rozwińzwiń

Tajemnice transplantacji

Okładka książki Tajemnice transplantacji Aneta Sieradzka
Okładka książki Tajemnice transplantacji
Aneta Sieradzka Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN zdrowie, medycyna
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Tytuł oryginału:
Tajemnice transplantacji
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2017-10-06
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-06
Język:
polski
ISBN:
9788301195960
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
71
50

Na półkach:

Książka sprawnie napisana. Jest raczej wywiadem z czołowymi transplantologami z różnych dziedzin. Powiem szczerze, że książka miała zadatki na znakomitą ale jest w mojej ocenie dobra. Trochę przegadana, mało wątków takich mega ciekawych, pojawiają się problemy i sytuacje jednak mało tego. Spodziewałam się bardziej wyeksponowanych informacji o donacji organów. Był ten wątek wielokrotnie ale dla mnie zbyt mało informacji jak to wszystko dokładnie się odbywa. Z jakimi trudnościami boryka się pacjent, lekarz też i to było w większym stopniu. Nie ma we mnie zawodu po przeczytaniu tej książki ale czytałam ją długo długo....i oczekiwałam konkretnych informacji ogólniki znam.

Książka sprawnie napisana. Jest raczej wywiadem z czołowymi transplantologami z różnych dziedzin. Powiem szczerze, że książka miała zadatki na znakomitą ale jest w mojej ocenie dobra. Trochę przegadana, mało wątków takich mega ciekawych, pojawiają się problemy i sytuacje jednak mało tego. Spodziewałam się bardziej wyeksponowanych informacji o donacji organów. Był ten...

więcej Pokaż mimo to

avatar
560
545

Na półkach: ,

Dziś, czyli 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia przypada rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, jaki miał miejsce w 1966 roku w Warszawie. Był to 621. taki przeszczep na świecie, a Polska raz bardziej, raz mniej skutecznie zaczęła przebijać się w osiągnięciach udanych przeszczepów. Obecnie transplantologia jako bardzo rozwiniętą i postępowa dziedzina oprócz nerek z dobrym skutkiem może pochwalić się skutecznymi przeszczepami serca, wątroby lub jej płatów, rogówki, szpiku, twarzy czy kończyn.
Nie bez znaczenia jest fakt nieustannego dokształcania oraz eksplorowania metod, by pomóc jak największej ilości potrzebujących.

W swojej książce autorka - z wykształcenia prawnik lubujący się w prawie transplantacyjnym - prowadzi rozmowy z czołowymi polskimi specjalistami z zakresie tej stosunkowo młodziutkiej dziedziny medycyny. Autorka wraz ze swoimi mówcami wprowadza nas w tajniki zagadnienia; pokazuje, jak ciężką i mozolną drogę musiał przejść obecnie coraz większy sukces przeszczepów w Polsce oraz z jakim przeszkodom musieli stawiać czoła najlepsi z najlepszych polskich transplantologów. Nienadążające za rozwojem transplantacji kwestie prawne, względy etyczne i religijne, a przede wszystkim ciągła dysproporcja między liczbą potrzebujących a potencjalnych dawców. Wybitni polscy specjaliści w tej pionierskiej dziedzinie są poważani niemal na całym świecie, a ich edukacja mogła zaistnieć dzięki wsparciu wielu światowej sławy lekarzy i naukowców, jak również dzięki otwartości środowiska, może i po części wiary w poprawę, szansę, gdy nasze życie i tak wisi na włosku.
"Tajemnice transplantacji" jest przybliżeniem początków polskiej transplantacji, jej rozwoju, sukcesów i niepowodzeń, to również pokazanie, że by zyskać miano "boga" trzeba ukorzyć się, zajrzeć zjawisku śmierci w oczy, by w efekcie przekuć porażkę, koniec w początek sukcesu, początek innego istnienia.
Transplantacja ma jeszcze wiele do odkrycia. Dziedzina ta nieustannie się rozwija, a przed specjalistami jeszcze mnóstwo nowych wyzwań.

Książka jest formą wywiadu z personelem odpowiedzialnym od A do Z za procedury transplantacji: od anestezjologów, koordynatorów z ramienia "Poltransplant", chirurgów, kardiologów, kardiochirurgów, perfuzjonistów, pielęgniarki, a w końcu transplantologów. Cały zespół z oddaniem i poświęceniem jest do dyspozycji, bo nigdy nie wiadomo, gdy trzeba będzie wybrać śmierci to, co może innemu dać życie.
Jeden zarzut, który mogę zauważyć, to niestety zbyt mało miejsca oraz informacji na temat pionierskich zabiegów Zbigniewa Religii. Pamiętam konflikt, jaki wypłynął podczas prób przeszczepu serca w Zabrzu, gdzie ośrodek ten "konkurował" z Warszawą pod względem pierwszej udanej transplantacji serca. Szkoda, że nie pochylono się więcej nad zagadnieniem tych osiągnięć ze Śląska.
Z punktu medycznego to bardzo istotna pozycja, która może wnieść dużo dobrego w zwiększenie liczby donacji w Polsce.

