Zdrowe zęby

popularnonaukowa
Znak Literanova
2020-09-07
2020-09-07

Ciekawa książka o higienie jamy ustnej. Napisana lekkim jęzekiem, łatwo tłumacząca wszelkie zagadnienia t.j. próchnica, poprawna higienizacja, aparaty ortodotyczne, wady zgryzu, pielęgnacja zębów u dzieci i wiele więcej. Czasem brakowało mi zobrazowania problemu jakąś grafiką (chociaż jest ich trochę w książce).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem totalnym laikiem w kwestii stomatologii. Mam spory kłopot z tą książką. Do końca nie jestem pewien do kogo jest skierowana ta książka. Z jednej strony czyta się ją lekko i przyjemnie, ale z drugiej miałem wiele momentów podczas czytania, kiedy się zastanawiałem, o czym tak właściwie pisze autor. Mam tu na myśli bardzo zdawkowy, czasami jednozdaniowy opis pewnych terminów/metod/technik, a czasami są zastosowane pojęcia, które wcale nie są wyjaśnione w książce. Czyli książka jest skierowana do kolegów po fachu? Niektóre informacje są wałkowane po parę razy w różnych miejscach książki (co jest nieco irytujące),a czasami jest zbywający opis "co zostało opisane w rozdziale X", bez wspomnienia, o co konkretnie chodzi i co autor tak dokładnie miał na myśli w danym momencie, bo nie wierzę, że cały rozdział gdzie nierzadko jest poruszanych parę/paręnaście różnych kwestii. Irytujące są też osobiste wtręty na temat swojej pracy i swoich metod i wartościowania ich na tle innych specjalizacji i lekarzy. Odniosłem też wrażenie, że autor wartościuje inne specjalizacje stomatologiczne i stawia swoją jako najtrudniejsza, najbardziej skomplikowaną i ważniejszą od pozostałych, co jest i irytujące i bezwartościowe. Również poczułem się nieco oszukany przez rozdziały/akapity dotyczące dzieci, które wypełniają niemałą część tej publikacji. Myślę, że mocno nie skłamię, jeśli powiem, że ponad połowa jest skupiona na dzieciach. Jest oczywiste, że książka jest skierowana do rodziców lub przyszłych rodziców. Owszem temat niezwykle ważny, ale okładka ani opis nie sugerują, że jest ona skierowana w dużej części do dzieci/rodziców. Grafiki w tej książce były chyba wykonywane przez pięciolatka i wstawiane w losowych stronach, bez związku z treścią. Nie to aby mi przeszkadzały, ale uważam je za bezcelowe. Osobiście nie wyniosłem jakoś strasznie dużo z tej publikacji. Rewolucja się nie dokonała w mojej głowie, mimo że nigdy nie interesowałem się tym tematem. Ogólnie rzecz biorąc, jestem rozczarowany tą książką.

Właśnie przymierzam się do założenia aparatu ortodontycznego. Książka pani Kamilii wytłumaczyła mi bardzo dużo zagadnień związanych z tematem ortodoncji. Co ciekawe w tej pozycji znajdziemy kompedium informacji dotyczących wyrastania zębów, ich celów oraz sposobów dbania o nie. Czuć że Autorka jest profesjonalistką w swoim fachu, nie mniej jednak przedstawia skomplikowane frazy w przystępny sposób. Duża ilość informacji dotyczy zębów w wieku dziecięcym, co jest dość interesujące i poszerza horyzonty. Ciekawym dodatkiem jest znajdujące się na końcu kalendarium dotyczące wieku człowieka/ higieny/stylu życia /wizyt u stomatologa.
Zdecydowanie polecam.

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego. Napisana w mega przystępny sposób, pokazuje jak dbać o zęby, jak długa może być droga do pięknego uśmiechu, jeśli nie jest się systematycznym oraz jak coraz więcej specjalistów decyduje się na węższą specjalizację w obrębie stomatologii. Autorka świetnie prowadzi przez kolejne zagadnienia, a dodatkowym plusem jest fakt, że książkę można czytać od początku do końca, bądź wybierając sobie dowolny rozdział. Naprawdę jest to pozycja godna polecenia, zwłaszcza każdemu stomatologicznemu pasjonatowi. Mocne 8!

