Współczesna bogini. Jak wiara w siebie może zmienić wszystko

Okładka książki Współczesna bogini. Jak wiara w siebie może zmienić wszystko Roxana Bowgen
Okładka książki Współczesna bogini. Jak wiara w siebie może zmienić wszystko
Roxana Bowgen Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Agapanthus Rising. Reawaken Your Inner Soul to Live with Passion, Peace and Purpose
Wydawnictwo Kobiece
2016-10-21
2016-10-21
Katarzyna Dumińska
Katarzyna Dumińska

Chylę czoła przed autorką. Wzór do naśladowania. KObieta, która niczym się od nas nie różni, ale jak to mawiają specjaliści: "Każdy człowiek jest sumą swoich doświadczeń". To od nas zależy czy te doświadczenia będą kierować naszym życiem czy my sami. Pani Roxana zmierzyła się z wszelkimi przeciwnościami swojego losu i wygrała. Jestem pełna uznania.

Początkowo obawiałam się, że książka będzie poradnikiem, ale na szczęście okazała się ciekawą historią o mądrej i silnej kobiecie. Jest czas na zadumę i wnioski. Pani Roxana nie sugeruje rozwiązań. Autorka daje nam przykład jak można osiągnąć szczęście mimo przeciwności losu.

Pozycja warta zatrzymania się i przemyślenia kilku istotnych spraw.
Polecam :)

Początkowo obawiałam...

Wielbiciele serialu 'Pingwiny z Madagaskaru' będą na pewno wiedzieli, o co mi chodzi, ale już wyjaśniam. W jednym odcinku miała miejsce rozmowa króla Juliana z foką, która nie lubi mięsa i kompletnie nie wie, co zrobić ze sobą: czy być sobą czy taką, jaką chce natura. No to co lemurzy król jej mówi w ramach porady? Opowiada, czego to on nie zrobił, co mu sprawiło radość i dodał, że kto inny by chciał zrobić wszystkie te rzeczy, jak nie on? Jeśli myślicie podobnie jak foka, że chodzi o samoakceptację, życie według swoich zasad, a nie porządkowanie się innym, to się mylicie, bo najlepszą radą od króla Juliana jest jedno: że najlepiej jest być królem. A nie wiadomo, dlaczego tamto Wam do głowy przyszło.
Kiedy czytałam 'Współczesną boginię', to miałam właśnie takie wrażenie: że autorka niby chce pokazać, że wiara w siebie, samoakceptacja oraz pogodzenie się z przeszłością pozwolą prowadzić lepsze życie, ale tak naprawdę chce powiedzieć, że najlepiej jest być nią. Jak dla mnie nie jest to dobra zachęta do czytania dalej. Niby Regina Brett pisze w podobny sposób, ale Regina ma coś w sobie, że kiedy czyta się jej książki, to naprawdę inspirują i dają do myślenia. Roxana Bowgen tylko kopiuje w nadziei, że będzie podobnie. Nie jest.
Co do życiorysu autorki to, szczerze pisząc, poznawałam historie innych kobiet, głównie tych z sąsiedztwa i okolicy, i one bardziej mnie urzekły, bo były bliskie mojej rzeczywistości, a nie amerykańskiej.
Ja współczesną boginią? Niech tak będzie, ale nie w oparciu o życie i rady Roxany Bowgen. I znowu dałam się nabrać reklamie, o ja naiwna.

Książka ta może nie jest jakimś odkryciem stulecia, ale bez wątpienia podczas tworzenia koncepcji na jej napisanie, (którego de facto również nie było, gdyż to zbiór swobodnych przemyśleń, fragmenty zapisków z całego życia autorki) nigdy nie miała nim być. Autorka nie pisze w nachalny sposób, nie narzuca swojego sposobu na życie, a zwyczajnie je opisuje i bardzo dobrze, ponieważ życie Roxany Bowgen jest wartościowe i czytając jej wyznania można choć na chwilę zwolnić, zatrzymać się i zastanowić nad wieloma aspektami egzystencji, po czym przejść do działania, albo chociaż przestać narzekać. To książka o silnej kobiecie, która tę siłę sama w sobie musiała odkryć i spożytkować, dzieląc się nią z potrzebującymi. Autorka to kobieta, która nawet w skrajnie trudnych sytuacjach potrafi znaleźć radość i motywację, co przecież jest najtrudniejsze, ponieważ często sytuacja trudna kojarzy się z niesprawiedliwością.

