rozwiń zwiń

Kazanie na Areopagu. 13 katechez

Okładka książki Kazanie na Areopagu. 13 katechez
Karol Wojtyła Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-03
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308064993
Tagi:
literatura polska religia Bóg kazania
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Epea. Pismo literackie Agnieszka Pajączkowska, Judyta Sierakowska, Waldemar Smaszcz, Krzysztof Szubzda, Maksymilian Tchoń, Karol Wojtyła
Ocena 9,0
Epea. Pismo li... Agnieszka Pajączkow...
Okładka książki Święty Prymas Waldemar Chrostowski, Karol Wojtyła
Ocena 3,0
Święty Prymas Waldemar Chrostowsk...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1673
316

Na półkach:

Był to cykl trzynastu katechez Karola Wojtyły, nigdy nieopublikowany za jego życia, ułożony przez niego prawdopodobnie po nominacji kardynalskiej. "Ich forma przypomina pogłębioną teologicznie i filozoficznie medytację biblijną, miejscami zagęszczoną pojęciowo" – tak to określił ksiądz profesor Robert J. Woźniak. Bezpośrednia lektura Pisma Świętego bardziej do mnie przemawiała niż te rozważania katechetyczne. Autor głównie opierał się na Dziejach Apostolskich Biblii i nawiązywał do postanowień Soboru Watykańskiego II (zakończonego 8 grudnia 1965 roku). Całość książki (wraz z teksami uzupełniającymi księdza kardynała Stanisława Dziwisza, doktor Marty Burghardt i księdza profesora Roberta J. Woźniaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) oceniłem na 5,5 gwiazdki.

Był to cykl trzynastu katechez Karola Wojtyły, nigdy nieopublikowany za jego życia, ułożony przez niego prawdopodobnie po nominacji kardynalskiej. "Ich forma przypomina pogłębioną teologicznie i filozoficznie medytację biblijną, miejscami zagęszczoną pojęciowo" – tak to określił ksiądz profesor Robert J. Woźniak. Bezpośrednia lektura Pisma Świętego bardziej do mnie...

więcej Pokaż mimo to

20
avatar
691
420

Na półkach: ,

Filozoficzne i teologiczne „medytacje” ówczesnego arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły nad istotą chrześcijaństwa i wiary w Boga. We wszystkich 13 katechezach Autor odwołuje się do kazania Pawła Apostoła na Areopagu w Atenach. Są to ciekawe przemyślenia, jednak wcale nie takie łatwe w odbiorze (przynajmniej dla mnie).
Na uwagę zasługuje również końcowa interpretacja Katechezy Karola Wojtyły przez Ks. Roberta J. Woźniaka oraz tzw. „Komentarz” dr Marty Burghardt, w którym przybliżona jest historia samego rękopisu Karola Wojtyły, który został odnaleziony i opublikowany jako „Kazanie na Areopagu”.
Polecam. Ocena 7/10.

Filozoficzne i teologiczne „medytacje” ówczesnego arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły nad istotą chrześcijaństwa i wiary w Boga. We wszystkich 13 katechezach Autor odwołuje się do kazania Pawła Apostoła na Areopagu w Atenach. Są to ciekawe przemyślenia, jednak wcale nie takie łatwe w odbiorze (przynajmniej dla mnie).
Na uwagę zasługuje również końcowa interpretacja...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
14
10

Na półkach:

kazanie na Areopagu

tak jest
jak mówię!
ja wójt,
wam to
mówię.

kazanie na Areopagu

tak jest
jak mówię!
ja wójt,
wam to
mówię.

Pokaż mimo to

0
Reklama
avatar
153
135

Na półkach: ,

Niesamowita książka zawierająca 13 katechez napisanych przez Karola Wojtyłę najprawdopodobniej w czasie gdy był arcybiskupem krakowskim. Ze względu na liczne odniesienia do pism wieńczących Sobór Watykański II można przypuszczać, że rozważania te zostały napisane w 1965 r. lub po tym roku. Dopiero niedawno zostały one odnalezione i wydane jako książka. Ze względu na to, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, postanowiłam sięgnąć po tę książkę. Choć myślę, że to nie będzie moje jedyne spotkanie z Papieżem-Polakiem w tym roku.

Przeczytanie tej książki było dla mnie niezwykłą intelektualną przygodą, ale również możliwością wsłuchania się w ogromną mądrość naszego Papieża Polaka. W swoich katechezach Autor odnosi się do kazania na Areopagu wygłoszonego przez św. Pawła do Ateńczyków, wśród których byli spoicy i epikurejczycy oraz cudzoziemcy. I choć słowa Apostoła nie spotkały się z zainteresowaniem słuchaczy, to nie tracił on nadziei, że z czasem posłane Słowo "przyniesie plon". Karol Wojtyła w swych rozważaniach traktuje ten fragment jako punkt wyjścia do rozważań nie tylko religijnych, ale także filozoficznych. Myślę, że jest to niezwykle wartościowa książka, która może być wyzwaniem, ale także pozostaje na dłużej w pamięci i w sercu.

