Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim

Okładka książki Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim Anna Czerwińska-Rydel
Okładka książki Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim
Anna Czerwińska-Rydel Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Nieprzeciętni literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nieprzeciętni
Wydawnictwo Literatura
2018-12-15
2018-12-15
Piłsudski patriotyzm

Okładka książki Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku. Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Odzyskana niep... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Bezsenność Jutki Dorota Combrzyńska-Nogala, Joanna Rusinek
Bezsenność Jutki Dorota Combrzyńska-...
Okładka książki Asiunia Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Asiunia Joanna Papuzińska,&...
Okładka książki Piastowskie Orły. 10 opowiadań z czasów Piastów Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Piastowskie Or... Grażyna Bąkiewicz,&...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Historia Józefa Piłsudskiego przedstawiona tak aby każdy, nawet najmłodszy czytelnik mógł poznać jego życiorys. 🤍

Ewidentnie dla dzieci młodszych. Jak dla mnie zbyt jednostronnie przedstawiona postać. Od wczesnego dzieciństwa kryształ. Nie daje impulsu do szukania informacji, raczej wdrukowuje jednostronna wizję.

Jedną z najlepszych cech tej książki jest jej udana bezstronność. Autorka oczywiście pisze o przyszłym marszałku w samych superlatywach. Znajdujemy tu jednak momenty, kiedy po prostu nie da się napisać dobrze, więc następuje delikatny prztyk w stronę głównego bohatera i natychmiastowe przeniesienie tematu na coś innego. Wątpię jednak żeby jakiekolwiek dziecko (a przecież to dzieci są docelowymi odbiorcami tej książki) było w stanie to wyłapać.

Podobała mi się. Chcę zaznaczyć, że to jest opowieść, a nie biografia. Akcja książki zaczyna się w momencie narodzin Ziuka, a kończy się w 1892 roku, kiedy to Józef Piłsudski powraca z zesłania.
Ale na końcu książki umieszczone jest kalendarium. Jest napisane, że Józef Piłsudski zmienił wyznanie i miał dwie żony.
Podoba mi się inna forma kalendarium często zamieszczana w ksiażkach Anny Czerwińśkiej - Rydel. A mianowicie: W czasie, gdy żył Józef Piłsudski świat się zmieniał i zamieszczenie ważniejszych rzeczy, które miały miejsce w latach 1867 - 1935.

Podoba mi się inna forma kalendarium często zamieszczana w...

Ogromny plus za popularyzację historii wśród młodszych czytelników i za lekki styl. Jednakże nie obyło się bez religijno-patriotycznego patosu.

Książka opowiada o dzieciństwie Józefa Piłsudskiego dawniej zwanego Ziukiem
Plusy:

Ciekawa treść, zabawne przygody

Minusy:

Książka opowiada o dzieciństwie Józefa Piłsudskiego dawniej zwanego Ziukiem
Plusy:

Ciekawa treść, zabawne przygody

Minusy:

Kolejna lekcja historii dla dzieci wydana przez Wydawnictwo Literatura. Pani Anna Czerwińska-Rydel barwnym językiem rysuje postać Józefa Piłsudskiego - Ziuka.
Atutem wydania jest dołączony audiobook.
Polecam,

Atutem wydania jest dołączony audiobook.
Polecam,

• Audiobooki