Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa

Okładka książki Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa
Paweł JanczarekMateusz Palka Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Świadkowie Historii komiksy
komiksy
Świadkowie Historii
Ossolineum
2018-01-12
2018-01-12
Radio Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański

Historyczno-edukacyjny komiks o Janie Nowaku-Jeziorańskim i Radiu Wolna Europa. Wydaje mi się, że pozycja nie spełni swojej misji edukacyjnej. Zwyczajnie skrótowość wydarzeń wymaga od czytelnika dobrej znajomości historii XX wieku. Bez tego duża część historii może być niezrozumiała i wyrwana z kontekstu.
Mi czytało się nieźle, ale ja lubię i nieźle orientuje się w tym okresie. Kreska surowa i mało wyrafinowana, kolory brudne i ciemne, ale w jakiś sposób pasujące do opowieści.
Lekko naciągane 6/10 i mimo wszystko zaskoczenie in plus, bo myślałem, że to będzie jakiś kasztan.

Mi czytało się nieźle, ale ja lubię i nieźle orientuje się w tym...

Przekaz lekko zakłócony

Głównymi adresatami drugiej części opowieści o Janie Nowaku-Jeziorańskim wydaje się być młodzież i stąd zapewne mocno skrótowe, bardzo dynamicznie montowane tempo opowieści.

Inni twórcy komiksowego medium udowodniali już wielokrotnie, że możliwa jest w nim opowieść z większym oddechem i bardziej pogłębiona - i taka by mi się marzyła, ale należy przyznać, że autorzy scenariusza, w ramach przyjętej, sygnalizującej tylko najważniejsze momenty opowieści, konwencji poradzili sobie dobrze – na uwagę zasługują zwłaszcza doskonałe dialogi.

czytaj dalej:

Przekaz lekko zakłócony

Odzyskanie wolności po II Wojnie Światowej przez Polskę nie przez każdego uważane było za rzeczywiste. Część Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju jak i za granicą, uważała, że marionetkowy rząd na czele z Gomułką wcale nie jest wolny. Wśród tych osób jest także Jan Nowak-Jeziorański, który otrzymał propozycję prowadzenia polskiego działu Radia Wolna Europa. Jej prowadzenie nie było łatwe. O ile skompletowanie załogi czy zapraszanie gości nie powodowało problemów, o tyle już wiadomości z kraju trzeba było przechwytywać. Telefon Jeziorańskiego dzwonił i w nocy i w wakacje, nie było przerw. Do tego dochodziły problemy z opłacaniem całego przedsięwzięcia z budżetów innych krajów, co niekoniecznie podobało się podnoszącym się po wojnie rządom. Co nastąpi wcześniej: zamknięcie stacji czy obalenie komunizmu?
Ciekawa historia pracy w Radiu Wolna Europa. Pełna historycznych wydarzeń, które często zagłuszane były przez media warszawskie. Dobra kreska, wartka akcja. Komiks historyczny, który z pewnością warto przeczytać.
Więcej na http://www.monime.pl/wojna-w-eterze-komiks-historyczny/

Dodaj cytat z książki Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa