Bezwarunkowy dochód podstawowy - Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku

Okładka książki Bezwarunkowy dochód podstawowy - Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku Maciej Szlinder
Okładka książki Bezwarunkowy dochód podstawowy - Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku
Maciej Szlinder Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
310 str. 5 godz. 10 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2018-04-30
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-30
Liczba stron:
310
Czas czytania
5 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301198961
Tagi:
bezwarunkowy dochód podstawowy BDP ekonomia socjologia
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowy Obywatel 25(76) / Zima 2017 Katarzyna Duda, Piotr Grudka, Rafał Łętocha, Michael Lind, Tomasz Szymon Markiewka, Krzysztof Molenda, Remigiusz Okraska, Jan Przybylski, Michał Rauszer, Maciej Szlinder, Jarosław Szubrycht, Jarosław Tomasiewicz, Karol Trammer, Krzysztof Wołodźko, Jacek Żebrowski, Jan J. Zygmuntowski
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Katarzyna Duda, Pio...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1148
407

Na półkach:

Książka i mi się podobała i rozczarowała.
Plus, że mamy tu szeroki i w moim odczuciu rzetelny przegląd poglądów dotyczących BDP. Sporo tu rozważań teoretycznych itp. Samo w sobie jest to zajmujące.
Ja jednak nabyłem tę książkę przede wszystkim po to aby dowiedzieć się jakie przeprowadzono do tej pory eksperymenty, jakie były ich rezultaty.
A tego jest w książce jak na lekarstwo. Najciekawszego najmniej.
Stąd rozczarowanie.

Książka i mi się podobała i rozczarowała.
Plus, że mamy tu szeroki i w moim odczuciu rzetelny przegląd poglądów dotyczących BDP. Sporo tu rozważań teoretycznych itp. Samo w sobie jest to zajmujące.
Ja jednak nabyłem tę książkę przede wszystkim po to aby dowiedzieć się jakie przeprowadzono do tej pory eksperymenty, jakie były ich rezultaty.
A tego jest w książce jak na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2120
613

Na półkach:

Szkodliwa, XIX-wieczna fantastyka dostosowana do współczesnych realiów. Neoluddystów należy wytykać palcami i wyśmiewać.

Szkodliwa, XIX-wieczna fantastyka dostosowana do współczesnych realiów. Neoluddystów należy wytykać palcami i wyśmiewać.

Pokaż mimo to

avatar
309
37

Na półkach: ,

Najlepsza książka o bezwarunkowym dochodzie podstawowym w Polsce.

Najlepsza książka o bezwarunkowym dochodzie podstawowym w Polsce.

Pokaż mimo to

avatar
744
228

Na półkach: , ,

Bardzo ważna i dobrze udokumentowana książka. Cieszy, że polski naukowiec wnosi coś do dyskusji o bezwarunkowym dochodzie podstawowym w Polsce. Przystępnie napisana, aktualna i ugruntowana na polskich danych.
Dla wszystkich zainteresowanych, o ile jeszcze nie czytaliście polecam: Utopia dla realistów - Rutger Bregman, Basic income - Guy Standing i parę innych które znajdziecie na mojej półce Dochód podstawowy.

Bardzo ważna i dobrze udokumentowana książka. Cieszy, że polski naukowiec wnosi coś do dyskusji o bezwarunkowym dochodzie podstawowym w Polsce. Przystępnie napisana, aktualna i ugruntowana na polskich danych.
Dla wszystkich zainteresowanych, o ile jeszcze nie czytaliście polecam: Utopia dla realistów - Rutger Bregman, Basic income - Guy Standing i parę innych które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach: ,

Książka ta, porusza ciekawy temat zapewniania dochodu wszystkim obywatelom danego państwa. Próbuje ona to robić w sposób obiektywny, niestety najprawdopodobniej z powodu braku wiedzy z zakresu logiki czy statystyki, autor prezentuje koncepcje powołując się na dzieła utopijnych czy też irracjonalnych twórców z zachodu, których właściwie można by określić mianem "kawiorowej lewicy".

Książka niesie szkodliwe przesłania społeczne, które wynikają już z logiki i semantyki zdań w niej zawartych. Przykładowo: "istnieje liberalne prawo do życia bez pracy". Fajnie, chciałbym tak, ale zauważmy że możliwość tego, że niektórzy ludzie na co dzień nie pracują, wynika z tego że inni ludzie pracują i dobra przez nich wytworzone pozwalają na utrzymanie tych pierwszych. Gdybyśmy faktycznie pozwolili wszystkim na "życie według ich koncepcji" czyli możliwość ciągłego bezrobocia, w rzeczywistości pozbawilibyśmy wszystkich tego prawa (w końcu nawet w bogatych państwach skończyłaby się ilość możliwych do przejedzenia dóbr, bez produkcji nowych).

Książka zawiera błędne wnioski, między innymi pokazując korelację między pewnymi zmiennymi ekonomicznymi i społecznymi (nierówności dochodowe a śmiertelność niemowląt czy uzależnienie od narkotyków) nie tłumacząc, widocznego według autora "związku przyczynowo-skutkowego". Jak dobrze wiadomo dla osób korzystających z matematyki na poziomie szkoły średniej, sama korelacja statystyczna nie mówi o związku przyczyno-skutkowym (nie wiadomo czy zdarzenia A wpływa na B, czy B na A) ale co więcej, możliwe że pomimo pozornej korelacji zmienne są tak na prawdę od siebie niezależne. (przykład stronki prezentującej takie śmieszne zestawienia jak wydatki w PKB na badania w USA a liczbę samobójstw: http://www.tylervigen.com/spurious-correlations)

Dodatkowo, warto zaznaczyć że sam autor nie kryje swojego zafascynowania ideologią marksistowską jak i Rawlsowską ideą równości społecznej.