Na plus zasługuje również sposób w jaki autorka udziela czytelnikowi wskazówek. Nie jest to spis zasad w punktach i podpunktach, który kojarzy się z regulaminem czy kodeksem, ale opowieść, którą się czyta szybko i przyjemnie. Na koniec każdego rozdziału/części skłania nas do odpowiedzi na pytania, na które ona sama nie pomaga odpowiedzieć, ale opisany wcześniej fragment jej życia pokazuje, że można było jednak podejmować inne kroki, przy czym nigdy nie jest za późno na zmiany.

Często człowiek postępuje tak, jak nauczyli go rodzice/opiekunowie, często odbywa się to nawet bez jego świadomości poprzez naśladownictwo. Zdarza się, że krytykując naszych rodziców, w efekcie i tak powielamy ich zachowania. Roxana opisuje w jaki sposób ona znalazła sposób na siebie, nie krytykowała swojej matki, ponieważ odnoszę wrażenie, że autorka w ogóle nie należy do osób krytycznych, ale z pełną świadomością nie powielała jej błędów, choć matki są zazwyczaj najsilniej oddziałującymi wzorcami . Nie nazywała ich nawet błędami, tylko pewnego rodzaju zagubieniem, zatraceniem się w szarości życia codziennego i nie wykorzystaniem potencjału, który według Roxany przecież drzemie w każdym

Oprócz funkcji poradnika, książka skłania nas do refleksji nas swoją wiarą, wyznawaną religią, co na pewno dla mnie na bardzo dużą wartość. Pozycja ta dodatkowo zachęciła mnie do poszerzenia swojej wiedzy o religiach.

Wybaczcie, że ta recenzja nie będzie szczególnie długa, ale chciałabym abyście
sami przeczytali książkę i ocenili jakie emocje u Was wywoła. Doskonale zdaje sobie sprawę, że dla jednych stanie się ona niesamowicie bliska, a na innych nie wywrze takiego wrażenia. Nie mylcie proszę tej książki z jakimś poradnikiem, których teraz tak pełno na rynku. W środku znajdziemy piękną historię autorki Roxany Bowgen. Właściwie to w całą książkę wpleciona jest jej biografia. Co moim zdaniem jest ogromnym plusem, gdyż każda myśl autorki często poparta jest przez jej prywatne doświadczenie życiowe.

"Nauczyciel, żeby Ci pomóc, sam musi doświadczyć tego, z czym się zmagasz"

Kolorowego życia na pewno nie miała. Od dzieciństwa odczuwała specjalną niechęć matki skierowaną w jej stronę, wiele przeprowadzek nie pozwoliło odczuć domowego ciepła autorce. Jednak wszystko udało jej się przetrwać. Jej życie jest tak kolorowe i przepełnione mnóstwem rzeczy, podróży, a także ogromną siłą, gdyż wszystkie życiowe niepowodzenia wcale jej nie niszczą, a sprawiają, że staje się silniejsza. W jej życiu ogromną rolę odgrywają różne religie, a tę szczególnie bliską został judaizm.

Autorka za sprawą własnych doświadczeń chce nas samych zachęcić do działania, do wzięcia się w garść. Abyśmy mogli uświadomić sobie, że nie ma żadnych rzeczy niemożliwych, na nic nie jest za późno. Pomaga nam pozbyć się ograniczeń, które tak bardzo nas blokują i często przez to rezygnujemy ze swoim pragnień.

"Skoro inni cię kochają, to czy ty też nie powinieneś w końcu pokochać siebie? Możesz zacząć od rozważenia wszystkich szans na poprawę swojego życia, a w tym samym uczynienia świata lepszym miejscem dla wszystkich ludzi"

Oprócz tego w książce znajdziemy wiele różnych pytań z miejscem na odpowiedź, które są dopełnieniem do każdego rozdziału. To jedna z tych rzeczy, która niesamowicie mnie zadowoliła. Okładka jest bajkowa! Treść tej pozycji doskonale wpasowuję się w jej grafikę. Całość po prostu jest cudownym dopełnieniem.

A co mi dała jej lektura? Przede wszystkim wielką wiarę w siebie, otworzyła mnie bardziej na świat czy uświadomiła kilka istotnych spraw. Nie odłożę jej na półkę i od razu pozwolę sobie zapomnieć, a wręcz przeciwnie. Wydaje mi się, że ciągle będzie w mojej głowie oraz czyniąc wiele rzeczy będę myśleć dokładnie o niej.

