Ogniem i mieczem

Zdecydowanie najlepsza część z trylogii. Czytałam ją w młodości i chętnie jeszcze raz do niej wrócę.

Czasy powstania kozackiego. Kiedyś bestseller nr 1. Dziś ciężko zmusić młodzież do przeczytania tej grubej księgi. Znacznie przewyższa materiał filmowy.

Wspaniała powieść osadzona w czasach powstania Chmielnickiego, które było początkiem schyłku wielkiej potęgi Rzeczypospolitej. Choć wątek miłosny, który jest bardzo istotnym elementem pierwszej części Trylogii Sienkiewicza może wydawać się nieco tani, to losy wspaniale wykreowanych bohaterów potrafią zatracić czytelnika do reszty.

Na półkach: , , , , , , , ,

Rozumiem osoby, którym Sienkiewicz nie leży. Można by mu zarzucać zbytnią idealizację polskiej szlachty, a także motyw instant love ;)
Według mnie trzeba się pogodzić z tym, że autor opowiada nam bajkę, snuje opowieść o dawnych czasach, tak jakbyśmy siedzieli z nim przy ognisku. Po prostu nam czaruje i trzeba dać się oczarować. Po ponownej lekturze "Ogniem i mieczem"...

Chyba każdy słyszał o trylogii Sienkiewicza, więc i sama fabuła nie mogła być zaskoczeniem. Natomiast czyta się to bardzo przyjemnie, a to ze względu na opisy, których we współczesnych książkach brakuje, a jak są to często są oceniane negatywnie. Zdecydowanie polecam i zabieram się za Potop ;)

W porównaniu do "Potopu" oceniam "Ogniem i Mieczem" o poziom niżej. W zasadzie w głowie została mi tylko postać Bohuna. Film widziałem tylko raz, w kinie, ale do tej pory nie mogę pojąć, jakim fantastycznym zamysłem było powierzenie roli temu człowiekowi. W książce budzi on postrach, jest przebiegły jak wilk, ale teraz po latach uważam, że jego miłość jest bardziej mi...

Miło do tego klasyka wracać.

Historia znana, język archaiczny, a nie można się oderwać.

Niestety, pomimo mankamentów Sienkiewicza i jego powieści, muszę skonkludować, że czytanie powieści o Powstaniu Chmielnickiego oraz wielkiej miłości Jana i Heleny, żeby nie napisać z angielska, było dla mnie grzeszną przyjemnością.

Niegdyś potężna Rzeczpospolita Obojga Narodów przechodzi trudne chwile dziejowe - nękana przez Rosję, pustoszona przez Tatarów, rozdzierana sporami magnatów, dodatkowo musi zmierzyć się z konfliktem z Siczą zaporoską i wybuchem powstania Chmielnickiego. W tych okolicznościach poznajemy Jana Skrzetuskiego, żołnierza pod rozkazami słynnego księcia Jeremiego Wiśniowieckiego,...

Dyskusje

14 292