Wiersze

Wilga
2018-07-26
2018-07-26
wawiłow wiersze

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,8
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Zwierzaki wierszaki Jan Brzechwa, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 8,1
Zwierzaki wier... Jan Brzechwa, Dorot...

Jako osoba posiadająca dzieci i mająca kontakt z dziećmi w pracy uważam, że ten zbiór wierszy Danuty Wawiłow jest fantastyczną lekturą. Fantastyczną z kilku powodów, a jednym z nich jest fakt, dzieci czytają chętniej wiersze humorystyczne. A poczucia humoru Pani Danucie odmówić nie można.

Tematami wierszy są m.in. świnka (jako choroba - wyobrażacie sobie żart z choroby?), ucieczka z domu (wut?) lub grupa dzieci babrząca się w kałuży. Brzmi niecodziennie - ale właśnie na te sprawy zwracają uwagę dzieci. Na to że choroba ma śmieszną nazwę, że ucieczka z domu rzeczywiście może być bramą do świata, lecz puentą jest tęsknota za rodziną (i dziecko - podmiot liryczny- doskonale zdaje sobie z tego sprawę. A kałużyści? No dla dziecka przecież to oczywiste, że wygrzebywanie brudu z kałuży powoduje, że będzie ona czystsza!

"Wiersze" Danuty Wawiłow są uniwersalne, za co kocham ten zbiór. Świetnie nadają się do czytania w domu przed snem, DOSKONALE urozmaicają zajęcia w przedszkolu/lekcje w szkole i mogą stanowić cudną wypowiedź dzieci w czasie przedstawienia.

Jeśli szukacie Państwo literatury do zainteresowania dzieci wierszami, to ja z czystym sumieniem polecam ten tytuł. Te wiersze rozwijają wyobraźnię - jestem tego pewna.

1973

Wspaniałe wiersze.