Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny

Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
925
773

Na półkach: ,

Bardzo lubię książki Olgi Tokarczuk, więc zainteresowała mnie ta monografia. Liczyłam na to, że moja wiedza na temat prozy Noblistki wzbogaci się, zwłaszcza nastawiałam się tu na zagadnienia związane z konstrukcją narratora.
Akurat tych treści za wiele się nie doszukałam, autorka, zgodnie zresztą z tytułem, stawia głównie na problem literatury jako dyskursu krytycznego. Analizuje go w oparciu o trzynaście książek Tokarczuk, m.in. :Księgi Jakubowe", "Biegunów", "Prawiek i inne czasy", "Moment niedźwiedzia", "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Znam dziewięć z nich i właśnie najlepiej czytelniczo się czułam, gdy o nich była mowa.
Książka Kantner jest trudna w odbiorze, przyznam, że przy niektórych treściach musiałam sięgać po wyjaśnienia nieznanych mi słów czy też szukać przywoływanych nazwisk. Najbardziej podobały mi się rozdziały o dyskursach etnicznych, gdzie analizowane są relacje: Polacy i Żydzi; Polacy i Niemcy oraz Polacy a narody "Wschodu".
Zainteresował mnie rozdział o dyskursie a rzeczywistości psychicznej, a w nim analiza zachowania Kunickiego z "Biegunów" czy Che Guewary z "Gry na wielu bębenkach". Ciekawie pokazany jest przypadek panny E. E., wiem, że sięgnę po powieść "E.E.", po "Prawiek i inne czasy" i "Podróż ludzi Księgi" także.
Katarzyna Kantner w zakończeniu swej książki napisała, że proza Olgi Tokarczuk "budzi żywe, często niezdrowe emocje". Staje się też "centrum dyskursywnego kryzysu polskiej debaty publicznej".
Autorka zamieściła w swej pracy sporo fragmentów wywiadów z Noblistką, jej wypowiedzi, po których odezwali się tzw. prawdziwi Polacy, zastanawiający się, czy Tokarczuk to polskie nazwisko.
Na szczęście to tylko małe fragmenty, monografia skupia się na interpretacji utworów, ich języku, bogactwie treści. Czytałam powoli, trwało to ponad miesiąc, cieszę się, że choć trochę mogłam za sprawą autorki wniknąć w świat znany mi wcześniej z lektury i ten, który zamierzam poznać, uzupełniając braki.

Bardzo lubię książki Olgi Tokarczuk, więc zainteresowała mnie ta monografia. Liczyłam na to, że moja wiedza na temat prozy Noblistki wzbogaci się, zwłaszcza nastawiałam się tu na zagadnienia związane z konstrukcją narratora.
Akurat tych treści za wiele się nie doszukałam, autorka, zgodnie zresztą z tytułem, stawia głównie na problem literatury jako dyskursu krytycznego....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  16
 • Przeczytane
  8
 • Posiadam
  3
 • Moje e-booki
  1
 • Literatura polska
  1
 • 2019
  1
 • Beletrystyka
  1
 • Polonistyka, literaturoznawstwo i okolice
  1
 • Poszukuję
  1
 • 2022
  1

Cytaty

Podobne książki

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 8,0
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Ocena 8,0
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...
Okładka książki Retoryka Marta Bartowska, Agnieszka Budzyńska-Daca, Piotr Wilczek
Ocena 7,0
Retoryka Marta Bartowska, Ag...

Przeczytaj także