Powiedz komuś!

Okładka książki Powiedz komuś! Agnieszka Żelewska, Elżbieta Zubrzycka
Okładka książki Powiedz komuś!
Agnieszka ŻelewskaElżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Seria: Bezpieczne Dziecko literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Bezpieczne Dziecko
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2004-01-01
2004-01-01
48 min.
bezpieczne dziecko psychologia asertywność prawa dziecka

Okładka książki Szary domek Natalia Jabłońska, Katarzyna Szestak
Szary domek Natalia Jabłońska,&...
Okładka książki Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Moje - nie moje Liliana Bardijewska, Krystyna Lipka-Sztarbałło
Moje - nie moje Liliana Bardijewska...
Okładka książki Proszę mnie przytulić Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Proszę mnie pr... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Co mi powiedział tata Astrid Desbordes, Pauline Martin
Co mi powiedzi... Astrid Desbordes, P...
Okładka książki Gębolud Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Żelewska
Gębolud Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Reksio. Wielka księga przygód Ewa Barska, Marek Głogowski, Anna Sójka
Reksio. Wielka... Ewa Barska, Marek G...

Wyobraźmy sobie, że mam znów 13 lat. Gdyby ta książka wpadła wtedy w moje ręce - czy mogłaby mi pomóc?

- Mam na mię Laura i mam 13 lat. Mój tata dotyka mnie, tam gdzie nie wolno.
- To nie jest dotyk Lauro.
- Ja czuję dotyk.
- Tacie wolno.

Tak by to wyglądało, te równiutkie 31 lat temu.

Jak długo będziemy unikać niektórych tematów, przemilczać zagrożenia - tak długo część dzieci pozostanie pozbawiona ochrony.

- Mam na mię Laura i mam 13 lat. Mój tata dotyka mnie, tam gdzie nie wolno.
- To nie jest dotyk Lauro.
- Ja czuję dotyk.
- Tacie wolno.

Tak by to wyglądało, te równiutkie 31 lat temu.

Jest to bardziej książka dla prowadzących zajęcia w przedszkolu czy szkole, ale z inwencją rodzica ta książka również nada się w domu. Jest prosta, ma zrozumiałe obrazki, kompletnie pokrywa ważne treści. Co mi się nie spodobało - zawoalowanie przekazu dotyczącego seksualności. Jestem zdania, że do dzieci trzeba prosto, w zrozumiałych słowach, bo inaczej pozostawia wątpliwość, nie jest precyzyjne. Przy czytaniu modyfikowałam treści typu: "nie wolno nikomu dotykać między nóżkami" (to znaczy gdzie konkretnie?),"Nikt nie może pokazywać ci nieprzyzwoitych obrazków" (A co to znaczy????)

Książka podreśla ważne aspekty dotyczące życia w społeczeństwie, szanowania siebie, innych ludzi i przyrodę, planetę na której żyjemy. Krótkie treści oraz interesujące rysunki przyciągają młodego czytelnika. Jak dla mnie za dużo powtarza się słówko NIE, przez to odbiór jest bardzo emocjonalny. Uważam jednak, że to wartościowa pozycja.

W książeczce są zawarte informacje na temat:
Świata i szanowania go- nie wolno śmiecić, nie wolno wywozić śmieci do lasu, nie wolno porzucać zwierząt itp.
Ludzi i szanowania ich- nie wolno plotkować, nie wolno okłamywać, obrażać itd.
Dziecka i szanowania go- nie wolno krytykować, okłamywać, straszyć, obrażać dzieci.
Ciała dziecka i szanowania go- nie wolno się nadmiernie opalać, nie wolno jeść nieznanych substancji, nie wolno dotykać dzieci mieszy nóżkami i. in.

Powyższe rozdziały są pięknie ilustrowane. Dziecko pozna podstawowe zasady ochrony środowiska, szacunku do drugiego człowieka i szacunku do samego siebie.

Poruszone zostały bardzo poważne tematy w sposób przystępny dla dzieci. Uważamy, że to bardzo wartościowa książka. Szczególnie podoba nam się, w jaki sposób została zwrócona uwaga na molestowanie seksualne.

Na końcu książki znajdziemy scenariusze, które możemy wykorzystać w pracy z dziećmi.

TO BARDZO WAŻNA KSIĄŻKA. POLECAMY RODZICOM.

W książeczce są zawarte informacje na temat:
Ludzi i szanowania ich- nie wolno plotkować, nie wolno okłamywać, obrażać itd.
Ciała dziecka i szanowania go- nie wolno się nadmiernie...

