Wyspa Obłąkanych

Okładka książki Wyspa Obłąkanych
Martin Widmark Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Dawid & Larisa (tom 3) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Dawid & Larisa (tom 3)
Dårarnas ö
Zakamarki
2016-05-24
2016-05-24
Barbara Gawryluk
Barbara Gawryluk Katarina Strömgård

Okładka książki Zwyczajna gwiazdka z rodziną Janssonów Pelle Forshed, Martin Widmark
Ocena 7,6
Zwyczajna gwia... Pelle Forshed, Mart...
Okładka książki Tajemnica detektywa Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 7,8
Tajemnica dete... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 7,5
Sabotaż w punk... Martin Widmark, Hel...

Książka jest dość krótka, akcja szybko się rozkręca. Zdecydowanie warto ją było przeczytać. Od rozdziału ósmego do dziewiątego było najciekawiej i przez chwilę nie miałam odwagi dalej czytać. Gdy się w końcu odważyłam uznałam, że to z pewnością nie była strata czasu. Planuję także przeczytać inne części.
- Antykwariat pod błękitnym lustrem,
- Trzynasty gość.

- Antykwariat pod błękitnym lustrem,
- Trzynasty gość.

Tak się przeraziłam że wręcz nie mogłam czytać ale było warto

Tak się przeraziłam że wręcz nie mogłam czytać ale było warto

Na początku książka może nudzić wielu ludzi, jednakże po kilku rozdziałach akcja zaczyna się rozkręcać. Wiele grobów młodych osób, wysoki budynek, zapach tytoniu, nieznany nikomu człowiek i niebezpieczne operacje. Brzmi ciekawie, prawda?

Chyba najbardziej klimatyczna i mroczna z serii. Pamiętam do dziś.

Chyba najbardziej klimatyczna i mroczna z serii. Pamiętam do dziś.

Czy znacie Dawida i Larisę?
To bohaterowie serii dla młodszej młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
Serii science fiction z detektywistyczno-romantyczną domieszką.
Tom czwarty serii ukaże się pod koniec maja, a ja dziś o pierwszych trzech,
a są to (w odpowiedniej kolejności):
"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem",
"Trzynasty gość",
"Wyspa Obłąkanych".
Uwaga, książki należy czytać po kolei!

Córka twierdzi, że pierwszy tom przeczytała w pół godziny, podczas mojej nieobecności w domu,
bo (cytuję): "Jak coś jest ciekawe i dobrze napisane, to czyta się błyskawicznie!".
Nie sprawdziłam, czy faktycznie nie było mnie w domu tylko pół godziny. Mnie czytanie każdego tomu
zajęło nieco więcej czasu, a każdy tom ma prawie 200 stron!

Dość długi początek pierwszej książki to budowanie tła do wszystkich historii, przedstawienie głównych bohaterów
i sytuacji, w jakiej się znaleźli: rodzice Dawida wyjeżdżają do Afryki, Larisa jest nowa w szkole (i kraju).
Najlepiej czyta się tom trzeci, tam akcja zaczyna się prawie od razu.
Trzeci tom jest chyba najbardziej mroczny, momentami nawet przerażający (pojawia się też śmierć).
W drugim tomie razem z bohaterami wstydzimy się za całą ludzkość. Ale i drugi tom nie jest bajeczką
dla małych dzieci.
"Jeśli zejście do szybu napędziło mi strachu, a odkrycie w szafie siedmiu George'ów Mervilów odebrało mi oddech,
to to, co teraz zobaczyliśmy, było tak przerażające, że serce omal nie wyskoczyło mi z piersi!"

Zaintrygowało Was powyższe?
Czytajcie dalej ;-)

Ja-dorosła osoba inaczej odbieram pewne rzeczy, niż młodzi czytelnicy, ale nie tylko ja (moja 13-letnia córka też)
zwróciłam uwagę na to, że Dawid nie jest zbyt oczytany / wykształcony / elokwentny...
Dawid ma 13 lat, jest synem naukowców, uczniem szwedzkiej szkoły, a nie słyszał nic o teorii ewolucji.
Ba, nazwisko Darwina nawet nie obiło mu się o uszy!
Dużo więcej wie Larisa, która całe swe 13-letnie życie spędziła w Petersburgu. Przy niej Dawid wypada
nad wyraz blado.
"Zafascynowany spojrzałem na Larisę. Była jak chodząca encyklopedia i ciągle zaskakiwała mnie swoją wiedzą."

