Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny

- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Seria:
- Modernizm w Polsce
- Wydawnictwo:
- Universitas
- Data wydania:
- 2019-04-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-17
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324235247
- Tagi:
- Olga Tokarczuk monografia literaturoznawstwo
Książka jest pierwszą opublikowaną monografią naukową w całości poświęconą twórczości Olgi Tokarczuk. Pisarka ukazana jest z jednej strony jako ktoś, kto słowo traktuje z ogromną powagą, zbliżając się do kabalistycznej wiary w jego sprawczą energię, z drugiej zaś jako literacka rewolucjonistka i aktywistka. Pisanie ma być dla niej „robieniem rzeczy ze słów” i rodzić się z potrzeby zmieniania świata (światów?),które również powstały z języka. Z tej perspektywy Olga Tokarczuk może być odbierana jako „łagodna rewolucjonistka”, która poddaje badawczemu oglądowi to, jak poszczególne języki (dyskursy) kształtują podmioty i rzeczywistość. Katarzyna Kantner interpretuje powieści Olgi Tokarczuk (od Podróży ludzi Księgi do Ksiąg Jakubowych),ukazując je jako praktykę etyczną i ważny głos w polskiej debacie publicznej oraz element komunikacji społecznej. Literatura zostaje potraktowana jako dyskurs krytyczny – narzędzie, za pomocą którego można ukazywać (ale też neutralizować) mechanizmy ekskluzji i opresyjne struktury obecne w innych typach dyskursu oraz przyznawać głos grupom marginalizowanym. W świetle tych analiz wyłania się także projekt innego rodzaju języka – takiego, który próbuje oddać sprawiedliwość i wytworzyć porozumienie. W książce pada również pytanie o specyficzne napięcie między tym, co „elitarne”, a tym, co „popularne”, a więc o to, czy radość opowieści i przyjemność lektury można połączyć z obnażaniem poznawczych klisz i wybijaniem czytelnika z etycznego i światopoglądowego komfortu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 16
- 8
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo lubię książki Olgi Tokarczuk, więc zainteresowała mnie ta monografia. Liczyłam na to, że moja wiedza na temat prozy Noblistki wzbogaci się, zwłaszcza nastawiałam się tu na zagadnienia związane z konstrukcją narratora.
Akurat tych treści za wiele się nie doszukałam, autorka, zgodnie zresztą z tytułem, stawia głównie na problem literatury jako dyskursu krytycznego. Analizuje go w oparciu o trzynaście książek Tokarczuk, m.in. :Księgi Jakubowe", "Biegunów", "Prawiek i inne czasy", "Moment niedźwiedzia", "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Znam dziewięć z nich i właśnie najlepiej czytelniczo się czułam, gdy o nich była mowa.
Książka Kantner jest trudna w odbiorze, przyznam, że przy niektórych treściach musiałam sięgać po wyjaśnienia nieznanych mi słów czy też szukać przywoływanych nazwisk. Najbardziej podobały mi się rozdziały o dyskursach etnicznych, gdzie analizowane są relacje: Polacy i Żydzi; Polacy i Niemcy oraz Polacy a narody "Wschodu".
Zainteresował mnie rozdział o dyskursie a rzeczywistości psychicznej, a w nim analiza zachowania Kunickiego z "Biegunów" czy Che Guewary z "Gry na wielu bębenkach". Ciekawie pokazany jest przypadek panny E. E., wiem, że sięgnę po powieść "E.E.", po "Prawiek i inne czasy" i "Podróż ludzi Księgi" także.
Katarzyna Kantner w zakończeniu swej książki napisała, że proza Olgi Tokarczuk "budzi żywe, często niezdrowe emocje". Staje się też "centrum dyskursywnego kryzysu polskiej debaty publicznej".
Autorka zamieściła w swej pracy sporo fragmentów wywiadów z Noblistką, jej wypowiedzi, po których odezwali się tzw. prawdziwi Polacy, zastanawiający się, czy Tokarczuk to polskie nazwisko.
Na szczęście to tylko małe fragmenty, monografia skupia się na interpretacji utworów, ich języku, bogactwie treści. Czytałam powoli, trwało to ponad miesiąc, cieszę się, że choć trochę mogłam za sprawą autorki wniknąć w świat znany mi wcześniej z lektury i ten, który zamierzam poznać, uzupełniając braki.
Bardzo lubię książki Olgi Tokarczuk, więc zainteresowała mnie ta monografia. Liczyłam na to, że moja wiedza na temat prozy Noblistki wzbogaci się, zwłaszcza nastawiałam się tu na zagadnienia związane z konstrukcją narratora.
więcej Pokaż mimo toAkurat tych treści za wiele się nie doszukałam, autorka, zgodnie zresztą z tytułem, stawia głównie na problem literatury jako dyskursu krytycznego....