Pettson i Findus

Okładka książki Pettson i Findus
Sven Nordqvist Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Pettson i Findus opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Pettson i Findus
Pettson och Findus
Media Rodzina
2013-01-01
2009-01-01
Barbara Hołderna
findus pettson szwecja kot farma

Okładka książki Koty, czyli historie z pewnego podwórka Melania Kapelusz, Grażyna Rigall
Ocena 7,5
Koty, czyli hi... Melania Kapelusz, G...
Okładka książki Rok z Findusem Kennert Danielsson, Eva-Lena Larsson, Sven Nordqvist
Ocena 8,2
Rok z Findusem Kennert Danielsson,...

Polecam tę serię książek do wspólnego czytania z dzieciakami na kolanach: jest boska!!! Ucieszy i starych i młodych, a można czytać ją na okrągło, nigdy się nie znudzi i wciąż będzie budzić tak samo silne emocje. Całe spektrum: wzruszenie, sympatię, smutek, współczucie ale przede wszystkim gigantyczne rozbawienie. Co o tym stanowi? Niesamowita więź między arcyzwykłym człowiekiem i zwierzakiem oraz niesamowite ilustracje

Fabuła
Rzecz jest o samotnym prowincjuszu i 'dziadersie': Pettsonie, który pewnie był w młodości totalnym dziwakiem, mrukiem i introwertykiem, bo pozostał sam na starość. Współczująca mu sąsiadka wyciąga go z samego dna depresji darując mu pewnego dnia małego kocurka w pudełku po puszkach z groszkiem: 'Findus zielony groszek'. Kot zatem otrzymuje imię Findus, a starzec, który zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia szyje mu z zielonej tkaniny, którą był owinięty parę porciąt na szelkach.
Findus - jak to kot - jest niezmiernie ciekawskim stworzeniem, a Pettson, który go totalnie rozpieszcza, stara się uczynić zadość jego ciekawości.
I tyle! Nie ma jakichś fajerwerków, superbohaterów, bestyj, czarowników... Ale to co jest: chałupa na odludziu, drewutnia, kurnik z gromadą kur, (które chłopaki traktują z politowaniem, trochę jak głupie, namolne młodsze siostry), czasem przyplącze się jakiś lis, czy kogut, to co jest w zupełności wystarcza, by stanowić poligon niebywale zabawnych przygód i historii.

ILUSTRACJE

Ilustracje stanowią osobną warstwę narracji!!! Nie tylko oddają treść, ale zabawnie komentują ją, a także dodają szereg elementów w językowej narracji nieobecnych. Moim ulubionym motywem są MUKLE - przedziwne skandynawskie stworki zamieszkujące starą chatę Pettersona. Aż się od niech roi, a kot i pan zdają się ich niemal w ogóle nie zauważać.

Nie sądziłam, że po przeczytaniu z moją córcią całej serii o Pettsonie i Findusie sięgniemy jeszcze po audiobooka. Z całym przekonaniem stwierdzam, że to był strzał w dziesiątkę, zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Nordqvist i senior Stuhr to dobre połączenie. Polecam :-)

Audiobook - lenistwo czy błogosławieństwo każdej matki/rodzica za kierownicą?
Ją wybieram to drugie, zwłaszcza gdy dzieci z tyłu znudzone i nie ważne, czy to półgodzinny dojazd do szkoły czy kilkugodzinna podróż na wakacje. Każdy pomysł na zajęcie niecierpliwego towarzystwa jest dobry, a ten wręcz idealny.
Cała seria o Pettsonie i Findusie należy do ulubionych lektur moich dzieci, a kto choć raz przeczytał, ten wie, jakim te opowieści skrzą humorem i kipią energią. Do tego dołóżcie grafikę z wywołującymi salwy śmiechu szczegółami, a otrzymacie wzór na super zabawę.
Audiobook pozbawiony obrazu nic nie traci, a wręcz pozwala skupić się na tekście i smakować każde absurdalne i zabawne zdanie. Gdy do tego doda się głos Jerzego Stuhra, którego genialna interpretacja pełna ekspresji oddaje ciapowaty charakter Pettsona i wulkan Findusa, to mamy 1,5 godziny nie tylko świetnej zabawy, ale i świętego spokoju.

Audiobook - lenistwo czy błogosławieństwo każdej matki/rodzica za kierownicą?
Cała seria o Pettsonie i Findusie należy do ulubionych lektur...

Genialna interpretacja Stuhra!!!

Genialna interpretacja Stuhra!!!

Na półkach: , , , ,

REWELACYJNE!!!! WSZYSTKIE CZĘŚCI O PETTSONIE I FINDUSIE!!! A jeszcze jeżeli czyta jej Jerzy Stuhr to czegóż chcieć więcej? Synek (5 lat) słuchał raz przez 3 godziny w samochodzie, a za jakiś czas odsłuchiwał od początku w domu ;)

Bardzo lubię dziecięcą literaturę skandynawską. Okazuje się, że można napisać ciekawe opowiadania bez przemocy, czy nadmuchanego moralizatorstwa. Opowiadania o Pettsonie i Findusie są zabawne, ciepłe, mądre ale i też lekko nostalgiczne.

Po prostu ekstra! Wysłuchałem wiele razy. Polecam!

Po prostu ekstra! Wysłuchałem wiele razy. Polecam!

Dodaj cytat z książki Pettson i Findus