"Larisa układała olbrzymie puzzle, w których każdy kawałek wiedzy był puzzlem pasującym do reszty układanki.
(...) Domyślałem się, że jeśli układa się puzzle z milionów najróżniejszych kawałków wiedzy, to trzeba darzyć
uczuciem powstający z nich obraz. I dlatego chce się układać dalej."

Na szczęście z każdą książką Dawid - przy Larisie - rozwija się ;-)
"I kiedy zorientowałem się, jak mało wiem i jak pasjonujące jest odkrywanie, że wszystko w przyrodzie
i między ludźmi ma ze sobą związek, zdobywanie wiedzy stało się prawie jak lektura dobrego kryminału."

Tych dwoje ma się ku sobie i nie zdradzam tu żadnej tajemnicy, bo Dawid o swoim zakochaniu mówi czytelnikowi
już na pierwszej stronie pierwszego tomu ;-)
Później będzie też o pierwszych pocałunkach, a w trzecim tomie o całowaniu "do utraty tchu" ;-)

"- Między wszystkimi ciałami, na przykład między planetami, występuję siła przyciągania. Po łacinie "przyciągać"
to "attrahere" - tłumaczył Melchior. - To stąd pochodzi słowo "atrakcyjny", czyli taki, który do siebie przyciąga.
Na przykład atrakcyjna dziewczyna."

Dawid jest narratorem wszystkich trzech tomów. Opowiada o sobie, Larisie, o swoich uczuciach,
wspólnych niesamowitych przygodach, trochę o szkole.
W historie detektywistyczno-fantastyczne wplecione są prawdziwe informacje naukowe,
padają nazwiska uczonych np.: Darwin, Newton, da Vinci, Freud, Linneusz, Dirak,
pojawiają się takie hasła, jak: teoria ewolucji, układ okresowy pierwiastków, DNA,
klucz do oznaczania roślin, fizyka kwantowa, bieguny magnetyczne, antymateria.
Ale to raczej liźnięcie tematów, niż ich zgłębianie.
Mowa jest też o zmianach klimatycznych, klonowaniu ludzi i eliksirze młodości...

Bohaterowie w wieku czytelników,
trochę nauki, trochę fantastyki, trochę detektywistycznych przygód,
ciut romansu, odrobina strachu, kropla przerażenia i mnóstwo pisarskiego talentu autora - oto przepis
na udane książki dla młodszej młodzieży ;-)

Czy znacie Dawida i Larisę?
To bohaterowie serii dla młodszej młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
Serii science fiction z detektywistyczno-romantyczną domieszką.
Tom czwarty serii ukaże się pod koniec maja, a ja dziś o pierwszych trzech,
a są to (w odpowiedniej kolejności):
"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem",
"Trzynasty gość",
"Wyspa Obłąkanych".
Uwaga, książki należy...

Na półkach: , , , , , , ,

Trzecia część serii o Dawidzie i Larisie na pewno utrzymuje poziom z poprzednich dwóch tomów, a może nawet jest najlepsza! Mroczna intryga, naukowe dochodzenie i wątek miłosny to moim zdaniem przepis na udaną książkę. Kiedy jeszcze kucharz (w tym przypadku Martin Widmark) doda trochę inwencji twórczej i pokaże klasę oraz doświadczenie powstaje na prawdę smaczny kąsek!
Zalecane zarówno do pożerania w chłodny zimowy wieczór, upalne lato, depresyjną jesień jak i przeplataną pożądanymi i niepożądanymi zjawiskami atmosferycznymi!