Dziś, czyli 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia przypada rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, jaki miał miejsce w 1966 roku w Warszawie. Był to 621. taki przeszczep na świecie, a Polska raz bardziej, raz mniej skutecznie zaczęła przebijać się w osiągnięciach udanych przeszczepów. Obecnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
305
28

Na półkach: ,

Nie do końca tego oczekiwałam. Z całą pewnością jest to ważna i potrzebna pozycja, może odegrać dużą rolę w uświadamianiu społeczeństwa w kwestiach idei dawstwa, jednak tytuł pozwalał mi przypuszczać, że poznam najbardziej nurtujące mnie zagadnienia z zakresu transplantacji, co koniec końców nie miało miejsca. Szkoda, że autorka nie wykorzystała w pełni możliwości, które dała jej ogromna liczba spotkań z wybitnymi jednostkami - zwykle prekursorami - polskiej transplantologii. Zadawanie pytań wyłącznie z perspektywy "reportera" to za mało - gdyby spróbować wejść w skórę biorcy/dawcy/członków rodziny takich osób, to te rozmowy mogłyby owocować w znacznie bogatszą treść merytoryczną. Zapewne co niektórzy czytelnicy chętnie dowiedzieliby się np. jak dokładnie odbywa się proces stwierdzania śmierci mózgu, co to jest zgodność tkankowa HLA, jak wygląda pobranie wielonarządowe, co dokładnie wpisuje się w zgodę pacjenta na operację przeszczepienia, co dzieje się ze "starymi" narządami biorców itd.
Całość - choć bardzo wartościowa - powinna raczej nazywać się "Historią polskiej transplantologii", nie "Tajemnicami transplantacji", bowiem przeważająca część przeprowadzonych rozmów skupia się przede wszystkim na pierwszych przeszczepieniach i ówczesnych realiach, indywidualnych historiach ścieżek zawodowych poszczególnych profesorów i przedstawianiu na czym polega codzienna praca w tej specyficznej gałęzi medycyny.
Niestety nie czuję, by mój głód wiedzy został zaspokojony, jedynymi nowopoznanymi zagadnieniami były dla mnie przeszczepienia krzyżowe i łańcuchowe oraz retransplantacje przeszczepionego wcześniej narządu. Znalazło się za to kilka rzeczy, do których można by się przyczepić. Zwykle drobiazgi, ale szczególny niesmak pozostał mi po fragmencie z zapytaniem o "nowinki o przeszczepie głowy", gdzie autorka dzieliła się wątpliwościami nt. tego, kto w takiej sytuacji byłby biorcą a kto dawcą… Zrozumiałabym, gdyby tego typu pytanie padło z ust laika, ale oczekiwałam, że p. Sieradzka zdaje sobie sprawę, że sformułowanie "przeszczepienia głowy" to błędne wyrażenie (jeśli w ogóle podejmować taki temat, to trzeba by mówić o przeszczepieniu tułowia),w końcu na łamach książki wielokrotnie padały słowa wskazujące na to, iż mózg jest ośrodkiem świadomości i śmierć mózgu=śmierć osobnicza człowieka, więc chyba oczywistą oczywistością jest, że biorcą nie mogłaby być osoba ze stwierdzoną śmiercią mózgu…
Czytelnikom niemającym wcześniej styczności z transplantologią książka prawdopodobniej bardziej przypadnie do gustu. Mnie ten temat jest poniekąd bliski, stąd wysokie wymagania i dość surowa ocena. Mimo to, nie zniechęcam do czytania (ba! wręcz odwrotnie),z uwagi na to, że po pierwsze: podobnej publikacji nie znajdziemy na polskim rynku, po drugie: chwali się, że autorka rozpowszechnia ideę dawstwa i dba o świadomość społeczną. W końcu większa świadomość to więcej uratowanych istnień.
Na podsumowanie pozwolę sobie zacytować dra hab. n. med. Macieja Kozieradzkiego - "Proszę państwa, szansa na to, że ktoś z was będzie kiedykolwiek dawcą, jest pięć razy mniejsza niż szansa na to, że będziecie potrzebować narządu do przeszczepienia. W związku z tym warto podpisać deklarację". Cóż więcej mogę powiedzieć... Potwierdzone info. ;)

Nie do końca tego oczekiwałam. Z całą pewnością jest to ważna i potrzebna pozycja, może odegrać dużą rolę w uświadamianiu społeczeństwa w kwestiach idei dawstwa, jednak tytuł pozwalał mi przypuszczać, że poznam najbardziej nurtujące mnie zagadnienia z zakresu transplantacji, co koniec końców nie miało miejsca. Szkoda, że autorka nie wykorzystała w pełni możliwości, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    8
  • Medycyna
    3
  • Literatura polska
    2
  • Medyczne
    2
  • Wyzwanie 2020
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tajemnice transplantacji


Podobne książki

Przeczytaj także