* Biorę udział w olimpiadzie czytelniczej na blogu http://www.posredniczka-ksiazek.pl/

Niesamowita książka zawierająca 13 katechez napisanych przez Karola Wojtyłę najprawdopodobniej w czasie gdy był arcybiskupem krakowskim. Ze względu na liczne odniesienia do pism wieńczących Sobór Watykański II można przypuszczać, że rozważania te zostały napisane w 1965 r. lub po tym roku. Dopiero niedawno zostały one odnalezione i wydane jako książka. Ze względu na to, że...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
158
82

Na półkach: , ,

Książka wciągająca. W sposób przystępny przedstawiona celowość głoszenia Ewangelii Chrystusowej przez św. Pawła Apostoła w dzisiejszej stolicy Grecji. Co go urzekło w starożytnych Grekach? Odnoszę wrażenie, że głównie to, że czcili oni w całym swoim pogańskim świecie również "Nieznanego Boga", bo to Jemu poświęcili miejsce jak się domyślam na Akropolu(Ateny, Grecja), bądź w jego pobliżu.

Bardzo piękne ilustracje, treść ujęta w podpunktach(zazwyczaj oscylujących w liczbie osiem), oraz powtórzenia i nawiązywania do poprzednich zdań z pośród 13. katechez, co jest na korzyść tego zbioru informacji, głównie na temat pawłowej nauki na Akropolu.

Ciekawostka z tejże książki: 6 maja 2001 Jan Paweł II jako pierwszy w historii papież przekroczył próg meczetu Umajjadów w Damaszku.

Książka wciągająca. W sposób przystępny przedstawiona celowość głoszenia Ewangelii Chrystusowej przez św. Pawła Apostoła w dzisiejszej stolicy Grecji. Co go urzekło w starożytnych Grekach? Odnoszę wrażenie, że głównie to, że czcili oni w całym swoim pogańskim świecie również "Nieznanego Boga", bo to Jemu poświęcili miejsce jak się domyślam na Akropolu(Ateny, Grecja), bądź w...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
2277
990

Na półkach: , , , , ,

Nie wiem czy jest osoba, która nie płakała po śmierci Jana Pawła II. Ja do tej pory pamiętam ten dzień, późniejsze obchody w szkole i to, jak pusty wydał się świat. Kiedy dotarła do mnie wiadomość o premierze odnalezionych katechez napisanych przez Karola Wojtyłę uznałam, że muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Teraz jednak trochę żałuję - ta książka, jak się okazało, to największe rozczarowanie października, dlatego nie będę zbyt długo się nad tym rozwodzić. Z szacunku do samego autora.

Święty Paweł wygłosił na Aeropagu swoje kazanie i to właśnie do niego w swoich trzynastu katechezach odnosi się Jan Paweł II. Karol Wojtyła zapisał je wszystkie odręcznie i zostały one wydane z okazji 40-lecia jego wyboru na papieża. Autor Kazania na Aeropagu podąża ścieżką Pawła z Tarsu i próbuje odkryć istotę religii i wiary. Podczas czytania tej pozycji odczułam sporo emocji, jednak mało które były pozytywne. Miło było odnaleźć cząstkę naszego papieża polaka na kartach czegoś nowego, acz temat, który podjął, nie do końca mi odpowiadał.

"Religia jest szukaniem odpowiedzi na podstawowe pytania związane z ludzką egzystencją."

Podczas czytania często nie zgadzałam się z kierunkiem, w którym biegły myśli Karola Wojtyły. Gdyby jeszcze żył napisałabym do niego długi list, w którym wyjaśniłabym, dlaczego uważam, że nie ma racji i chciałabym dowiedzieć się więcej na temat tego, skąd w nim wzięły się takie wnioski. Równocześnie jestem świadoma tego, że gdyby ktoś wygłosił mi takie kazanie w kościele czy na lekcji religii zwyczajnie umarłabym z nudów. Podobne odczucia miałam podczas czytania Kazania na Aeropagu i tylko myśl o tym, jak naprawdę mocno lubię autora sprawiła, że nie rzuciłam tej książki w kąt.

Chociaż nie jestem zbyt religijną osobą to w Boga wierzę i wpływa na to zapewne moje wychowanie. Mimo to zawsze podważam większość tego, w co powinnam ślepo wierzyć i jestem umysłem bardzo otwartym, stąd moje niektóre wątpliwości. Karol Wojtyła nie znalazł we mnie zbyt dobrego odbiorcy swoich katechez. Oprócz faktu, że naprawdę podobało mi się oglądanie zdjęć, które prawdopodobnie powstały wtedy, co rękopis tych katechez, to przez większość Kazania na Aeropagu zwyczajnie się nudziłam i cieszę się, że jest to książka tak krótka i tak szybko się ją czyta. Być może jakiś teolog będzie zadowolony z lektury, jednak wciąż jestem zdania, że nie jest to pozycja dla każdego, ślepo wierzącego w Boga czy też nie.

Nie wiem czy jest osoba, która nie płakała po śmierci Jana Pawła II. Ja do tej pory pamiętam ten dzień, późniejsze obchody w szkole i to, jak pusty wydał się świat. Kiedy dotarła do mnie wiadomość o premierze odnalezionych katechez napisanych przez Karola Wojtyłę uznałam, że muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Teraz jednak trochę żałuję - ta książka, jak się okazało, to...

więcej Pokaż mimo to

8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kazanie na Areopagu. 13 katechez


Video

Video
Reklama
Reklama
zgłoś błąd