Świetna książka ale trochę traszna o przyjażni,tajemnicach świata polecam książke jest SUPER

× www.majuskula.blogspot.com ×

Przyjaźń potrafi inspirować do wspólnych poszukiwań, a co dwie głowy, to nie jedna. Zwłaszcza, gdy rodzi się coraz więcej zagadek, często przerażających. Rozwiązania są w zasięgu ręki, ale najpierw trzeba stanąć do walki z mrocznym psychopatą…

Dawid i Larisa wybierają się na spacer, aby porobić zdjęcia i porozmawiać. Zauważają stary most prowadzący na tajemniczą wysepkę, gdzie wzbroniono wstępu. Nazywa się Wyspą Obłąkanych — dlaczego? Mimo zakazu bohaterowie idą, nie zważając na konsekwencje. Odkrywają stare groby dziewcząt. Musiały tragicznie zginąć przed laty, co pokazuje ich wiek. Jaka zagadka kryje się za śmiercią nieszczęsnych nastolatek? Co Dawidowi i Larisie pokaże Anna prowadząca zakład zegarmistrzowski? A z całą sprawą ma związek zasłużony doktor, któremu nawet postawiono pomnik…

Nie raz, nie dwa wspominałam, że mam ogromną słabość do książek dla dzieci. Wieki temu zaczytywałam się w powieściach Isabel Abedi, jakiś sentyment do takiej literatury nadal we mnie tkwi, więc lubię być na bieżąco z nowościami. Martin Widmark zasłynął serią o przygodach Lassego i Mai. Tworząc cykl poświęcony Dawidowi i Larisie poszedł krok dalej, kierując go już do starszych czytelników. Więcej stron, bardziej zawiłe zagadki, delikatne nawiązania do dojrzewania — to takie cechy charakterystyczne, odróżniające oba pomysły. „Wyspa Obłąkanych” jest już kolejnym tomem. Warto sięgnąć po pierwszy, a najlepiej zakupić cały pakiet, bo gwarantuję, że trudno się oderwać. Jednak może się zdarzyć, że traficie na ten. Nie przejmujcie się, wszystko bez problemu można zrozumieć bez wdrażania się.

Historia zaciekawiła mnie na tyle, że przyznam, iż chętnie przeczytałabym jej wersję dla dorosłych. Oryginalny pomysł, trochę wywołujący gęsią skórkę. W stylu Tima Burtona, groteska. Reżyser mógłby podjąć się ekranizacji, obstawiam kinowy hit. W trakcie lektury przed oczami przesuwały mi się gotowe sceny, a to dla mnie zawsze znak interesującej literatury. Trudno oderwać się od egzemplarza, najlepiej sobie dawkować, o czym uprzedźcie obdarowywanych! Wierzę, że sporo osób zakupi książki Widmarka w celu sprezentowania ich rodzeństwu, dzieciom czy kuzynostwu. Jeśli im potowarzyszycie, to sami się wciągnięcie, więc uważajcie!

Widmark gdzieś w tle zamieścił temat pierwszego zakochania, bardziej bliższego przyjaźni, ale też chęci ciągłego przebywania z drugą osobą. Ujął to w sposób uroczy, za pomocą myśli Dawida przedstawiając spojrzenie na motyle w brzuchu, ukradkowe buziaki i troskę o ukochaną. Niewinne ujęcie sprawy przypadło mi do gustu, bo pozbawiono go przesadnej pruderyjności i po prostu zwrócono uwagę, że to nic złego mieć obok kogoś z kim czujemy się dobrze. Sama tajemnica niby jest dość łatwa w rozwiązaniu, ale do samego końca pozostaje nutka niepewności podsycana zwrotami akcji. Chętnie zajrzę do przyszłych tomów. Sądzę, iż będą coraz lepsze, jak w przypadku „Serii niefortunnych zdarzeń”, która wiodła prym jakiś czas temu.

Martinowi Widmarkowi chyba serio pisanie sprawia frajdę. Czuć w tym lekkość i niewymuszenie, zabawę fabułą oraz szacunek do młodego czytelnika. Bez przesładzania, pobłażliwości. Świetna propozycja dla tych, którzy chcą sięgnąć po pierwsze „dorosłe” książki!

