Legionistka. Od śniegów Północy po piaski Sahary

Okładka książki Legionistka. Od śniegów Północy po piaski Sahary Wendy Holden, Susan Travers
Okładka książki Legionistka. Od śniegów Północy po piaski Sahary
Wendy HoldenSusan Travers Wydawnictwo: Bellona Seria: Na pierwszej linii powieść historyczna
powieść historyczna
2004-01-01
Anna Bańkowska
Anna Bańkowska

2030

Susan Travers to jak dotąd jedyna kobieta w szeregach Legii Cudzoziemskiej. Urodzona w 1909 r. Miała nielubiącego ją starszego brata, wycofaną emocjonalnie matkę i konserwatywnego ojca. Dzieciństwo nie należało do zbyt udanych, bo rodzice byli niedobrani, więc nie stworzyli kochającej rodziny. Los rzucał ich a to do Wloch, a to do Francji. Nastoletnia Susan miała zdobyć edukację we Francji, dorosła tam i zdobyła niezależność. Po pierwszej wojnie światowej zgłosiła się do studiów pielęgniarskich, gdyż w taki sposób mogła liczyć na przyjęcie do wojska. Niepoprawna chłopczyca, lubiąca wyzwania i przygody. Zrobiła nawet prawo jazdy i przystała do Legii Cudzoziemskiej po klęsce "dziwnej wojny". Nie chciała być bowiem zwykłą kurą domową. Po przeszkoleniu stacjonowała w Afryce jako służba lecznicza. Ze względu na umiejętnosći stała się szoferem samego dowódcy, z którym zresztą połączył ją płomienny romans. Autorka bez skrępowania opisuje swoje miłosne uniesienia, wielu adoratorów przewinęło się przez jej łóżko, w tym gruziński hrabia , ktorego przyjaźń bardzo sobie ceniła. Powala bezpruderyjnością opisów erotycznych podbojów. Jak na swoje czasy była zaprzeczeniem bezpłciowej, aseksualnej żony i matki. Wsławiła się podczas walk w Afryce Północnej, znosiła codzienne ocieranie się o śmierć, naloty sztukasów, bombardowania, przejazdy samochodem przez zaminowane pola, długie obłeżenie fortu, wyniszczające choroby w warunkach odmiennych od tych, w których wyrosła. Służba w Legii jąa zahartowała, zmaskulinizowała. Godziła sie przez lata być kochanką żonatego generała i korzystała z życia w trudnych obozowych warunkach. Kilka razy jej zimna krew ocaliła Koeniga, jak i innych towarzyszy broni. Z werwą, polotem i gawędziarskim zacięciem przybliża kulisy morderczych walk pod El Alamejn, wojnę propagandy niemieckiej poprzez audycje radiowe, ulotki itp., wspomina wielkich wojskowych, którzy komenderowali alianckimi wojskami (Montgomery i inni). Pełna jest szacunku i docenia też geniusz taktyczny feldmarszałka Rommla.

Dla miłośników historii niebywała gratka, dla kobiet- wzór osoby niepoddającej się przeciwnościom i realizującej swoje marzenia, odrzucającej konwenanse i patriarchalne zasady. Tak ciekawą biografią można by obdarzyć przynajmniej trzy kobiety. Niespodziewana perełka wśród bibliotecznych zdobyczy.

bardzo ciekawe relacje między Francuzami DeGouellea, a Francuzami Vichy

bardzo ciekawe relacje między Francuzami DeGouellea, a Francuzami Vichy

Kobieta, wojna i Legia Cudzoziemska. Ciekawe i raczej rzadkie połączenie. Niespełnione oczekiwania, pogoń za szczęściem i porażki, te mniejsze i te większe.

• Audio
  • II wojna światowa