Given #4

2019-02-06
2019-02-06
2020-11-10
Tomasz Molski
manga yaoi dramat romans szkolne życie okruchy życia kotori

Okładka książki Atak Tytanów: Bez żalu. Levi – narodziny #2 Isayama Hajime, Gun Snark, Hikaru Suruga
Atak Tytanów: ... Isayama Hajime, Gun...
Okładka książki twoje imię. #2 Ranmaru Kotone, Makoto Shinkai
twoje imię. #2 Ranmaru Kotone, Mak...
Okładka książki Ogród słów Midori Motohashi, Makoto Shinkai
Ogród słów Midori Motohashi, M...

Given #4 ♪

Zespół postanawia zaprezentować nową piosenkę na amatorskim festiwalu muzycznym.

Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki ich starania nie komplikują problemy Harukiego i Akihiko.

Pierwszy z nich podkochuje się w perkusiście, ale nie ma odwagi szczerze o tym porozmawiać.

Podczas krótkiej wymianie słów z nim, czuje jakby ktoś wbił mu nóż w plecy.
Nie umie pozbierać myśli.

Natomiast jeśli chodzi o
Akihiko, no cóż...pokłócił się ze swoim współlokatorem do takiego stopnia, że nie wrócił do wynajmowanego domu.
Nie mając innej opcji - postanawia przyjść pod mieszkanie Harukiego, który przyjmuje go z otwartymi rękami.

Czwarty tom najtrudniej mi ocenić.
Relacja drugoplanowych bohaterów jest coraz bardziej skomplikowana.
Wyraźnie to widać podczas czytania dwudziestego rozdziału.
Blond włosy basista darzy go niesamowitym uczuciem, ale zachowanie Kaji w tamtym momencie jest (w mojej opinii) nie na miejscu.

Trudno przyzwyczaić się do nowego wyglądu Harukiego.
Ubolewam trochę nad tym, jednak taka zmiana powinna wyjść mu na dobre :)

By urozmaicić mangę, Natsuki Kizu dodała nową postać.
Jest nim wspomniany nieco wcześniej współlokator Kaji.

Ugetsu Murata dzięki swojej niebywałej determinacji - został najbardziej rozpoznawalnym skrzypkiem w Japonii.
Większość jego wielbicieli zapewne myśli, że to wspaniały, serdeczny oraz miły chłopak.
Niestety w rzeczywistości jest kapryśny, nerwowy i rani najbliższą osobę.
Sam nawet w pewnym momencie przyznaje się, że chciałby go zostawić, ale nie potrafi tego zrobić.
Chciałabym dowiedzieć się o nim jeszcze czegoś więcej, bo to ciekawie wykreowana postać ^^

Uenoyama oraz Sato zostali
trochę pominięci i pomimo, że są obecni, to teraz niczego nie wnoszą do historii.
Wiemy tylko, że ich związek idzie w dobrym kierunku ;)

W moim odczuciu czwarta część wróciła na dobrą drogę i zaniedługo biorę się za kolejny tom ★

WAŻNE!
*Informuje, że ta część jest zdecydowanie skierowana do starszych czytelników.

Given #4 ♪

Podczas krótkiej wymianie słów z nim, czuje jakby ktoś wbił mu nóż w plecy.
Nie umie...

2086

Powtórzę siebie samą:
Rysunek - trzyma poziom.
Historia - zgrabnie się rozwija.

Powtórzę siebie samą:
Rysunek - trzyma poziom.
Historia - zgrabnie się rozwija.

Nie wiem co teraz myśleć o Harukim i Akihiko, mimo że ten tom był całkowicie im poświęcony. Nie mam kompletnie pojęcia czy dostaną happy end czy nie i czy ja osobiście chce dla nich happy end.
Jestem też ciekawa nowej piosenki Mafuyu i strasznie mnie cieszy, że on i Uenoyama ROZMAWIAJĄ! To jest coś na co cierpi większość romansów nieważne czy to BL czy nie, ale bardzo dobrze, że rozmawiają. Kibicuje im strasznie mocno i mam nadzieję, że dostaną swój happy end.