× www.majuskula.blogspot.com ×

Przypadek sprawił, że trafiłam na książkę z serii opowieści o Dawidzie i Larisie. On jest nastoletnim Szwedem średnio zainteresowanym światem. Jego nauka ogranicza się do tego, co oferuje szkoła. Ona przyjeżdża do Szwecji z Sankt Petersburga – miasta artystów, wielkich myślicieli i odmiennego, bo bardziej duchownego, spojrzenia na świat. Protestancki pragmatyzm spotyka się z cerkiewną zakamuflowaną religijnym zwątpieniem, ale przebijającą się przez nacisk na rozwój duchowy, otwartość na siebie i ludzi. To doskonale widać w sposobie, w jaki bohaterowie zdobywają wiedzę. Przy Larisie Dawid ma okazję zmienić się. Zaczyna zdobywać wiedzę, czytać więcej, zaglądać w zakazane miejsca, rozwiązywać czasami bardzo niebezpieczne zagadki, poznawać niezwykłych ludzi. Tak jest i w kolejnej części. „Wyspa Obłąkanych” to już trzeci tom opowieści o bohaterach. Podobnie jak we wcześniejszych czytelnicy zdobędą tu sporą dawkę wiedzy, poznają różne teorie, powoli dojrzewają (mutacja), zakochiwać się, odkrywać piękno spędzania czasu razem.
Dawid jest typem samotnika, którego zmienia żywiołowa Rosjanka. Stara się każdą wolna chwilę spędzić w towarzystwie przyjaciółki. Po raz kolejny czeka na Larisę. Tym razem na rynku pod pomnikiem nieznanego mu bohatera. Kiedy Larisa pyta go o postać, którą upamiętniono nie jest w stanie nic powiedzieć, co bardzo dziwi dziewczynę, która w swoich rodzinnych stronach znała ważnych i sławnych ludzi. Ciekawska nastolatka planuje zbadać Wyspę Obłąkanych. W ten sposób chce zdobyć materiały do najbardziej interesującego artykułu, który zostanie opublikowany w gazecie. Historia musi być porywająca, wyjaśniająca nazwę wyspy. Kiedy wybiera się tam z przyjacielem nie zdaje sobie sprawy jak bardzo niebezpieczne może być odkrywanie przeszłości. Stary, rozpadający się most pozwala bohaterom przedostać się na porzucony ląd, na którym odkrywają tajemnicze, zarośnięte mchem płyty. Odkrywają, że znajdują się na cmentarzu. Z płyt dowiadują się, że większość dziewcząt była w ich wieku: miały szesnaście lat. Umarły tuż po wojnie. Sprawa jest na tyle tajemnicza, że zaczynają nad nią intensywniej myśleć. Na wyspie odkrywają też duży, stary budynek z kratami w oknie. Wyprawa staje się początkiem odkrywania fizyki kwantowej, psychologii, informatyki, chirurgii, historii, biologii. Dzięki pomocy Anny Kropowski, należącej do rodziny badaczy zajmujących się zegarami teatrem i wieloma naukami młodzi bohaterowie odkryją historię dziewcząt pochowanych na Wyspie Obłąkanych. Dociekliwa para rozwiąże zagadki z przeszłości, pozwoli mieszkańcom zweryfikować lokalnych bohaterów, odkryje dziwne koleje nauk oraz pozwoli na znalezienie dowodu na potwierdzenie odkrycia jej ojca: rentgenu myśli opierającego się na fizyce kwantowej i teorii biegunów Diraca pozwalających na znalezienie wzorów przechowywanych w naszych mózgach. W swoim odkryciu Anna Kropowski działa jak technik, a nie uczony: wie, że coś działa, ale nie potrafi wyjaśnić jak, a do tego potrzebuje dowodów na potwierdzenie odkrycia.
„Wyspa Obłąkanych” to interesujący i trzymający w napięciu kryminał dla nastolatków. Poza wciągającą fabułą oferuje sporą dawkę wiedzy, wywołuje zainteresowanie naukami ścisłymi oraz humanistycznymi. Młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób te odmienne podejścia do świata łączą się i uzupełniają. Lektura będzie doskonałym wstępem do rozmów o miejscu różnych nauk w świecie, dlaczego warto do różnych teorii podchodzić sceptycznie, co takiego jest w religiach, że stają się narzędziem w rękach rządzących, dlaczego trzeba kształtować swoją wrażliwość na drugiego człowieka. „Wyspa Obłąkanych” dostarczy będzie materiałem, który można wykorzystać na wielu lekcjach etyki. Jeśli przeczytamy ją na początku roku szkolnego, wypiszemy wszystkie poruszane tematy (najlepiej zrobić to z młodzieżą) to będziemy mieli zajęcie na cały rok szkolny i wszystko w oparciu o jedną książkę oraz szukanie materiałów w innych źródłach. My na pewno sięgniemy po kolejne książki Martina Widmarka.

Dodaj cytat z książki Wyspa Obłąkanych