Gustaw - niestraszny duch

2016-03-31
32 min.
9788374207546
Ryszard Turczyn

Przepiękne ilustracje. Książka dla dzieci z sercem. Jeśli pamiętasz i lubisz Duszka Kacpra, to Gustawa pokochasz. Po więcej zapraszam na bloga

Na półkach: , , , ,

Zdecydowanie jedna z najbardziej uroczych książek jakie znam! :)
Zapraszam tutaj: http://permanentniezadumana.blogspot.com/2018/07/o-gustawie.html

Zdecydowanie jedna z najbardziej uroczych książek jakie znam! :)

W przygodach przesympatycznego Gustawa zaczytujemy się już od połowy września. I choć sugerowany wiek odbiorcy to 4 lata, Majka Gustawa uwielbia i nakłania mnie do czytania go na okrągło.

Pozornie straszny temat stał się pretekstem dla historii o tolerancji, wymykaniu się określonym standardom i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Bo czy każdy duch musi przerażać? Gustaw urodził się wyjątkowy. Od kolegów odróżnia go nie tylko kolor – w przeciwieństwie do innych duchów jest… różowy – ale również sympatyczne usposobienie, pokojowe nastawienie do świata, upodobanie ciszy, skłonność do kontemplacji i brak jakichkolwiek predyspozycji do siania grozy. Jest po prostu zbyt miły i delikatny jak na straszyciela. Z tego powodu ma problemy w szkole i z w wyniku swojej nieudolności na lekcjach straszenia zostaje wysłany do kozy, której rolę pełni zimna i ciemna Opuszczona Wieża.

Okazuje się, że nie każdy duch musi być straszny, nawet jeśli stereotyp tego wymaga. Inność to powód do sympatii, nie do odrzucania, a wsparcie rodziny i przyjaciół pomaga odnaleźć swoją drogę i rozwinąć skrzydła. W końcu z pomocą przyjaciela nawet najbardziej zatęchły loch może zmienić się w przytulne gniazdko pachnące gościnnością i świeżo pieczonymi ciasteczkami.

Mądra, ciepła, przemyślana opowieść. I jednocześnie bardzo klimatyczna – wśród ilustracji dominują ciemne kolory, są pająki i pajęczyny, spękane mury opuszczonych ruin, księżyc w pełni i nietoperze. A jednocześnie nie sposób się bać, bo miękkie krawędzie ocieplają wizerunek, a rumiane buźki duchów nie mogą nie wzbudzić sympatii. Szczególnie, gdy w samotnej wieży Gustawa pojawiają się kwiatowe desenie, babcine klimaty i, przede wszystkim, mruczenie kota Miauczusia

Bardzo ciepła historia o tym że warto być sobą :)

Bardzo ciepła historia o tym że warto być sobą :)

Bardzo sympatyczna, fajna i składna historyjka dla dzieci.

Bardzo sympatyczna, fajna i składna historyjka dla dzieci.

Na półkach: , , , ,

„Gustaw niestraszny duch”, podobnie jak „Jakie to szczęście, że cię znalazłem”, to przepięknie wydana książka, która zachwyca dosłownie wszystkim – oprawą graficzną (będącą dziełem samego autora), jak też opowiedzianą w niej historią, która nie pozbawiona jest wyraźnego przekazu.

Gorąco polecam wam tę książkę. Jest po prostu cudowna i warta wydania na nią tych wszystkich złotówek, które widnieją na jej okładce.

Więcej o książce na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/gustaw-niestraszny-duch-guido-van-genechten/

W życiu każdego dziecka przychodzi taki czas, w którym zaczyna się ono bać różnych rzeczy. Często nie są to realne, rzeczywiste strachy, ale wymyślone lęki przed potworami czającymi się pod łóżkiem czy też duchami straszącymi zza szafy! Co wtedy robić? Same rozmowy z dzieckiem mogą nie wystarczyć, dlatego fajnie jest oswoić lęki, a może nawet popatrzeć na nie z perspektywy … małego ducha ;-) Do takiej zabawy zaprasza Wydawnictwo Adamada i Guido van Genechten, autor książki "Gustaw niestraszny duch".
Gustaw już od urodzenia był wyjątkowy. Wszystkie duchy świeciły białą poświatą, a od niego bił różowy blask. W dodatku mały duszek był radosny, wrażliwy i wcale nie miał głowy do straszenia. Nawet kiedy poszedł do szkoły dla duchów, nie potrafił nauczyć się prawdziwie i skutecznie straszyć. Pan Głowa, srogi nauczyciel nie był zadowolony z braku postępów u Gustawa i za karę wysłał go do Opuszczonej Wieży. Tam na Gustawa miało czekać zimno, ciemność i samotność, ale na szczęście spotkała go miła niespodzianka! Kogo poznał Gustaw? Czy mały duszek zostanie groźnym duchem? A może jego los będzie zupełnie inny? ;-) Przeczytajcie koniecznie przygodę Gustawa, a będziecie potrafili odpowiedzieć na te pytania :-)
Guido van Genechten jest świetnym i wielokrotnie nagradzanym autorem i ilustratorem książek dla dzieci. "Gustaw niestraszny duch" jest sympatyczną historią o wrażliwości, odmienności i przyjaźni. Gustaw jest duszkiem, który odstaje od reszty, bo nie potrafi robić tego, co powinien umieć każdy prawdziwy duch, czyli straszyć. Na szczęście znajduje przyjaciela, a dzięki temu nadaje sens swojemu życiu.
Ilustracje stworzone do opowieści o Gustawie są trochę wesołe, ale również trochę straszne, bo takie są zwykle opowieści o duchach. Rodzice małych Czytelników nie muszą się jednak martwić, że ich dzieci będą się bały tej historii. Nic z tych rzeczy, przedszkolaki pokochają tego sympatycznego duszka i zaprzyjaźnią się z nim. Dzięki książce o Gustawie dzieci będą mogły się nauczyć, że strach ma wielkie oczy, przyjaźń jest dużo silniejsza niż lęk, dlatego należy iść za głosem serca, a wtedy wszystko w życiu się uda!
Serdecznie polecam!
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Zwykle gdy słyszymy słowo duch, wyobrażamy sobie bezkształtną przeźroczystą zjawę, która nie robi nic innego tylko straszy. Na szczęście nie wszystkie duchy są złe. Pamiętacie Caspra, małego przyjaznego duszka, który nie miał ochoty być tak jak inne duchy? Nie zamierzał straszyć. Chciał przede wszystkim zdobywać przyjaciół. Poznajcie zatem Gustawa, kolejnego sympatycznego duszka, któremu nie w głowie były strachy.

Kiedy urodził się Gustaw, było wiadomo, że będzie wyjątkowy. Od początku wyróżniał się spośród innych duchów z powodu swojego różowego koloru, ale również z uwagi na swoje łagodne usposobienie. Gdy Gustaw dorósł nastał moment kiedy musiał udać się do szkoły dla duchów i nauczyć się straszenia. Niestety od początku nie szło mu to za dobrze. Surowy nauczyciel za karę wysłał go do Opuszczonej Wieży aby tam nauczył się wydawać straszne dźwięki. W Wieży Gustaw spotyka kota Mruczusia z którym bardzo szybko się zaprzyjaźnia. Razem z nim przeistacza to ponure miejsce w przyjemny i ciepły zakątek który chętnie odwiedzają inne duszki.

Książeczka Guido van Genechtena zawiera w sobie bardzo istotne przesłanie, a my jako rodzice powinniśmy pamiętać, aby od małego wpajać dzieciom ważne wartości. Autor opowiada tutaj przede wszystkim o odmienności. Często tak jest, że ten kto wyróżnia się z tłumu staje się obiektem kpin i drwin. Podobnie ma się sprawa z Gustawem, który nie jest taki jak inne duchy. Ciężko mu się wpasować w utarty schemat, co kończy się tym, że zostaje odrzucony i wysłany do Opuszczonej Wieży. Tam poznaje miłego kotka, który wcale się go nie boi. Mruczuś i Gustaw zaprzyjaźniają się nawet pomimo wyraźnych różnic. Guido van Genechten pokazuje nam, że odmienność wcale nie jest gorsza i nawet jeśli jesteśmy różni, możemy znaleźć ze sobą wspólny język i się zaprzyjaźnić. Podobna rzecz ma się z innymi duszkami, które pod koniec książeczki chętnie odwiedzają Gustawa w Wieży. To kolejny ważny element tej krótkiej historii. Autor zwraca naszą uwagę na fakt, że nawet jeśli ktoś na początku nie był akceptowany, czy to ze względu na uprzedzenia, czy na brak tolerancji i zrozumienia, może okazać się kimś wyjątkowym jeśli tylko damy mu szansę i spróbujemy poznać go trochę bliżej. Uczmy nasze pociechy tolerancji, bo dzięki temu w dorosłym życiu będą umiały wykazać się wrażliwością i empatią.

„Gustaw niestraszny duch” to książeczka wyjątkowa. Gdy tylko trafiła w moje ręce od razu skradła moje serce. Już wielokrotnie w swoich recenzjach zwracałam uwagę na to z jak ogromną skrupulatnością i zaangażowaniem Wydawnictwo Adamada wydaje swoje książki. Są po prostu piękne. I pod względem treści i wartości jakie przekazują, ale również z uwagi na ich niezwykle staranne, oryginalne i cudowne wydanie.

W przypadku książeczki o Gustawie pierwsze na co zwróciłam uwagę, to kolorystyka obrazków. Są dość stonowane, całość utrzymana jest w biało-szarych barwach. Oczywiście pojawiają się też trochę żywsze kolory, ale są zdecydowanie bledsze niż w przypadku innych publikacji dla dzieci. Dla niektórych z Was może stanowić to pewien problem, bo zwykle uważamy, że książeczki dla dzieci powinny być przepełnione kolorami. Moje zdanie jest trochę inne. Uważam, że powinno się dzieciom pokazywać świat w innych barwach, a nie tylko tych mocnych i wyrazistych. Poza tym jest to historia o duchach, więc taka kolorystyka jest jak najbardziej na miejscu. Warto również zwrócić uwagę na ukazanie postaci w bajce. Duszki są bardzo sympatyczne i urocze. Po prostu nie sposób się ich bać. Dlatego myślę, że każdy szkrab będzie zachwycony tą niezwykłą i nietuzinkową publikacją.

Podsumowując, książeczka Guido van Genechtena to niesamowita i niezapomniana przygoda dla najmłodszych. Cudownie wydana, ciekawie przedstawiona, a do tego niezwykle urocza i przepełniona wartościami. Czegóż chcieć więcej? Gorąco polecam i zachęcam do zapoznania się z tą osobliwą książeczką.

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

Od pierwszych dni życia Gustawa było wiadomo, że to wyjątkowy duszek - nie tylko pod względem wyglądu, ale także charakteru i przyjaznego usposobienia. Kiedy tytułowy bohater trafia do szkoły, okazuje się, że zupełnie nie potrafi opanować umiejętności straszenia, co jest wręcz niezbędne w jego fachu. Zostaje odesłany do Opuszczonej Wieży, gdzie w odosobnieniu ma nauczyć się wydawać z siebie straszne dźwięki. Przy pomocy kota Miauczusia, Gustaw przeobraża przeraźliwą wieżę w cudownie ciepłe miejsce, które staje się ostoją dla innych.

Duszek różni się od swoich kolegów i koleżanek, a do tego swoimi próbami straszenia budzi ubaw u innych, zamiast prowokować każdego do ucieczki. Jednak nie przeszkadza mu to w nawiązaniu przyjaźni, bo przecież wzbudzić sympatię można dzięki swojemu osobistemu urokowi i dobremu postępowaniu, a nie poprzez usilne próby zaimponowania nabytymi umiejętnościami.

Książka ma pokaźny rozmiar, świetne ilustracje, sporą czcionkę oraz twardą oprawę, co sprawia, że czyta się ją i ogląda z niekłamaną przyjemnością. "Gustaw - niestraszny duch" porusza istotny temat - posiadanie cech odróżniających nas od reszty. Tak naprawdę dzieci są istotami, które niezbyt mocno zwracają uwagę na inność, chyba że rzuca się ona w oczy od razu, jednak wystarczy podsłuchanie rozmów dorosłych, aby dowiedziały się, że niekiedy oryginalność budzi zdziwienie, a nawet strach czy obrzydzenie. Niestety w naszym społeczeństwie wyróżnianie się pod jakimkolwiek względem nie jest zbyt mile widziane i najczęściej spotyka się z gniewem bądź odrzuceniem ze strony grupy. To bardzo przykre i niesprawiedliwe, bo najczęściej nie mamy żadnego wpływu na to, że coś odróżnia nas od reszty, a poza tym... świat byłby niezmiernie nudny, gdybyśmy byli tacy sami.

Na półkach: , , , ,

Książeczka ma twardą oprawę i duży format, dzięki czemu idealnie i wygodnie mieści się na kolanach mamy i dziecka podczas wspólnego czytania. Utrzymana jest co prawda w ciemnej kolorystyce, ale przecież duchy straszą w nocy, prawda? Jednak jak widać na zaprezentowanej przeze mnie fotografii, nie są to jedynie barwy czarne i białe... Historia Gustawa bardzo spodobała się mojej córce i została okrzyknięta najlepszą książeczką z Adamady w ostatnim czasie! A najsłodszym elementem stała się dla niej ilustracja dwudniowego Gustawa :)

To opowieść nie tylko o sympatycznym duszku, ale i o przyjaciołach, których potrafił sobie zjednać mimo przeciwności losu i swojej odmienności. To również historia o szczęściu, urządzaniu przytulnego miejsca i robieniu tego, co się lubi. Czyli jednym słowem o domu, w którym powinniśmy czuć się najlepiej. A już kiedy otoczymy się tymi, do których czujemy sympatię to nic nie powinno burzyć tych chwil, które przepełniają nas emocjami i uczuciami. Z czystym sumieniem mogę ją polecić kilkuletnim czytelnikom.

całość recenzji i foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/05/guido-van-genechten-gustaw-niestraszny.html

Dodaj cytat z książki Gustaw - niestraszny duch