Opowiadania z zakładką

Karola Korman Wydawnictwo: Selfpublishing literatura obyczajowa, romans
Selfpublishing
2018-09-01
2018-09-01

Już jakiś czas temu napisała do mnie autorka książki z pytaniem, czy nie chciałabym napisać recenzji. Zgodziłam się w ciemno, bo uważam, że warto dawać szansę autorom, którzy potrzebują odrobiny pomocy w promocji swojego dzieła. Czy książka mi się spodobała?

Po otrzymaniu książki okazało się, że są to krótkie opowiadania. Nie chciałam się uprzedzać, ponieważ z tą formą dalej próbuję się zaprzyjaźnić. Każde opowiadanie posiada swoją datę publikacji, dzięki czemu wiem, w jakim przedziale czasowym powstało.

Po każdej historii możemy przeczytać wybrane komentarze czytelników, co jest fajnym pomysłem, bo możemy zweryfikować swoje własne odczucia po lekturze z odczuciami innych osób. Ponadto przed niektórymi opowiadaniami pojawiają się także wstępy od czytelników, które opisują w kilkunastu słowach o czym będzie konkretna historia.

Samej fabuły nie będę przytaczać, bo i opowiadania zapadły mi w pamięci tylko na krótką chwilę. Aż tak krótka forma przedstawiania historii nie jest chyba dla mnie. Może gdyby były one jeszcze bardziej rozbudowane? Nie wiem sama.

Jeśli jesteście fanami opowiadań to po książkę jak najbardziej możecie sięgnąć. Ja sama odłożyłam książkę na bok i właściwie nawet cytatów nie udało mi się wybrać. Nie zniechęcam jednak, bo sama dałam autorce szansę. Pozostaję jednak w stanie dalszego poszukiwania opowiadań, które mnie porwą i będę mogła znaleźć wyjątek od reguły, że opowiadania mogą mi się jednak podobać!

Dziś chciałaby wam przedstawić coś nietypowego, co do tej pory jeszcze nigdy nie czytałam, czyli zbiór opowiadań. Choć jeszcze nigdy nie czytałam takiej książki to muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała gdyż mogłam znaleźć w niej wiele różnych gatunków opowiadań, w których znalazłam coś dla siebie. Pewnego dnia przeglądając strony internetowe napotkałam sie na bloga autorki, w którym publikowała swoje teksty. Bardzo mi się spodobały a że udało nawiązać się współpracę z autorką to miałam okazję przeczytać jej pierwszy debiut. Czy udało się autorce książki napisać coś wartościowego ? Na razie wam nie zdradzę, ale mogę zachęcić, aby poświęcić chwilę i przeczytać.

Jeszcze nigdy nie pisałam recenzji o opowiadaniach, które autorka przeniosła z swojego bloga wraz z komentarzami. Może niektórym wydawać się bardzo dziwne, lecz kiedy czytałam mogłam porównywać swoje odczucia wraz innymi czytelnikami. Karola Korman przedstawia nam wiele pięknych opowiadań, które pozwalają czytelnikowi na chwilę zastanowienia się i refleksji a także są takie, które śmieszą i rymowankach a także drable, czyli krótka forma literacka, która składa się z treści na ok sto słów ( początek – środek – zakończenie).

Co mogę powiedzieć więcej jak tylko polecić wam abyście sami mogli się przekonać. Może okładka nie przykuwa wzroku za to treść oddaje mi podwójnie. Tak jak powiedziałam nie znałam autorki, lecz czuję coś, że jeszcze nie raz usłyszę o jej wydawanych książkach. Zastanawiam się tylko jak by czytało się książkę pani Karoli tylko w jednej formie? Myślę, że mogłaby zaskoczyć mnie i nie jednego czytelnika. Szczególnie polecam przeczytanie: „Nalewka wiśniowa”, „Przed wakacjami” i „Chantal”.

ZAKŁADKA
Już na samym wstępie widać wyjście autorki w stronę czytelnika, dostrzegalny jest fakt, że nie pisze ona tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Objaśnia, tłumaczy cel powstania książki i jej zalążki, a potem – jak na Opowiadania z zakładką przystało, oferuje właśnie zakładkę, do wycięcia, do zaznaczenia, do podarowania.

RADOŚĆ I CIERPIENIE, CZYLI O ŻYCIU
W opowiadaniach Karoli Korman można odnaleźć całą paletę ludzkich historii i emocji, od tych powierzchownych, banalnych i prozaicznych, po te dogłębne, sięgające sensu ludzkiego istnienia i najistotniejszych wartości. Za pomocą obrazu przypadkowych osób autorka szkicuje samotność, pragnienie bycia docenionym czy pozyskania szczęścia absolutnego, którego przecież tak naprawdę nie ma. Jest cierpienie, ale melancholijny czy raczej skłaniający do trudniejszych refleksji klimat to tylko jeden z elementów składających się na cały zeszyt. Równie umiejętnie przenosi Karola Korman czytelnika w świat ciepłych i nieśmiertelnych wspomnień, wakacji spędzonych na wsi, miłości ukochanego dziadka.

RYMOWANKI I COŚ NOWEGO
Jak już wspomniałam na początku, nie brakuje różnorodności formy. Autorka często odnosi się do postawionego jej wyzwania tudzież tematu, w wyniku czego tworzy chwytliwe utwory wokół chociażby tak prostego motywu jakim jest wiśniowa nalewka czy milusiński kot. Rymowanki z humorem, ale i morałem, opowiadanie z Bitwy Literackiej budzące uczucie niepokoju czy nawet historia, która niesie ze sobą garść oryginalnego i docelowego niesmaku. Nigdy dotąd nie słyszałam o drabble, czyli miniaturce na sto słów, a przy okazji tej książki poznałam tę formę także od strony praktycznej.

