Mała wojna

Okładka książki Mała wojna Katarzyna Ryrych
Okładka książki Mała wojna
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo Literatura
2019-05-22
2019-05-22
II wojna światowa wojny dorosłych

Autorce udało się w bardzo prosty sposób z dziecięcej perspektywy opowiedzieć o II wojnie światowej w takim bardzo jednostkowym ujęciu. Język jest bardzo prosty, myślę że zrozumiały już dla 6-7 latkow a jednocześnie nie mamy tutaj infantylności. To najbardziej lubię w literaturze dziecięcej i dla takich książek tę literaturę czytam. To jest duża sztuka napisać książkę dla dzieci prosto ale jednocześnie tak zupełnie na serio, że dorosły czytelnik też się w tej lekturze odnajdzie. Całości dopełniają piękne ilustracje. Gdyby ta książka trafiła na listę lektur 1-3 to byłby dobry wybór

Jak przedstawić dzieciom opowieść o wojnie?
Najlepiej oczami dziecka. Autorce udało się to wspaniale.
Jestem zachwycona jak zostały przedstawione sprawy trudne do wyobrażenia nie tylko dla młodych ludzi.
Zagrożenie bombami.
Ograniczony dostęp do żywności.
Brak możliwości swobodnego poruszania się.
Znikanie przyjaciół i znajomych ludności żydowskiego pochodzenia.

Jak rodzina przetrwała wojnę?
Oczywiście mieli sporo szczęścia, ale też nie poddali się dzięki niezłomnej woli przetrwania seniorki rodu. Uratowała ich prywatna "mała wojna" czyli codzienna praca aby zachować choć pozory normalności.

Książkę przeczytałam z zainteresowaniem a jest to lektura z tegorocznego WIELKIEGO MARATONU CZYTELNICZEGO, w którym uczestniczy mój syn. Uświadomiłam sobie, że teraz też jesteśmy na wojnie o przetrwanie.
Znikają ludzie nam bliscy i obcy.
Przyznam, że właśnie trwanie przy codziennej rutynie utrzymuje mnie przy życiu. Adaptacja i wyznaczanie malutkich celów powoduje, że każdego dnia mam poczucie zwycięstwa nad rzeczywistością.

Jak przedstawić dzieciom opowieść o wojnie?
Najlepiej oczami dziecka. Autorce udało się to wspaniale.
Zagrożenie bombami.
Ograniczony dostęp do żywności.
Brak możliwości swobodnego poruszania się.
Znikanie przyjaciół i znajomych ludności żydowskiego pochodzenia.

Jak...

Wybuch wojny we wrześniu 1939 zmienia tak wiele w życiu Lilki i jej siostry. Słuch zaginął po tacie dziewczynek, zniknęli gdzieś dawni sąsiedzi. Nie ma już kupca, który sprzedawał chałwę i pomarańcze. Nie ma dentysty Goldberga – jedynego, którego nie bały się dzieci. I nie ma szkoły. Są za to rodzinne lekcje prowadzone przez mamę – nauka ukochanej przyrody i czytanie „Trylogii”. Dziewczynki mają też prywatne lekcje muzyki u maestra. Tymczasem pewnego dnia jedna z dziewczynek odkrywa, że zachowanie ich nauczyciela w ostatnim czasie uległo dużej zmianie. Wskazuje na to wiele symptomów. Maestro stał się bardziej ostrożny, zaczął pić mleko, a w ogrodzie można znaleźć porzucone zabawki. Wojna toczy się swoim rytmem, jednak tajemnice nauczyciela nie dają dziewczynkom spokoju. W dodatku babcia też zaczyna się dziwnie zachowywać: przekazuje dla maestra dodatkową żywność i ubrania. Ciekawe, co się za tym kryje?Opowieść Katarzyny Ryrych przybliża sylwetki zwykłych, szarych ludzi, którzy też byli zaangażowani w ostatnią wojnę. Toczyli swoją tytułową małą wojnę z wrogiem. Nie na froncie, nie z bronią w ręku – ale pomagając innym, poprzez czynienie dobra, ratowanie życia innych. Wielu z tych ludzi do dziś pozostało bezimiennymi bohaterami. Katarzyna Ryrych potrafiła ująć w tej książce … strach. Bo przecież dzieci odkrywają tajemnicę nauczyciela i babci. Strach, przed tym, co może się wydarzyć. Strach o tych zaangażowanych dorosłych, i strach o dzieci, które muszą teraz skrywać czyjąś tajemnicę. Dzieci stają się depozytariuszami wiedzy, która może zaważyć na czyimś życiu lub śmierci. Ta książka to również bolesna prawda o zamordowaniu Żydów, którzy pewnego dnia zniknęli z małego miasteczka. I opowieść o dobrym Niemcu, weteranie spod Verdun, który wprowadził się do willi maestra i przekazywał babci lekarstwa dla potrzebujących. Katarzyna Ryrych pokazała w tej cienkiej książce, że wojna może mieć różne oblicze. I że „wojna duża czy mała, wydobywa z ludzi to, co najgorsze lub najlepsze”.

Małe dochodzenie dziewczynek, które pokazuje, że mimo strachu, głodu i rygoru wojny, w każdym znajdzie się dobro i bohater, który choć nie ma magicznych super mocy, potrafi ratować świat. Polecam.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Dziecięce spojrzenie na świat w czasie wojny. Piękna.

Dziecięce spojrzenie na świat w czasie wojny. Piękna.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Mała wojna