Przystępnie wyjaśnia przedszkolakowi potencjalne, nieakceptowalne zachowania osób wokół, potencjalne zagrożenia ze strony innych. Forma krótka, na jednej stronie jedno zdanie +ilustracja, którą można omówić.

bardzo dobra pozycja, mówiąca nie tylko czzego nie wolno dzieciom, ale przede wszystkim na co dzieci nie powinny się zgadzać. Czego dorosłym nie wolno robić z dziećmi.
Dodatkowo, każda z czterech części opatrzona jest komentarzem i propozycjami zabawy w grupie.
Dobra pozycja do biblioteczki szkolnej i przedszkolnej.

Dobra pozycja do biblioteczki szkolnej i przedszkolnej.

Chcemy, żeby nasze dzieci były zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne. Dzisiaj trochę więcej o tym ostatnim aspekcie. Nowe poszerzone wydanie "Powiedz komuś!" od @gwpksiazkidladzieci to książka, która ułatwi rozmawianie z dziećmi na trudne tematy oraz pokaże przykłady właściwego postępowania z szacunkiem do siebie i innych. Lektura skupia się na 4 obszarach, które są ważne i które należy szanować - świat, ludzie, dziecko, ciało. Przy każdym mamy opis poruszanych zagadnień oraz propozycje zajęć, więc będzie to świetna pomoc nie tylko dla rodziców, ale i wszystkich osób pracujących z dziećmi. Po opisie zajęć znajdziemy ilustracje przedstawiającą każde niewłaściwe zachowanie. I tutaj mam trochę problem. Nie przepadam za komunikatami zaczynającymi się od "nie wolno...". Część z przedstawionych w książce przykładów na pewno powinna zostać w takiej formie, żeby lepiej wybrzmieć np. "nie wolno kazać dzieciom milczeć, kiedy dzieje im się krzywda". Dobrze, żeby dziecko rzeczywiście zapamiętało, że nie wolno, w żadnym przypadku. Jednak przy niektórych podawałabym od razu przykład pozytywnych praktyk np. zamiast "nie wolno śmiecić" - "warto dbać o czystość" albo przy innym przykładzie "powiedz dorosłemu, gdy ktoś cię obraża". Z pewnością nikt nie będzie omawiał wszystkich sytuacji jednocześnie, więc może ten zapis nie będzie tak raził, ale musiałam o tym wspomnieć. Dużym plusem książki jest skupienie na prawach dziecka, także tych dla niektórych mniej oczywistych np. że nie wolno okłamywać dzieci, łaskotać na siłę czy przytulać, kiedy nie mają na to ochoty. Oczywiście mowa jest także o typowych nadużyciach, jak fotografowanie rozebranych dzieci czy dotykanie ich między nogami. Na końcu książki znajdziemy też gotowe scenariusze dla starszych i młodszych np. o dobrych uczynkach. "Powiedz komuś!" to wartościowa pozycja napisana przez psycholożkę, która wspiera w rodzicielstwie i pracy z dziećmi. Warto rozmawiać na trudne tematy, żeby nasze dziecko dokładnie wiedziało, kiedy przekraczane są jego granice a także żeby z szacunkiem odnosiło sie do świata i innych.
Taka profilaktyka jest niezmiernie ważna 💜

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony - poruszany temat jest ważny: "co musi wiedzieć dziecko, aby było bardziej bezpieczne wśród ludzi?" (cytat z okładki). Z książeczki dziecko może się dowiedzieć, że "nie wolno bawić się zapałkami", "nie wolno patrzeć i nic nie robić, kiedy ktoś kogoś krzywdzi", "nie wolno porzucać zwierząt"; nakazy dotyczą każdej sfery życia, w tym seksualnej: "nie wolno fotografować rozebranych dzieci".
Z drugiej strony - dawno już wiadomo, że konstruując instrukcje dla dzieci, powinniśmy używać innych słów niż "nie". Na każdym spotkaniu z pedagogiem, słyszałam, aby omawiać z dziećmi problemy, zastępując "nie" pozytywnymi wyrazami, np. "o zwierzęta należy dbać, szanować je". Poza tym, szata graficzna książeczki nie jest najlepsza. Pokazywałam ją dwojgu swoich dzieci i nie były zainteresowane. Sześcioletnia córka powiedziała, że boi się postaci na obrazkach.
Podsumowując - użyłam omawianej książeczki do rozmowy z dziećmi na temat tego, co wolno, a czego nie. Same w życiu by się tą lekturą nie zainteresowały.