Teraz jeszcze nadgonić anime...

„Given” zdobyło moje serce już przy pierwszym tomiku. Kiedy wyszedł czwarty, nie mogłam po niego od razu sięgnąć i ubolewałam nad tym naprawdę długi czas. Teraz jednak nadszedł ten moment, kiedy jestem po lekturze wszystkich czterech tomików serii o chłopakach z zespołu rockowego i nie mogę się doczekać kolejnych części.

FABUŁA

Czwarty tom „Given” to rozterki najcichszego z chłopaków, czyli basisty Haruki. Nie dość, że chłopak jest zakochany w perkusiście zespołu Akihiko, to jeszcze okazuje się, że jego obiekt westchnień mieszka ze współlokatorem, który nie jest tylko przyjacielem chłopaka.
Akihiko wcale nie pomaga w postrzeganiu siebie i Ugetsu, kiedy po kolejnej już kłótni, całe rozgoryczenie spada właśnie na Harukę. A jakby tego było mało, to basista widząc rozwój muzyczny swoich towarzyszy, z którymi zakładał zespół zaczyna zauważać, że odstaje od nich i jego pasja do tworzenia muzyki pomału przestaje istnieć.
Czy Akihiko obudzi się i zrozumie, że jego związek z Ugestu nie ma sensu?
A przede wszystkim, czy dostrzeże uczucia Haruki, który wątpi w siebie coraz bardziej?

OPRAWA GRAFICZNA

Już nie raz pisałam, że mam ogromną słabość do kreski w tej mandze i do tego, jak zostały przedstawione postaci. Każdy z chłopaków ma w sobie „to coś” i, gdybyście kazali mi wybierać, to nie dałabym rady pokazać jednego. Nie i koniec. Wszystkich ich lubię tak samo.
Okładka czwartego tomiku nie zmieniła się graficznie, ani kolorystycznie w stosunku do poprzednich, a wszystkie prezentują się wprost wspaniale na półce w jednym rzędzie.

BOHATEROWIE

Tutaj fani głównej pary, czyli Mafuyu i Ritsuki będą niepocieszeni. Tej dwójki jest w tym tomiku bardzo mało, aczkolwiek u nich sytuacja wydaje się być stabilna. Czwarty tom to zdecydowanie Haruka i Akihiko, którzy próbują zrozumieć siebie wzajemnie, jak i to, co robią wobec innych.
Jak pisałam wyżej, lubię każdego z tych chłopaków, więc nie przeszkadzał mi brak solisty i głównej gitary w tym tomiku. Czasami dobrze jest odpocząć i poznać historię basisty i perkusisty, którzy zazwyczaj są spychani na pierwszy plan.

OPINIA OGÓLNA

Czwarty tom serii „Given” jest refleksyjny i zatrzymujący całą akcję, która do tej pory pędziła. Czytając go możemy cieszyć się dalszym ciągiem historii naszych ulubionych postaci oraz poznać rozterki miłosne starszych członków zespołu. Póki co, jest to jeden ze spokojniejszych tomików, jakie na razie się ukazały, ale po tym, jak się skończył zastanawiam się, nad fabułą kolejnej części.
Oczywiście kibicuje chłopakom z całych sił i mam nadzieję, że w końcu wszyscy się ogarną.
Teraz, pozostało mi najgorsze co może być, czyli czekanie na kolejny tom. Aczkolwiek, kiedy kończę pisać tę opinię zastanawiam się, czy nie rozpocznę swojej przygody z anime, które zostało stworzone na podstawie tej mangi. Czekanie trzeba jakoś umilić, prawda?

EDIT: Kiedy publikuję tę opinię anime mam już za mną i wiecie co? Musicie to zobaczyć. Przeczytać i zobaczyć. Chłopaki są niesamowici!

Teraz jeszcze nadgonić anime...

Ta seria z tomu na tom robi się coraz lepsza. Jestem bardzo ciekawa jak rozwinie się relacja Akihito o Haruki.

• Manga
  • Mangi