Ogniem i mieczem

Okładka książki Ogniem i mieczem
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Greg Cykl: Trylogia Sienkiewicza (tom 1) Seria: Lektury i obrazy powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia Sienkiewicza (tom 1)
Lektury i obrazy
Greg
2006-01-01
2006-01-01
837327233X
powstanie Chmielnickiego Kozacy

Jej dwa wielkie plusy to piekny język i kultowe postaci, oprócz jednej. Zagłoba. Jak ja nienawidze takich ludzi. udawać kumpla, pasożytować i upijać się za czyjeś dopóki się to opłaca. Tak robił z Bohunem. Potem gdy okazało się że lepiej, chwalebniej i wygodniej po stronie swoich to potraktował dawnego druha jak najbrudniejszego śmiecia. w dodatku tchórz, który najchętniej łaziłby tylko w blasku czyjejś sławy i poświęcenia. Prowokuje Bohuna do pojedynku, ale jak ostani frajer wypycha do walki Wołodyjowskiego i chowa się za jego plecami mówiąc po wszystkim "Tośmy Bohuna usiekli". Wściekałam się na tej scenie, że Wołodyjowski tego fałszywego wieprza nie pogonił boso w Dzikie Pola. Kłamca i pasozyt z którego Sienkiewicz na siłe robił bohatera i duszę towarzystwa. Niewiarygodna postać. Takich ludzi gonimy od siebie jak najdalej a tu zostają zbawcami ojczyzny. Kpina.
Jednak przeinaczanie historii jest usprawiedliwione tylko tym w jakich czasach Sienkiewicz pisał. Pominięcie wielu faktów, przez które ówcześni doprowadzili do zagłady Korony daje lepszy odbiór, bo skupiamy się tylko na pozytywach. Mamy walcznego , honorowego Skrzetuskiego i jego idealną miłość, mamy poświęcenie dla ojczyzny i jedyną słuszną wiarę. Helena wybrała jak należy, mężczyznę uczciwego i godnego jej miłości, zamiast zapijaczonego analfabety. Bohun jakby nie był wspaniały, żadną był partią dla szanującej się kobiety.Wierna kompania idzie na odsiecz napadniętej ojczyźnie z Bogiem i miodem pitnym na ustach. Piękny obrazek. Prawda o tamtych czasach jest jednak mniej wzniosła i komuś dobrze zorientowanemu w historii ciężko to czytać bez ironicznego uśmiechu.

Przeczytałem "Qvo Vadis" i się zachwyciłem, pomyślałem, że w końcu nadszedł ten czas kiedy dorosłem do wielkiej literatury. Następnie "Krzyżacy" i to samo, zachwyt.
I teraz "Ogniem i mieczem" i tutaj lekkie rozczarowanie, nie książką, ale sobą. Bo skoro nie podobało mi się arcydzieło polskiej literatury to ze mną musi być problem. Piszę to zupełnie nieironicznie, czuję jakbym był w jakiś sposób ułomny. Choć powiedzieć, że "Ogniem i mieczem" mi się nie podobało to nie do końca prawda. Bo ponownie ci bohaterowie, ta historia, ten język, to jak Sienkiewicz sprawia, że sobą gardzę bo ja tak pięknie nigdy nie będę pisał. I stąd ta 7. która jest chyba jednak wysoką oceną. Bo mimo, że nie do końca udźwignalem ciężar tego klasyka to dostrzegam jego wielkość i piękno. Te opisy, ci bohaterowie i to jak oni mówią. Jak Zagłoba siekał mołojców po łbach ze strychu a oni mu nic nie mogli zrobić. Śmiałem się na głos, na cały pokój. "Filozofowie mówią, że kot powinien być łowny a chłop mowmy" albo " kiedy w brzuchu pusto w głowie groch z kapustą", książka pełna jest świetnych tekstów. "Straszne czasy w których wilcy we wsiach mieszkają a w lasach obłąkani ludzie wyją". Cudowna książka na którą moja głowa za wąska, za ciasna i za mała na tak wielką literaturę.

Pozycja wspaniała. Powróciłem do trylogii po ponad dwudziestu latach.

Pozycja wspaniała. Powróciłem do trylogii po ponad dwudziestu latach.

Uwielbiam całą trylogię Sienkiewicza. Książki przeczytałam juz jako dorosła kobieta. W szkole zawsze źle mi się kojarzyły zresztą jak większość lektur. Uważam, że młodzież powinna być zachęcana do czytania takich dzieł. Mam nadzieję, że sa jeszcze gdzies tacy nauczyciele, którzy potrafią zaszczepić w uczniach sympatię do takich książek. Ja niestety tego szczęścia nie miałam.
Ogniem i mieczem uważam za najlepszą część trylogii. Napisana pięknym językiem. Postacie barwne a akcja wciągająca i wartka. Polecam.