"Istnieją ci, którzy wykorzystują okazję, oraz inni,którzy czekają, aż okazja znajdzie ich.Jak sądzisz, kto ma większe szansespełnienia swoich marzeń?

Wybaczcie, że ta recenzja nie będzie szczególnie długa, ale chciałabym abyście

Istnieje pewna teoria na temat tego, ilu osobom pomagają poradniki. Na każdy poradnik przypada jedna osoba, której ten pomógł. Autor ;). Co jakiś czas potrzebuję sprawdzić, czy to prawa. Tym bardziej, że "Współczesna bogini" to nie do końca klasyczny poradnik.
Autorka, jak sama pisze, zbierała materiały do napisania książki niemal przez całe życie. To połączenie jej historii z wyznaczoną przez nią drogą do jej własnych wniosków i pokazaniem, w którym miejscu czytelniczka powinna zastanowić się nad własnymi. Dosłownie, bo pod koniec każdego rozdziału autorka podsuwa zestaw pytań, jest nawet miejsce na odpowiedź.
"Współczesna bogini" została podzielona na rozdziały- etapy życia autorki, o których opowiada w sposób charakterystyczny dla osób, które wiedzą,że każda rzecz w ich życiu wydarzyła się po coś. To zresztą próbuje czytelnikowi przekazać. Ale nie tylko. W niewymuszony, nienachalny (w przeciwieństwie do większości poradników) autorka przekazuje, jak wyjść ze swojej strefy komfortu i jak dużo człowiek jest w stanie znieść, znacznie więcej niż mu się wydaje.
Nie zgadzam się z teorią, o której na początku. Z pewnością, w tym wypadku również, dla autora napisanie książki jest formą autoterapii. Nie oznacza to jednak, że poradnik nie wnosi niczego do życia czytelnika. Wnosi. Albo raczej ma szansę wnieść, kiedy trafi na podatny grunt. Podobnie jak mowy motywacyjne, jednych wzruszają do łez, dla innych to zawracanie głowy. Tak i tutaj, zdarza się, z pewnością nie rzadko, że właśnie ten poradnik, przeczytany w odpowiednim momencie życia, ze zrozumieniem i zaangażowaniem, pokaże czytelnikowi właściwą drogę i ma szansę wpłynąć na jego życie. "Współczesna bogini" z pewnością spełnia wszystkie kryteria, by stać się dla kogoś poradą i inspiracją. Tym bardziej, że to książka bardzo aktywizująca. Trzeba tylko otworzyć umysł.
Lucyna Tomoń/ http://today-ornever.blogspot.com/2017/03/wspoczesna-bogini-roxana-bowgen.html

"Współczesna bogini" to książka bardzo wiarygodna, ponieważ autorka opisuje swoje życie, które nie było tak proste. Matka nigdy jej nie kochała, jednak ona wiedząc to, nie załamała się. Mogła przecież czuć niechęć do życia, czuć się gorsza przez to, że ktoś kto powinien obdarzać ją opieką, miłością, troską - w rzeczywistości tego nie robi. Kobieta podróżowała i nigdy nie zatrzymała się w miejscu, nie użalała nad sobą. Zaczynała od nowa, nie obawiała się zmian i była gotowa wykonać ciężką pracę, jeśli miało to dać jej szczęście.

Nie jest to poradnik dla niedocenianych kobiet, które chcą się dowartościować. To książka oparta na prawdziwych historiach z życia autorki, która jest dla nas świetnym przykładem na to, że wszystko jest możliwe. Można cieszyć się życiem, być szczęśliwym, a ograniczenia często tkwią w naszej głowie. Gdy czytamy tę książkę, odnosimy wrażenie, że autorka staje się dla nas pewnego rodzaju drogowskazem, dowodem na to, że możemy pokonać nasze ograniczenia (bo każdy z nas ma jakieś obawy, wahania).

W tym poradniku zdecydowanie spodobało mi się również to, że autorka nie narzuca nam działań, nie zwraca się do nas: "Zrób coś", lecz zadaje pytania. Po każdym rozdziale skłania nas do zastanowienia się nad daną kwestią, pyta nas "Dlaczego?", "Za co jesteś najbardziej wdzięczny?", "Ile jesteś w stanie poświęcić?".