Kompendium wiedzy dedykowane przede wszystkim rodzicom pragnącym by ich pociechy miały piękny i zdrowy uśmiech. Dorośli dbający o swoje zęby także znajdą tu trochę ciekawostek, by stać się bardziej świadomymi pacjentami gabinetów ortodontycznych i stomatologicznych.

Nie wiem czy czytelnik bloga mamaortodonta.pl znajdzie tu coś więcej niż w postach, bo sama do czytelniczek nie należę, ale jest to skumulowana, podręczna wiedza, którą warto posiadać.

Dr Kamila snuje swoją opowieść opierając się na swych doświadczeniach zarówno jako lekarza, jak i matki....

Nie od dziś wiadomo, że Polacy mają problem z uzębieniem. Ja niestety należę do tego grona. Może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale moje zęby wymagają stomatologicznego leczenia. Już nawet nie chodzi o ich kolor,a raczej o ich kształt. Dzięki książce ze zdjęcia dowiedziałam się o kilku ważnych rzeczach, które podpowiedziały mi z jakimi wadami uzębienia mam do czynienia. Kiedyś spadłam z dość dużej wysokości na twarz. Dopiero teraz do mnie dotarło, że poprzez to wydarzenie pogłębiała się we mnie wada zgryzu. Brak regularnych wizyt u dentysty ze względu na strach (który mnie nie tłumaczy) też zrobił swoje. Kiedy już się wybrałam do stomatologa, leczenie zębów trwało tygodniami. Nie obyło się bez wyrwania dwóch zębów.
Gdybym edukowano mnie w tym kierunku za dzieciaka dziś jeden z moich kompleksów jakim są zęby w ogóle nie zaprzątałby mi głowy. Żałuję tych zaniedbań tym bardziej, kiedy ktoś zwraca mi uwagę na piękny uśmiech. Oczywiście uśmiecham się nie pokazując ani skrawka zęba. Z szerokim uśmiechem mogłoby mi być jeszcze bardziej do twarzy.
Co myślicie o przerwie w uzębieniu a'la Karolak? Seksownie czy wręcz przeciwnie. Ja swoją przerwę zaakceptowałam, ale nie było to wcale takie łatwe.

Jeśli tak jak ja przez większość swojego życia chodziłeś do lekarza dopiero w momencie, kiedy ból zęba zwalał cię z nóg – zacznij swoistą małą rewolucję i przeciwdziałaj, zamiast leczyć! Jak? Najlepiej zacząć od dobrej lektury, odpowiadającej na najskrytsze pytania, których, być może, baliśmy się zadać. Dla mnie takim tytułem była właśnie książka Kamili Wasiluk.

Dlaczego warto? Pamiętajmy, jeśli chcemy uzyskać specjalistyczną wiedzę, pytania najlepiej zadać specjaliście 🙂 Autorka Zdrowych zębów jest renomowaną ortodontką z ogromną wiedzą. Na kartach książki w przystępny sposób tłumaczy wszelkie zawiłości i rozwiewa wiele wątpliwości.

Najprawdopodobniej wiedzę, jaką posiadamy na temat tego, jak dbać o zęby, zdobyliśmy w czasie lat szkolnych i niekoniecznie ją później aktualizowaliśmy. A przecież nauka idzie do przodu i niektóre informacje się dezaktualizują.

Pełna recenzja na: https://www.coprzeczytac.pl/recenzja-ksiazki-zdrowe-zeby-opowiesc-o-usmiechu/

Dlaczego...

Książka napisana w bardzo przystępny sposób. Przydatna dla każdego, kto ma zęby. Zwłaszcza dla tych, którzy mają niezbyt proste i zamierzają coś z tym zrobić (a jeszcze bardziej, gdy zamierzenia te dotyczą ich dzieci).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Popularnonaukowe
  • Poradniki
  • Every Body
  • Medycyna i zdrowie
  • Papier

Dodaj cytat z książki Zdrowe zęby