Wielki Reset. Walki ze złotem i koniec systemu finansowego

Okładka książki Wielki Reset. Walki ze złotem i koniec systemu finansowego
Willem Middelkoop Wydawnictwo: Zysk i S-ka biznes, finanse
biznes, finanse
Big Reset. Goldwars and the Financial Endgame.
Zysk i S-ka
2016-01-01
2016-01-01
Jacek Lang

Nie wesoła przyszłość nas czeka a ocena z perspektywy czasu nadwyraz trafna

Nie wesoła przyszłość nas czeka a ocena z perspektywy czasu nadwyraz trafna

Książka na fali ostatnich wydarzeń w strefie wielkich finansów próbuje odpowiedzieć na pytanie nie czy, ale kiedy dojdzie do wielkiego resetu światowego systemu finansowego opisując mechanizm upadku pieniądza drukowanego, co z kolei przyczyni się do powstania waluty fiducjarnej, czyli niemającej oparcia w dobrach materialnych. Ciekawa.

Bardzo dobra książka o głośnym ostatnio Wielkim Resecie, choć została już w 2014 r. Niestety przewidywania płynące z tej książki, spełniają się coraz mocniej.

Autor przedstawia w spójny sposób historię pieniędzy oraz systemów finansowych. Krok po kroku udowadnia, że jesteśmy już obecnie na skraju załamania się istniejącego pieniądza fiducjarnego. W wielu miejscach prezentowane są wypowiedzi(wraz ze źródłami) najważniejszych osób, odpowiedzialnych za politykę pieniężną, których przekaz jest zupełnie inny od tego co prezentowane jest w głównych mediach. Ponadto w materiałach dodatkowych pokazana jest historia wszystkich istniejących walut, które do dnia wydania książki upadły.

Jest to w pewnym sensie smutna lektura, ponieważ w przypadku spełnienia się przewidywań, zdecydowana większość ludzi, będzie skazana na utratę swoich życiowych oszczędności.

Autorowi bardzo wnikliwie, na mój gust niestety momentami aż za bardzo, zagłębia się w meandry obecnych jak i przeszłych systemów finansowych - zazwyczaj z przyjemnością czytam wszelkie pozycje związane z ekonomią, ale tutaj męczyłem się niemiłosiernie.

Mega książka, czytając ją miałem nieodparte wrażenie, że dzieje się dokładnie to co jest w niej opisane i obecnie jest ostatni dzwonek by coś z tym zrobić, by się zabezpieczyć.. żałuję, że nie trafiłem na tą książkę kilka lat wcześniej, jednak bardzo doceniam, że udało mi się na nią trafić i wyciągnąć wiele wartościowych informacji patrząc przez pryzmat przeszłości na naszą przyszłość. 100% trafiony temat jak na 2021 rok i świrusa, które nam rządy fundują.

Według mnie, książka godna polecenia autor opisuje to jak może dojść do wielkiego resetu, i upadku dolara dzięki czemu złoto zastąpi pieniądz fiducjarny. 😊

Ciekawa książka opisująca funkcjonowanie międzynarodowego systemu walutowego i jego rychły "reset", czyli upadek pieniądza i zastąpienie go czymś, do czego ludzie mieliby większe zaufanie. Autor oczywiście wskazuje tu na złoto, jednak czyni to nie bez powodu. Uzasadnia to w pierwszym rozdziale przytaczając historię pieniądza oraz zalety złotych monet (złoto ma stałą siłę nabywczą dzięki zastosowaniom pozamonetarnym) nad papierowym banknotem bez pokrycia. Pozostaje przy tym obiektywny. Nie zauważyłem żadnych ideologicznych naleciałości podczas czytania.

Jest to książka pisana przez publicystę i insidera, stąd taki też ma charakter i do pewnego stopnia można traktować ją jako kronikę wydarzeń na finansowej arenie międzynarodowej. Autor wstrzymuje się od osądów, wskazuje jednak możliwe rozwiązania cytując niektóre wpływowe postaci. Bardzo zaintrygował mnie rozdział o wojnie ze złotem, gdzie opisany jest mechanizm zaniżania cen złota na rynkach inwestycyjnych poprzez rzucanie rezerw złota zgromadzonego w bankach centralnych (głównie przez Fed i Bank Anglii).

Książka jest łatwa i przyjemna w czytaniu. Bez problemu można ogarnąć ją w jeden weekend. Ułatwiają to częste podrozdziały, których tytuły w przeważającej mierze stawiają pytanie, na które autor satysfakcjonująco odpowiada. Na początku każdego rozdziału znajdują się cytaty różnych myślicieli, polityków, ekonomistów, od prawa do lewa. Duży plus za 34-stronnicowe zestawienie demonetyzacji walut w okresie ostatnich 3 wieków. Minus dla wydawcy za przypisy prawie na samym końcu książki.

Ogólnie to polecam każdemu. Ze względu na brak naukowego charakteru, książka będzie przyjemną ciekawostką motywującą do dalszego zgłębiania tematu.

Dodaj cytat z książki Wielki Reset. Walki ze złotem i koniec systemu finansowego