DO ZROBIENIA I PO POLECENIA
Pod względem technicznym książce oczywiście przydałaby się korekta, skład, nadzór fachowego oka. Trafił mi się egzemplarz z trzema pustymi stronami, nad czym trochę ubolewam, ale przy okazji książek wydanych samodzielnie nie można oczekiwać ideału. Nie to zatem będzie miało wpływ na moją ocenę, a wkład pracy włożonej przez autorkę, która mnie poczęstowała smacznym, bo oryginalnym kąskiem literackiej uczty. Wśród opowiadań mam swoich faworytów, umiałabym wskazać te, które spodobały mi się nieco mniej. Była jednak i radość i był ogromny gniew, poczucie niesprawiedliwości oraz nadzieja, był uśmiech i był dreszczyk strachu. Jednym słowem były emocje, a więc autorka ma potencjał. Zeszyt pierwszy Opowiadań z zakładką polecam zatem tym, którzy szukają czegoś nietuzinkowego.

ZAKŁADKA

RADOŚĆ I CIERPIENIE, CZYLI O...

Warto poświecić chwilkę i napisać kilka słów o tym tytule .
Dowiedziałam się o książce za pośrednictwem mediów społecznościowych i zdobyłam książkę prosto od autorki .
Opowiadania mnie zachwyciły autorka porusza wiele tematów w sposób wręcz bajkowy .Przenosi czytelnika w inny świat , z którego ciężko powrócić
, zmusza do myślenia i przynosi nadzieje i chwile refleksji nad własnym życiem. Przeniosła mnie do dzieciństwa i znów znalazłam się u cioci na wsi :)
Zapamiętajmy ta autorkę bo na pewno usłyszymy o niej jeszcze nie raz
Polecam

Warto poświecić chwilkę i napisać kilka słów o tym tytule .
, zmusza do myślenia i przynosi nadzieje i chwile refleksji...

Dziś przychodzę do was z czymś innym, a mianowicie zbiorem różnych opowiadań. Z tego co mi się wydaję już dawno nic takiego nie gościło na moim blogu. „Opowiadania z zakładką” to zbiór różnych historii, z różnego gatunku. Myślę, że w takim przekroju każdy znajdzie coś dla siebie. Książka liczy sobie nieco ponad trzysta stron, tak więc nietrudno domyślić się, że opowiadania, nie należą do tych obszernych, więc znajdziemy w nich wyłącznie konkrety.
Zacznijmy od minusów, bo chyba jest tylko jeden, a mianowicie wydanie, nie przepadam, za śnieżnobiałymi kartkami w książkach i tego typu okładką[trochę mi się kojarzy z podręcznikiem szkolnym]. Jestem wzrokowcem więc na takie rzeczy zwracam uwagę. Jednak z drugiej wolę takie wydanie niż ebooki, po które w ostatnim czasie praktycznie nie sięgam.
To byłoby na tyle złych rzeczy, przejdźmy więc do tych przyjemniejszych.
Może tym razem fabułę na poszczególne opowiadania postaram się jak najbardziej pominąć, a skupić się na razie na dodatkach. Co mi się podobało?
Zamieszczanie komentarzy czytelników pod opowiadaniami. Od razu mogłam ocenić, porównać moje odczucia po lekturze z kimś innym bez wyszukiwania ich w sieci. Owszem inne książki mają polecajki na okładkach, ale to nie to samo.
Wstępy przed niektórymi opowiadaniami, które nieco naprowadzają na czytelnika w klimat danego opowiadania, ale i tak nigdy nie można było się spodziewać co będzie mógł przeczytać. Lubię tę nutę zaskoczenia w książkach.
Oprócz opowiadań mamy również rymowanki, których nieco się obawiałam, bo na co dzień po prostu nie sięgam po tego typu literaturę. Jakie są moje wrażenia? Pozytywne, szczególnie dzięki humorowi w nich zawartemu. Z jednej strony trzeba na nie patrzeć z przymrużeniem oka, a z drugiej niosą ze sobą czystą prawdę.
Były opowiadania, które wyrwały na mnie ogromne wrażenia, dały do myślenia. Taki typ wobec którego obojętnie się nie przechodzi. O dziwo były o różnej tematyce, bo jedno to coś z nutą kryminały, a pozostałe obyczajowe. Niektóre z humorem, inne natomiast trzymające w napięciu. Myślę, że szczególnie to drugie ciężko jest osiągnąć w tak krótkich historiach, a autorce się to znakomicie udało.
Pierwszy raz pisałam recenzje na bieżąco, czyli czytałam i między czasie pisałam. Nawet mi się ten sposób spodobał, jednak wydaję mi się, że przy obszernych książkach ten sposób będzie ciężki do zrealizowania.
Mogę śmiało polecić zapoznanie się z twórczością autorki. Jest to dopiero „Zeszyt pierwszy”, ale ja coś czuję, że pozostałe również będą trzymały dobry poziom. Styl autorki jest wart uwagi, a ja jestem ciekawa jak wyglądałoby coś dłuższego spod pani pióra. To mogłoby być dopiero coś.
Nie jestem w stanie wybrać jednego opowiadania, które szczególnie wyrwało na mnie wrażenie, jednak trójkę szczególną mogę wyłonić.
„Przed wakacjami”
„Kwiaty w ogrodzie”
„Zanim zaczęłam się bać”

• Przeczytane 2018

Dodaj cytat z książki Opowiadania z zakładką