Szacunek do siebie i do innych.

"Powiedz komuś!" - bardzo pożyteczna książeczka, która może okazać się pomocna w wytłumaczeniu kilkulatkom podstawowych zasad społecznych oraz właściwych zachowań wobec sytuacji, których nikt nie powinien akceptować. Przede wszystkim jednak z kolejnych stron dzieci mogą nauczyć się najwięcej na temat szacunku do siebie samych oraz do innych.

Książeczkę podzielono na cztery części odniesione tematycznie kolejno do otaczającego nas świata, do ludzi wokół nas, do dzieci oraz do własnego ciała. Część pierwsza dotyczy przede wszystkim podstawowych zasad dobrego współżycia społecznego jak utrzymywanie porządku wokół nas, a więc nie śmiecenie, szanowanie zieleni oraz zwierząt. W kwestii otaczających nas ludzi Elżbieta Zubrzycka podkreśliła wagę poszanowania dla drugiego człowieka ze szczególnym uwzględnieniem tego, że nie można nikogo obrażać, wyszydzać, opowiadać na czyjś temat kłamstw, a także, że nie wolno być biernym wobec krzywdzenia osób trzecich.

Jak nietrudno się domyślić w części poświęconej dzieciom uwypuklono jak istotne jest mówienie im prawdy, szanowanie ich oraz jak bardzo niewłaściwe jest krzywdzenie dzieci, nie reagowanie na to gdy ktoś im ją wyrządza, straszenie ich (a także zastraszanie),czy też okłamywanie i ciągłe, nieustanne krytykowanie - które jedynie podkopuje dziecięcą wiarę w siebie. Rozdział poświęcony własnemu ciału służy podkreśleniu jak ważna jest intymna sfera każdego z nas - w tym dzieci. Nawiązano tutaj w związku z powyższym do tego, iż całkowicie naganne i niedopuszczalne jest rozbieranie dzieci przez obcych, dotykanie ich w miejsca intymne, czy też skłanianie ich do intymnego dotykania dorosłych. Być może nieco dziwnie mogą takie treści wyglądać w książce stworzonej z myślą o kilkulatkach, ale nie ma się co oszukiwać - tego rodzaju prawdy warto zaszczepiać najmłodszym już wtedy, gdy zaczynają w wieku kilku lat coraz więcej rozumieć.

Książka jest pełna istotnych treści, które być może często są oczywiste, ale wymagają jednak przypomnienia - dobrze zatem, że się one tutaj znalazły. Lektura ma formę całostronicowych ilustracji opatrzonych każdorazowo dotyczącym ich komentarzem, z którego bardzo wyraźnie wynika dlaczego zilustrowane zachowanie jest niewłaściwe i złe. Przekaz jest prosty i sformułowany w formie obrazowych komunikatów, które powinny być w pełni zrozumiałe dla małego odbiorcy.

Część czytelników być może uzna - według mnie całkowicie bezzasadnie - że część zamieszczonych tutaj treści jest kontrowersyjna. Mam na myśli głównie formułowanie komentarzy do ilustracji w formie zakazów. Ciągłe powtarzanie zwrotu "nie wolno", czy "nie można" faktycznie może nieciekawie wyglądać na papierze, jednak trzeba pamiętać, że zabieg ten ma służyć podkreśleniu niewłaściwości danych zachowań i sytuacji, a wszystko jest jedynie pretekstem i zachętą do rozmowy z dzieckiem na temat przedstawionych problemów. Za kontrowersję nie uważam także wcale poruszania tematu molestowania dzieci, czy też skłaniania ich do wpuszczania dorosłych w ich intymną strefę - gdzie tutaj kontrowersja? Czy jeśli o czymś nie będzie się (nawet delikatnie) wspominać, to oznacza to, że temat owych zagrożeń przestanie w stosunku do dziecka istnieć? Otóż nie. I dlatego nie jest to żadna "kontrowersja", ale ważny temat, który poruszono w dobrej wierze i ku pewnej przestrodze.

Książeczka jest naprawdę bardzo wartościowa. Może być ona pretekstem do niejednej rozmowy wychowawczej i edukacyjnej, z której może wyniknąć bardzo wiele dobrego.

Polecam.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Szacunek do siebie i do innych.

Każdy rodzic powinien ją reguarnie czytać dziecku !!

Każdy rodzic powinien ją reguarnie czytać dziecku !!

• Dla dzieci
  • Dzieciowe