Rozwój matematyki na przestrzeni wieków

Okładka książki Rozwój matematyki na przestrzeni wieków Marek A. Kowalski, Elena Pavlova
Okładka książki Rozwój matematyki na przestrzeni wieków
Marek A. KowalskiElena Pavlova Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego informatyka, matematyka
237 str. 3 godz. 57 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
237
Czas czytania
3 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370724641
Tagi:
matematyka historia matematyki popularnonaukowe
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
74

Na półkach:

Z 224 stron książki, jedynie ~115 stron dotyczy historii matematyki, ~50 stron opisuje dziesięć z dwudziestu trzech problemów D. Hilberta, które przedstawił on na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Paryżu w roku 1900, ~35 stron dotyczy historii matematyki w Rosji. Niestety, wybór zagadnień oraz ich proporcje poruszone książce, która z założenia i tytułu, jest książką o historii matematyki są zupełnie nietrafione. Umieszczenie w niej takiej ilości treści tłumaczenia dziesięciu problemów D. Hilberta uważam za całkowicie niepotrzebne, tym bardziej, że obecnie tylko 3 z nich pozostają nierozwiązane, a 5 z nich doczekało się częściowych rozwiązań, za bardziej stosowne uważałbym opisanie tzw. problemów milenijnych, choć i te byłyby niekonieczne w książce tego gatunku. Również za niepotrzebne uważam oddzielne, i nie mniej obszerne, opisanie historii matematyki rosyjskiej, która do wieku XVIII prawie nie istniała, a za jej rozwój odpowiadają matematycy spoza granic tego państwa (J. Hermann, N. i D. Bernouli i L. Euler),którzy wykształcili pierwszych matematyków rosyjskich. Ponadto książka zawiera kilka błędów i nadinterpretacji: Archimedes nie był protoplastą rachunku całkowego, ponieważ stosowana przez niego metoda wyczerpywania rachunkiem całkowym nie jest, a sama interpretacja graficzna (geometryczna) całki jest zasługą B. Riemanna (i jej rozszerzenia na inne klasy funkcji - H. Lebesgue'a, zwanego całką Lebesgue'a),odkrywcą tożsamości Eulera nie jest sam L. Euler, a R. Cotes, który jako pierwszy udowodnił to równanie w postaci logarytmicznej, A. Einstein w swoich badaniach korzystał z geometrii nieeuklideowych, której twórcami byli głównie Niemcy (C. Gauss, H. Minkowski, B. Riemann) i Węgier J. Bolyai (a nie jakaś "włoska szkoła geometryczna"),autor stwierdza, że P. Fermat nie był profesjonalnym matematykiem (to są nieprofesjonalni?!),ponadto jest kilka "literówek".
Tłumaczenia problemów D. Hilberta, zawierające zdecydowanie zbyt trudną, dla osoby nie będącej matematykiem (lub nawet entuzjastą),nomenklaturę i ich nieobjaśnione równania, ponadto wyprowadzenie tożsamości Eulera uważam za zupełnie zbędne.
Reasumując, niby jest to książka o historii matematyki, a samej historii jest w niej niewiele, w porównaniu do pozostałej, raczej zbędnej treści. Tym samym otrzymujemy nijaki miszmasz, który prawdopodobnie nie zadowoli ani entuzjastów matematyki, ani matematyków, ani historyków. Nie wiem jak wypada ona na tle innych książek w tej tematyce ("Pi razy drzwi" J. Barrowa, "Wykłady z historii matematyki" M. Kordosa czy "Szkice z filozofii i historii matematyki i logiki" R. Murawskiego),jeśli przeczytam je, to niniejszą recenzję uzupełnię o porównanie.

Z 224 stron książki, jedynie ~115 stron dotyczy historii matematyki, ~50 stron opisuje dziesięć z dwudziestu trzech problemów D. Hilberta, które przedstawił on na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Paryżu w roku 1900, ~35 stron dotyczy historii matematyki w Rosji. Niestety, wybór zagadnień oraz ich proporcje poruszone książce, która z założenia i tytułu, jest książką o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rozwój matematyki na przestrzeni wieków


Podobne książki

Przeczytaj także