Padrino Krejčíř - Gangster

JKM
2015-09-03
2015-09-03
czeski

Okładka książki Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Redakcja pisma Reportér, Jáchym Topol
Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Re...
Okładka książki Proč? (Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme) Jaroslav Kmenta, Aleksander Mitrofanow, Petr Pithart, Petra Procházková, David Zábranský, al. et.
Proč? (Proč je... Jaroslav Kmenta, Al...

Radovan Krejcir – to jeden z największych czeskich mafiozów wszechczasów. Dziś odbywa karę 35 lat pozbawienia wolności we więzieniu w Republice Południowej Afryki. Dla ciekawostki podam, że przez jakiś czas jego sąsiadem z celi obok był sam Oscar Pistorius, biegacz paraolimpijski skazany za morderstwo swojej żony. Krejcir i Pistorius nawet mocno się zaprzyjaźnili. Kjercir stał się jednak znany już w latach 90tych. Przez swoich czeskich mafijnych współtowarzyszy był czasem nawet uważany za Polaka. Krejcir pochodzi mianowicie z Czeskiego Cieszyna, wychował się w tym mieście, tu, stawiał swoje pierwsze gangstwrskie kroki jako przygraniczny szmugler, „wekslak” (cinckciarz). Właśnie w Czeskim Cieszynie, na pograniczu polsko-czeskim od początku lat 90tych budował swoje wielkie imperium mafijne. W Czeskim Cieszynie poznał sporo współtpracowników, czy to przemytników rodem z Albanii, czy to osiłków od brudnej mokrej roboty, czy to mądre głowy, specjalistów od przekrętów na nieruchomościach czy tez specjalistów od innych przekrętów finansowych. Krejcir to barwna postać, rodak z czeskiego Cieszyna. Musiałem po prostu sięgnąc po tą książkę, aby poznać jego biografie, no i kulisy działania czeskiej mafii w latach 90tych i pierwszych kilku lat po 2000.
Świetna książka. Autor, Jaroslav Kmenta przez wiele lat działał aktywnie jako dziennikarz śledczy. W pewnym momencie kariery postanowił zacząć pisać książki o mafiozach czeskich.Kilka jego książek, w tym niniejsza stała się podstawą do filmów o mafii czeskiej i została zekranizowana. (Seria książek o mafiozie Mraziku i mafiozie Krajcirze została zekranizowana.)
To się wręcz w głowie nie mieści jak z drobnego przestępcy wywodzącego się z polsko-czeskiego pogranicza wyłonił się jeden z najbogatszych Czechów, mafiozo „Kaczko”, padrino Krejcir. Kmenta w niniejszej książce opisuje wiele afer przesęptczych za którymi stał Krejcir. Prywatyzacja Cieszyńskiej Drukarni (do dziś świetnie prospęrujący wręcz zabytowy, mocno w między czasie unowocześniony zakład przemysłu drukarskiego znajdujący się tuż przy głownym moście granicznym w Czeskim Cieszynie),wytunelowanie miliardów Morawskiej Banki i w efekcie doprowadzenie do upadłości tego banku, wytunelowanie milionów koron z klubu sportowego FC Petra Drnovice, afera paliwowa M5, liczne porwania, pobicia, wymuszenia pieniędzy, aktów własności nieruchomości. Krejcir działał bez żadnych skrupułów. Był bezlitosny. Zlecił podobno ponad 30 egzekucji.
Kmenta ujawnia również wiele innych ciekawych faktów z życia Krejcira. Dowiadujemy się kilka faktów z jego życia rodzinnego, jest trochę szczegółow o ojcu i matce. Co ciekawe, rodzice wcale się swojego syna nie wstydzili, nawet wynika z książki, że byli z niego dumni. (no comment).
Wila Krejcira, którą wybudował w pod Pragą to pewnego rodzaju highlight książki. Istnieje na youtubie nawet wideo gdzie można zobaczyć jak wygląda w środku. Oprócz basenu, saun, marmurowych schodów w wili znajdowało się wielkie akwarium z rekinem oraz ukryte pomieszczenie w którym Krejcir przetrzymywał dokumentacje swoich przestępstw, narkotyki, broń, pieniądze itd.
Książkę przesłuchałem w formie audiobooka. Świetna pozycja, świetne wykonanie lektorskie. Dobrze się słuchało. Mocno mnie wciągnęło słuchanie i dośc szybko mijał mi czas podczas słuchania.

• Reportaż, proza dokumentalna
  • Literatura czeska (i słowacka)
  • Po czesku

Dodaj cytat z książki Padrino Krejčíř - Gangster