Fascynujące budowle świata

2003-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

FASCYNUJĄCE BUDOWLE ŚWIATA

Autor tekstu i zdjęć zamieszczonych w tej książce - Artur Anuszewski - geograf, podróżnik i fotograf- był w 160 krajach. Dwa razy samotnie okrążył dookoła ziemię w 80 dni.

Ostatnio fundusze nie pozwalają mi na podróże. Pozostają więc wędrówki po książkach, po zdjęciach, po cudzych wrażeniach, po własnych marzeniach, planach kolejnej wyprawy do Indii.
W takich książkach, jak ta zawsze ciekawi mnie dokonany wybór. Na ile się powtarza z innymi wyborami tego, co najbardziej fascynuje, co pojawi się nowego, co z tego rozbudzi moją wyobraźnię, co już widziałam. Z budowli wybranych przez AA widziałam niewiele. Niektórych rzeczy (z listy starożytnych cudów) nikt już nigdy nie zobaczy, ale z tych, które przetrwały udało mi się zobaczyć jedynie piramidy egipskie, ateński Akropol, Hagię Sophię i Błękitny Meczet w Stambule. Nawet tego, co reprezentuje Indie, niestety jeszcze nie widziałam - buddyjskiej świątyni w Gaja Bodha i grobowca w Tadź Mahal. Ale zobaczę!!:)
Oto, co autor uznał za najbardziej fascynujące budowle świata:
MEGALITY
Newgrange - grób z 3200 p.n.e. (Irlandia)

Callanish - neolityczne megality z 1800 p.n.e.
(Szkocja, archipelag Hebrydy)

Stonehenge z 3100 p.n.e.(Anglia)

Avebury - neolityczny krąg w Anglii

Castlerigg - krąg kamienny z 3900-900 p.n.e. (Anglia)

Carnac - we francuskiej Brytanii 4500 p.n.e

Borger (Holandia)

PIRAMIDY EGIPSKIE
2650 -2560 p.n.e. piramidy w Egipcie

WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY
- Babilon,
jeden z 7 cudów świata założone (VI w p.n.e.)
przez Nabuchodonozora dla żony, zniszczone

ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY
- z VI w. przed naszą erą w Efezie (dziś Turcja),jeden z 7 cudów świata, spalona przez spragnionego sławy szewca Herostratesa, odbudowana, spalona przez Gotów

POSĄG ZEUSA OLIMPIJSKIEGO
- posąg ze świątyni w Olimpii (na greckim Peloponezie); z V w p.n.e., zniszczony przez pożar w V w n.e.; uchodzi za jeden z 7 starożytnych cudów świata

AKROPOL
- zespół świątyń w Atenach z V w p.n.e.

MAUZOLEUM W HALIKARNASIE
z IV w p.n.e. (dziś Turcja) - jeden z 7 cudów świata, grobowiec zbudowany dla męża, miasto niszczone przez Aleksandra Macedońskiego w wojnach z Persją

LATARNIA MORSKA W FAROS
w Aleksandrii (dziś Egipt) latania na wyspie Faros z III w p.n.e., uznana za jeden z 7 cudów świata

KOLOS RODYJSKI
- jeden z 7 starożytnych cudów świata; ogromny, brązowy posąg Heliosa, na greckiej wyspie Rodos (z III w p.n.e.); po 60-70 latach od powstania rozbiło go trzęsienie ziemi; w VII wieku Arabowie sprzedali jego resztki na złom

Petra w Jordanii - ruiny miasta z II w p.n.e. do I w n.e.

Teotihuacan - święte miejsce - budowane w II p.n.e. do II w n.e. niedaleko miasta Meksyk; w VII wieku częściowo zniszczone przez pożar, w X w opuszczone

Chichen Itza - miasto Majów z V w; na półwyspie Jukatan (Meksyk)

świątynia Mahabodha w Gaja Bodha (indyjski stan Bihar),
miejsce Oświecenia Buddy (530 p.n.e.),zbud. w 250 p.n.e.

Hagia Sophia - bizantyjski kościół w Stambule (Turcja); z VI wieku; w XV wieku zamieniony przez Turków na meczet; obecnie muzeum; uchodzi za jeden z 7 średniowiecznych cudów świata

Błękitny Meczet w Stambule (Turcja),z XVII wieku

ANGKOR WAT I BAYON

Ankor Wat - hinduistyczna świątynia w Kambodży (jakiś czas buddyjska) z 1113 do 1150 n.e. (obok muru chińskiego, krzywej wieży w Pizie, Hagia Sophii, Koloseum, Tadź Mahalu etc zaliczana do siedmiu średniowiecznych cudów świata)

Bayon Angkor (Kambodża) - buddyjska świątynia z XII-XII wieku (Kambodża)

ZAKAZANE MIASTO
z XV w (w Chinach)

Machu Picchu - miasto Inków, zbudowane na wysokości ponad 2000 m n.p.m. w w XV wieku, opuszczone stulecie później

MECZETY SZACHA
w Isfahanie (Iran),miasto u stóp gór, a w nim największy plac świata z meczetami Szacha z XVI wieku

Tadź Mahal - grobowiec z początku XVII wieku wzniesiony w Agrze (indyjski stan Uttar Pradesh) przez Mogoła Szachdżahana ukochanej żonie Mumtaz Mahal należy do siedmiu średniowiecznych cudów świata

PAŁAC I OPACTWO WESTMINSTERSKIE

Pałac Westminster, siedziba parlamentu brytyjskiego
w Londynie nad Tamizą, najstarsza część z XI wieku,
obecna architektura po pożarze z XIX wieku

opactwo Westminster - kościół anglikański w Londynie,
od XI wieku miejsce pochówku królów Anglii

opera w Sydney (Australia)

Kopiuję tu moją opinię z blogu Zahry valley-of-dance i z mojej strony nietylkoindie.

FASCYNUJĄCE BUDOWLE ŚWIATA

• Poukładane
  • Atlas
  • Albumy różne - posiadam
  • Ciekawe miejsca/Albumy/Przewodniki
  • Na regale
  • Lata szkolne
  • Domowa biblioteka

Dodaj cytat z książki Fascynujące budowle świata