Ciężko jest napisać recenzję książki, o której powiedziano już chyba wszystko, jest to lektura, jest to książka znana chyba każdemu Polakowi (i nie tylko). Mimo wszystko wtrącę kilka swoich zdań i moich własnych przemyśleń.
Książkę miałam przeczytać już dawno, trzy próby okazały się fiaskiem. Mimo to książka ta, jak i inne części trylogii krążył za mną kilka lat i postanowiłam wypróbować coś takiego jak audiobook, nie uważam przez to, że książkę mogę zaliczyć do przeczytanych, aczkolwiek zadanie wykonałam, jej treść znam, więc można uznać, że książka przesłuchana. Nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba i że po skończeniu jej będę bardzo mocno tęskniła za bohaterami powieści, a przede wszystkim za jednym bohaterem- Panem Longinusem Podbipiętą. Niestety, spolerować nie będę, lecz przez to co się stało, odjęłam jedną gwiazdkę, bo jak tak można coś takiego czytelnikowi zrobić.
Polecam pozycję. Zachęcam do czytania. Myślę, ze to dobra okazja by przezwyciężyć swoje lenistwo i wzmocnić swoją wolę nie poddając się i czytając tę książkę do końca, albo jej słuchając ;)

Jest to dzieło egzotyczne. Dla współczesnego Polaka z jednej strony kojarzone, bo to i "Potop" się przemęczyło w liceum, i ekranizację z Żebrowskim się widziało nieraz. A jednak, tak sobie myślę, mało kto już z przyjemnością zagląda do książkowego pierwowzoru.
Więc jest to niby znane, a egzotyczne dzieło. Po co warto po nie sięgnąć?
Przede wszystkim, by docenić kunszt i pracę Henryka Sienkiewicza, który stworzył na podstawie historii I Rzeczypospolitej swój własny, mieniący się kolorami, świat przedstawiony. Jest to misterny opis fantastycznej, wielokulturowej i podzielonej religijnie Rzeczypospolitej. Co prawda, autor staje wyraźnie po stronie interesów polskich, nie szczędzi jednak swego pióra, by odmalować zachwycającą, a utraconą, dziką a urzekającą Sicz Zaporoską, z jej odwagą i okrucieństwem.
To dzieło, które w przekonujący sposób pokazuje też, że źródła upadku tego wielkiego projektu, jakim była Rzeczypospolita Obojga Narodów, tkwią właśnie tam, gdzie drogi kozactwa i szlachty rozeszły się na dobre...
Język, jakim są opisane perypetie Heleny i Jana Skrzetuskiego, pana Zagłoby i Wołodyjowskiego, Longina i Rzędziana, zmagania księcia Jeremiego, jest zarazem nie do końca dzisiejszy i przystępny, koloryzowany na historyczne szaty na tyle, by to było przekonujące, ale przecież współczesny. Więc jeżeli kogoś przeraża Trylogia pod tym względem, apeluję - nie lękajcie się! Żywe opisy i jeszcze żywiej zarysowane postacie porwą Was ze sobą w tę literacką podróż, do której rzeczywiście pasuje wstęp - Za górami, za lasami, dawno, dawno temu...

Więc jest to niby znane, a egzotyczne dzieło. Po co warto po nie sięgnąć?
Przede wszystkim, by docenić kunszt i...

Już rozumiem dlaczego trylogia Sienkiewicza jest zaliczana do kanonu polskiej literatury, po prostu świetnie się to czyta.
Ogniem i mieczem to barwna opowieść o czwórce rycerzy, których losy splata wojna z powstaniem Chmielnickiego.
Po oswojeniu się ze staropolską mową, książkę czyta się świetnie. Jednak miałam zgrzyt światopoglądowy kiedy szlachta traktuje chłopstwo jak podludzi bez żadnych praw. Wtedy doceniam to w jakich czasach żyję.
W liceum stroniłam od tej książki, teraz nie jestem w stanie zrozumieć swojej awersji, chyba rzeczywiście do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć :)
Dodatkową gwiazdkę daję za postać Zagłoby, po prostu sztos, śmiałam się w głos z jego docinek.

Książka mojego dzieciństwa. Wspaniała i wspomnienia przy jej czytaniu też.

Książka mojego dzieciństwa. Wspaniała i wspomnienia przy jej czytaniu też.

2013
1956

Trochę zawyżając, za mój ulubiony tom trylogii - ósemka.

Trochę zawyżając, za mój ulubiony tom trylogii - ósemka.

Co tu dużo mówić - pierwszorzędny pisarz drugorzędny. :) Po Trylogię sięgnęłam dopiero ostatnio, na etapie szkolnym wolałam jednak cynicznego Gombra niż prostego Sienkiewicza. Teraz jednak z pełną świadomością wróciłam do lektur, które mają cieszyć i zajmować umysł, a nie odkrywać prawdę (wszystko jedno o czym: o Polsce, o historii, o człowieku...). Jeśli tak się na to spojrzy, nie można czuć zawodu. :) Wręcz przeciwnie, "Ogniem i mieczem" się podoba, niektóre sceny zapadają w pamięć (losy Podbipięty, segment ze Zbarażem, Bohun...), dzięki czemu lektura wydaje się wartościowa. (Lepsza niż książki, o których się szybko zapomina, prawda? :))