Polowanie na Atlantyku

Okładka książki Polowanie na Atlantyku Herbert Sprang, Hellmuth von Mücke
Okładka książki Polowanie na Atlantyku
Herbert SprangHellmuth von Mücke Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] powieść historyczna
powieść historyczna
Seria z kotwiczką [FINNA]
Oficyna Wydawnicza Finna
2016-04-15
2016-04-15
9788365201515
Atlantyk I wojna światowa II wojna światowa

Pierwsza część fatalna. Infantylna i pełna propagandy faszystowskiej.
Natomiast trzecia bardzo fajna i ciekawa.

Pierwsza część fatalna. Infantylna i pełna propagandy faszystowskiej.
Natomiast trzecia bardzo fajna i ciekawa.

Kiedyś kotwiczka wydawała naprawdę wartościowe rzeczy. Dziś przy niektórych pozycjach mam wątpliwości.
Książka "Polowanie na Atlantyku" składa się z trzech nowel.
Każda z nich ma inny poziom artystyczny, więc pozwolę odnieść się do wszystkich po kolei.
Pierwsza z nich to typowa hitlerowska gadzinówka. Propagandowa nowela pisana dla określonego odbiorcy. Pełna przekłamań i nieprawdy (Anglicy strzelający do rozbitków, angielscy marynarze, którzy we własnym kraju mają tak marną opiekę dentystyczną, że ukojenie daje im dopiero dentysta na niemieckim krążowniku itp...)
Czyta się to dość opornie i z politowaniem. Jedynym plusem jest dość dokładny opis przygotowania krążownika do wyjścia w morze. Logistyka załadunku amunicji i żywności wzbudziła moje zainteresowanie.
Druga nowela jest o niebo lepsza. Opisuje dość rzadko przedstawiany w naszej literaturze, rejs łamacza blokady podczas II W. Ś. Propagandy jakby mniej i spojrzenie na temat bardziej rzeczowe. Dobrze napisane i sam nie wiem kiedy skończyłem. Odetchnąłem, bo po pierwszym rozdziale nie wiedziałem, czy dam radę brnąć dalej.
Trzecia część książki to prawdziwy majstersztyk. Losy części załogi zatopionego krążownika Emden, wysadzonej na ląd przed ostatnią bitwą okrętu.
Ten malutki odział desantowy po wykonaniu zadania wraca do kraju w iście przebojowy sposób. Tak jak napisał wydawca, na podstawie ich losów można by nakręcić film przygodowy, o naprawdę barwnej i wartkiej akcji. Nie mogłem się oderwać od lektury.
Wydanie - ekonomiczne. Żółty papier z dużą czcionką, twarda oprawa i wkładka ze zdjęciami.
Książka byłaby doskonała, gdyby nie pierwsza część. Na szczęście można ją ominąć...

Książka "Polowanie na Atlantyku" składa się z trzech nowel.

7,5/10

7,5/10