Nie polecam, książka jest bardziej broszurą propagandową niż dziełem naukowym (pomimo obszernej bibliografii "naukowej").

Książka ta, porusza ciekawy temat zapewniania dochodu wszystkim obywatelom danego państwa. Próbuje ona to robić w sposób obiektywny, niestety najprawdopodobniej z powodu braku wiedzy z zakresu logiki czy statystyki, autor prezentuje koncepcje powołując się na dzieła utopijnych czy też irracjonalnych twórców z zachodu, których właściwie można by określić mianem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
180
64

Na półkach: ,

Ta książka jest dostarczycielem myśli. Nowych i rewolucyjnych. Muszę przyznać, że argumenty w niej zawarte wpłynęły odświeżająco na mój sposób rozumowania i moje wyobrażenia na temat rzeczywistości. Dopiero teraz dociera do mnie złożoność i skomplikowanie świata. Wiem, że są różne definicje sprawiedliwości. Jeszcze do niedawna byłoby dla mnie karygodne rozdawać pieniądze za nicnierobienie. I w dodatku najpierw zabrać te pieniądze ciężko pracującym. Być może w tych stwierdzeniach jest nadal ziarenko prawdy (a nawet na pewno jest),ale cóż z tego kiedy obok znajduje się mnóstwo innych ziarenek prawdy, które wskazują na coś zupełnie innego.

Zmieniłem stosunek do programu 500+ i teraz stał się on ciekawym eksperymentem, który kształtuje opinię całego społeczeństwa i przybliża nas do dyskusji o bardziej rewolucyjnych reformach. W roku 2019 zostanie on rozszerzony na pierwsze dziecko i tym samym stanie się bezwarunkowym i bezkryterialnym dochodem podstawowym dla wszystkich dzieci do 18 roku życia. Oczywiście straszne jest to, że najważniejszą funkcją tego programu socjalnego jest kupowanie głosów, co uważam za obłudną demagogię. Szczególnie w obliczu totalnego zaniedbywania usług publicznych czy braku prawdziwych reform. We współczesnej Polsce ma miejsce redystrybucja dochodu narodowego od klas mniej zamożnych i ubogich do klas biednych, średnich, zamożnych i bogatych. To musi się koniecznie zmienić, inaczej programy socjale czeka gorzki koniec a budżet państwa zostanie wydrenowany na lata. Potrzebny jest progresywny system podatkowy obejmujący dochody, majątki, spadki itd.

Najbardziej na korzyść dochodu podstawowego trafiają do mnie uzasadnienia ekonomii neoklasycznej (mimo wszystko najbardziej sprawdzona). Na gruncie filozofii politycznej zgadzam się z zasadą republikańskiej wolności od dominacji. Cudowny byłby świat bez przymusu ekonomicznego ... no właśnie, "cudowny". Zdaję sobie sprawę, że istnieją prace, które niebyły by wykonywane gdyby nie zmusił ludzi do tego brak środków na życie. To największa zagwozdka, która została mi po lekturze. Tak czy inaczej czekają nas ciekawe czasy. Nastroje wśród ludności państw rozwiniętych są coraz bardziej radykalne. Ciekawi mnie jak poradzi sobie z tym klasa polityczna i co się stanie w wyniku tarć społecznych. Może faktycznie jedynym rozwiązaniem jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Ta książka jest dostarczycielem myśli. Nowych i rewolucyjnych. Muszę przyznać, że argumenty w niej zawarte wpłynęły odświeżająco na mój sposób rozumowania i moje wyobrażenia na temat rzeczywistości. Dopiero teraz dociera do mnie złożoność i skomplikowanie świata. Wiem, że są różne definicje sprawiedliwości. Jeszcze do niedawna byłoby dla mnie karygodne rozdawać pieniądze za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
11

Na półkach: ,

Książka Macieja Szlindera jest książką przełomową. Opisano w niej w kompleksowy sposób ideę Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Czytelnik dowie się czym jest sam BDP, jaka jest jego historia, jakie podejście wobec BDP mają różne szkoły filozoficzne (libertarianie, republikanie, egalitaryści) czy ekonomiczne (neoklasyczna, postwzrostowa, makroekonomia postkaleckistowska oraz teoria kapitalizmu kognitywnego). Autor przedstawia też krótką analizę nierówności społecznych, szczególnie w Europie i USA - opisuje ich wpływ oraz pokazuje jak BDP mogłoby pomóc je przezwyciężyć. Porównuje także BDP z innymi podobnymi rozwiązaniami: negatywnym podatkiem dochodowym, dochodem partycypacyjnym czy dotacją kapitałową. Wreszcie opisuje debatę na temat BDP w wybranych krajach europejskich, poświęca osobny rozdział debacie w Polsce oraz opisuje przeprowadzone eksperymenty.

Książka jest warta przeczytania, jednak laik będzie potrzebował do niej wujka googla, by zrozumieć pewne pojęcia. Jest to też książka naukowa, warto to wziąć pod uwagę. Idea BDP jest warta refleksji i dyskusji. Serdecznie polecam!

Książka Macieja Szlindera jest książką przełomową. Opisano w niej w kompleksowy sposób ideę Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Czytelnik dowie się czym jest sam BDP, jaka jest jego historia, jakie podejście wobec BDP mają różne szkoły filozoficzne (libertarianie, republikanie, egalitaryści) czy ekonomiczne (neoklasyczna, postwzrostowa, makroekonomia postkaleckistowska...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  133
 • Przeczytane
  25
 • Posiadam
  7
 • Ekonomia
  5
 • Teraz czytam
  2
 • 2020
  2
 • Chcę kupić
  1
 • Lewackie ksiużki
  1
 • 2021
  1
 • Popularnonaukowe
  1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także