Takiego poradnika nigdy nie czytałam. Bardzo miło się zaskoczyłam. Nie ma tu suchych faktów, które w większości są nam znane, aczkolwiek ciężko nam wprowadzić je do naszego życia, więc czytamy go i odkładamy w zapomnienie. Historia, w jaki sposób ktoś osiągnął w życiu szczęście, stał się tym, kim jest - to motywuje najbardziej i to znajdziemy we "Współczesnej bogini". Czytanie o innej osobie, która być może była kiedyś w podobnym miejscu, w którym my się znajdujemy, ale nie czekała na cud, tylko dążyła do celu - to jest motywacją i sprawia, że jest to książka bardzo wartościowa, skłaniająca nas do przemyśleń. Nie odłożymy jej na półkę i następnie zapomnimy, lecz w naszej głowie nadal będą krążyły myśli, pytania, które autorka nam zadała. Jest ich sporo i dzięki temu możemy sami dojść do wniosków odnośnie naszego życia, postępowania i tego co możemy zrobić, aby było ono lepsze, aby osiągnąć to, co chcemy.

Książkę pochłonęłam błyskawicznie. Nie spodziewałam się nawet, że tak szybko podzielę się z wami opinią na jej temat. "Współczesna bogini" przede wszystkim sprawiła, że się uśmiechnęłam, obudziła we mnie motywację do działania i wiarę we własne możliwości. Mimo że to poradnik, nie trzeba po niego sięgać tylko w momencie "wołania o pomoc", jest to książka idealna dla każdego i z pewnością wprowadzi do życia wielu osób same pozytywne wartości. Zachęcam do zapoznania się z nią.

Książka zdaje się na pierwszy rzut być poradnikiem ale nie do końca tak jest. W połowie ją odebrałam jak powieść, a po części jako autobiografia.
Dużo tekstu motywacyjnego, pobudza do działania czy do refleksji. Dorobek doświadczenia autorki wskazuje że motto "Dobro powraca" ma znaczenie. Warto czynić dobro, bo faktycznie ono powraca pod rożnymi postaciami czasem nas powlecze po ziemi po ty by jednak wyjść na dobre - to takie też moje doświadczenie bo nie raz sama stosuje ta taktykę :-)

czytaj dalej na kobietywpewnymwieku.blogspot.com

Bogini to nieśmiertelna istota wierzeń i kultu. Bogini to także czarująca, piękna, uwielbiana kobieta. Współczesna bogini to kobieta, która nie boi się żyć własnym życiem.

Roxana Bowgen opisuje swoje życie, które było pełne paradoksów. Urodziła się w Peru, dorastała w Beverly Hills, mieszka w Connecticut. Matka nigdy jej nie kochała, jednak kobieta nie rozpacza z tego powodu. Jest zapaloną podróżniczką. Zwiedziła pół świata. Nigdy nie zatrzymywała się w miejscu, zajmowała się wieloma rzeczami. Była pośredniczką w obrocie nieruchomościami, zajmowała się handlem oraz była wolontariuszką. Często zaczynała wszystko od nowa. Nie obawiała się zmian. Jej życie było pełne przygód i wymagało ciężkiej pracy, ale właśnie dzięki temu była szczęśliwa.

Współczesna bogini to poradnik dla ambitnych kobiet, a właściwie to chyba nie tylko dla tych ambitnych, ale dla wszystkich kobiet XXI wieku. To poradnik dla osób, które mają wrażenie, że coś umyka im spod kontroli, które szukają celu w swoim życiu, które boją się odważyć żyć po swojemu. To także książka dla tych, którzy pragną zmienić oś w swoim życiu czy choćby szukają inspiracji.

Autorka w poradniku pokazała życie pełne paradoksów. Zmusiła także czytelników do zastanowienia się nad swoim życiem poprzez umieszczanie na końcu każdego rozdziału pytań. Dodatkowo książka wzbogacona została wartościowymi cytatami. Poradnik jest bardzo wartościowy. Pozwala przystanąć i zastanowić się nad własnym życiem. Polecam ją każdemu, kto pragnie uczynić swoje życie lepszym.

Bardziej pamiętnik z życia autorki niż poradnik.

Bardziej pamiętnik z życia autorki niż poradnik.

Skusił mnie tytuł, jednak czas spędzony nad tą książką uważam raczej za zmarnowany.

• Poradniki
  • 2017

Roxana Bowgen Współczesna bogini. Jak wiara w siebie może zmienić wszystko Zobacz więcej