Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie

Okładka książki Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie
Agnieszka Frączek Wydawnictwo: Arkady interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
56 str. 56 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Arkady
2008-09-01
2008-09-01
56 min.

Okładka książki Zabawianki Agnieszka Frączek, Danuta Gellnerowa, Maria Konopnicka, Joanna Papuzińska, Marcin Przewoźniak, Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim
Ocena 9,7
Zabawianki Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Oddycham i znowu wszystko gra! Agnieszka Frączek, Christopher Willard
Ocena 9,0
Oddycham i zno... Agnieszka Frączek,&...

Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
Ocena 7,4
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Opowiadania o zwierzętach. Polscy pisarze dzieciom Katarzyna Bajerowicz, Grażyna Bąkiewicz, Liliana Bardijewska, Paweł Beręsewicz, Marcin Brykczyński, Ewa Chotomska, Barbara Ciwoniuk, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Kalina Jerzykowska, Mikołaj Kamler, Barbara Kosmowska, Magdalena Kozieł-Nowak, Irena Landau, Olga Masiuk, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska, Renata Piątkowska, Barbara Stenka, Tomasz Trojanowski, Paweł Wakuła, Wojciech Wróbel
Ocena 7,2
Opowiadania o ... Katarzyna Bajerowic...

„Proszę”, „Przepraszam”, „Dziękuję” – te trzy magiczne słowa to podstawa dobrego wychowania. I choć stanowią one swego rodzaju fundament, zdecydowanie nie są wystarczające, jeśli chodzi o funkcjonowanie w społeczeństwie i dobre maniery. Ich znajomość jest nie tylko kluczem do sukcesu, ale dzięki temu uchodzimy za osobę kulturalną, obytą w świecie, jest to także oznaka szacunku wobec otoczenia i wyznacznik dobrego wychowania. Zagadnienie to kryje w sobie jednak wiele tajemnic i pułapek, bardzo łatwo jest popełnić faux pas, dlatego nigdy nie jest za późno na naukę.
Warto wykorzystać każdą okazję, by przyswoić sobie pewne uniwersalne zasady, których znajomość z pewnością na mnie zaszkodzi. Poznamy je dzięki niezwyklej książce opublikowanej nakładem Wydawnictwa Arkady, pt. „Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie”. Tytułowy bon ton, to nic innego, jak nienaganny sposób bycia. A o tym, jak takie nienaganne maniery powinny wyglądać w sytuacjach codziennych (i niecodziennych), zajmująco pisze Agnieszka Frączek. Wartościową treść uzupełniają piękne, kolorowe ilustracje Ewy Beniak-Haremskiej, które nie tylko pozwalają sobie dana sytuację wyobrazić, ale również utrwalają określone zasady postępowania. Książka adresowana jest do młodszych czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć jestem przekonana, że i dorośli mogą z niej wynieść coś dla siebie. Co więcej, książka może stać się również inspiracją dla nauczycieli pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, którzy bez problemu wykorzystają ją w tworzeniu scenariuszy zajęć z dziećmi.
Dzięki książce dowiemy się, jak wywołać epidemię … uśmiechu, a także kto komu pierwszy podaje rękę przy powitaniu (zapewne nie tylko mały Czaruś się myli). Przekonamy się, że pod żadnym pozorem nie można uciekać ze spotkania nie żegnając się z gospodarzami czy innymi gośćmi, a także, że przy stole machanie rękami może napędzić rozmówcy prawdziwego stracha, a przy okazji narobić prawdziwego zamieszania. Poznamy ponadto zasady rozmów telefonicznych, a także rozmów przy stole.
Dowiemy się także, że częstowanie kogoś czekoladką jest jak najbardziej wskazane, ale kiedy podajemy tej osobie pudełeczko, a nie czekoladkę w ręku. Nie trzymamy też rąk w kieszeni, nawet jeśli mamy zwyczaj trzymania w kieszeniach wszystkiego. Jeśli nie wiesz, jak zachować się w windzie, to książka i w tej sytuacji rozwieje wątpliwości. Autorka zwraca również uwagę na konieczność przepuszczania wychodzących – niezależnie czy mamy do czynienia z wychodzącymi z windy, ze sklepu czy wagonu pociągu.
To tylko niektóre z sytuacji opisanych w zabawny, rymowany sposób przez Agnieszkę Frączek. Rymowane wierszyki zawierające opis danego zachowania zostały ponadto uzupełnione o krótki komentarz, ostatecznie rozwiewający wątpliwości co do pożądanego zachowania. Wszystko to sprawia, że książka „Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie” bawiąc-uczy, a przy tym zapewnia nam doskonałą zabawę w trakcie lektury.

Co wypada, a co nie? Kiedy powiedzieć „cześć”, a kiedy „dzień dobry”? O tym wszystkim mówią „Dobre obyczaje”.

Wydawnictwo Arkady serią „Dobre obyczaje” zaprasza do świata dobrych manier. Autorką książki jest Agnieszka Frączek, a ilustracje przygotowała Ewa Beniak-Haremska. Książka urzeka starannym wydaniem, atrakcyjnymi rysunkami i rymowankami, dzięki którym można szybciej i łatwiej zapamiętać przedstawiane zasady. Idealna pozycja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – nie każdy dojrzały człowiek w końcu je stosuje i wie, co wypada, a czego lepiej nie robić.

Szacunek i kultura
W dzisiejszych czasach to pojęcia, o których łatwo zapominamy. Jesteśmy skupieni na sobie i często wydaje nam się, że wszystko nam po prostu wolno. Warto, zatem wrócić do źródeł i wraz z dzieckiem przeczytać o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Z książki „Dobre obyczaje” dziecko dowie się, kiedy i dlaczego warto powiedzieć „przepraszam”, „dzień dobry”, a kiedy wyciągnąć rękę na powitanie jako pierwsze. Przekona się, że wcale nie jest przyjemnie, gdy ktoś się z kogoś wyśmiewa, czy plotkuje. To kompendium wiedzy w przystępnej formie pokazuje, w jaki sposób należy się zachowywać, by nie sprawiać problemów i dawać innym powód do uśmiechu.

Słowa i rysunki
Jak najlepiej uczyć dzieci? Oczywiście jedną z najbardziej skutecznych metod jest dawanie dobrego przykładu i na tym warto się skupić. Można sobie jednak pomóc dobrą książką, która w przystępny sposób przedstawi zasady dobrego wychowania. W „Dobrych obyczajach” mamy zarówno kolorowe, atrakcyjne rysunki, jak i słowa, które zapadają w pamięć. Teksty bazują na konkretnych przykładach i są pisane językiem przystosowanym do dzieci, więc jak najbardziej jest to pozycja obowiązkowa dla rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy chcą zaszczepić w młodych ludziach bon ton. Dlaczego warto? O ile lepiej byśmy się czuli, gdybyśmy zarażali się uśmiechem, a nie złością? Oczywiście, że zawsze warto zachowywać się dobrze i z szacunkiem do drugiego człowieka.

Książka jest rewelacyjna. Wierszyki przekazują w zabawny sposób wiedzę o zasadach zachowania, śmieszne, zrozumiałe dla przedszkolaka. Przeurocze ilustracje, aż nie chce się odkładać na półkę:)

Dodaj cytat z książki Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie