Odkryj, co…

Okładka książki Odkryj, co… Guido Van Genechten
Okładka książki Odkryj, co…
Guido Van Genechten Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada literatura dziecięca
2016-05-16
20 min.
9788374206600
Ryszard Turczyn

Genechten zna się na dzieciach :)

Książka ładna, prosta, kolorowa i, co najważniejsze, ciekawa.
Ciekawa w szczególny sposób, bo zachęcająca do odkrywania. A nie od dziś wiadomo, że jak trzeba gdzieś zajrzeć, coś otworzyć czy coś zgadnąć, to książka zyskuje w oczach Małego Czytelnika +1838618 do fajności

Odkrywając klapki poznajemy mniej lub bardziej oczywiste odpowiedzi na pytania w stylu "Co wygląda jak piła/pędzel/otwarty parasol?" I uwierzcie mi, zgadłam tylko 1 zwierzę z całej książki :)

Twarda oprawa, cienkie kartki - fajna dla dzieci 3+. Wtedy też najlepiej widać jak bardzo rozwiniętą wyobraźnię mają tacy Czytelnicy :) Polecamy!

Genechten zna się na dzieciach :)

Książka ładna, prosta, kolorowa i, co najważniejsze, ciekawa.

Odkrywając klapki poznajemy mniej lub bardziej oczywiste odpowiedzi...

Nie będę owijać w bawełnę – ta seria jest genialna! „Odkryj…” to cykl trzech rozkładanych książeczek odpowiadających na niektóre z setek pytań, jakie potrafi wyrzucić z siebie maluch w przeciągu minuty.

„Odkryj, co…” to część, która skupia się na poszukiwaniu porównań i skojarzeń między przedmiotami, a częściami ciała przeróżnych zwierzątek. Siedem sytuacji to siedem przedmiotów, siedmioro milusińskich i siedem odpowiedzi, które choć w niewielkim stopniu mają szansę zaspokoić nienasyconą dziecięcą ciekawość. Otwierając okienko, maluch dowie się między innymi jakie zwierzątko wygląda jak muchomor, kto przypomina piłę i co wygląda jak banan. Ta lektura to świetny trening spostrzegawczości i kojarzenia faktów. Rozwija słownictwo, zwraca uwagę na pozornie nieistotne szczegóły, utrwala nazwy i zwyczaje zwierząt, pobudza ciekawość i wyobraźnię.

A rozkładane strony/okienka tworzą iluzję ruchu wprowadzając małego mola książkowego w proste podstawy animacji poklatkowej, a cała sytuacja wygląda zupełnie jak magiczna sztuczka – czary mary i zamiast sznurka widzimy kameleona z naprawdę długaśnym językiem.

Nieskomplikowane i przejrzyste a jednocześnie bardzo estetyczne i niepozbawione humoru (niektóre porównania są naprawdę zabawne i zaskakujące!) ilustracje podbiją serca zarówno dzieci, jak i rodziców. Użyte kolory są wesołe, kontrastowe i soczyste, a postacie przedstawione zostały bez zbędnej infantylizacji. Ilustracjom towarzyszy minimum tekstu sprowadzonego wyłącznie do pytania i odpowiedzi, co podkreśla oszczędną, pozbawioną zbędnych ozdobników formę książki.

Delikatnie usztywniane strony są „etapem przejściowym” między kartonówką, a klasyczną książką. Idealnie sprawdzą się u dziecka w wieku zbliżonym do dwóch lat, które rozumie już, że smakowanie literatury nie ma zbyt wiele wspólnego z jej jedzeniem, a szarpana książka ulega zniszczeniu. Okienka/rozkładanki nie są małymi elementami, dzięki czemu zdają się być nieco bardziej odporne na atak małych ciekawskich paluszków. A porządna, twarda okładka z zaokrąglonymi bezpiecznie brzegami naprostuje ewentualne zagniecenia powstałe podczas zbyt entuzjastycznej lektury.

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to małym zgrzytem są kropeczki biedronki – białe, zamiast czarne, jak natura przykazała. Jednak gdyby kurczowo trzymać się prawdy, porównanie z muchomorem nie miałoby racji bytu. Nie mogę się doczekać, aż moja córa wyłapie ten błąd – pochwalę ją za spostrzegawczość!

Oryginalny pomysł, sympatyczni bohaterowie, przemyślana forma, staranne wykonanie, a także humor i zaskoczenie malujące uśmiechy na bobasowych buźkach – właśnie to uwielbiam w pozycjach dla dzieci. Wszystkie części tej serii można kupować w ciemno, są strzałem w dziesiątkę.

• Biblioteka
  • Dla dzieci
  • Żłobek
  • Dla szkrabów
  • Ruchome
  • Posiadam - książki dla dzieci

Dodaj cytat z książki Odkryj, co…