rozwińzwiń

Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów

Okładka książki Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów Martha Nussbaum
Okładka książki Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów
Martha Nussbaum Wydawnictwo: Fundacja Kultura Liberalna filozofia, etyka
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Not for Profit. Why Democracy Needs the Humanities
Wydawnictwo:
Fundacja Kultura Liberalna
Data wydania:
2015-12-11
Data 1. wyd. pol.:
2015-12-11
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394035648
Tłumacz:
Łukasz Pawłowski
Tagi:
filozofia humanistyka demokracja
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
0
0

Na półkach:

Bardzo ciekawa pozycja, aczkolwiek przydałoby się ją dopracować...

Bardzo ciekawa pozycja, aczkolwiek przydałoby się ją dopracować...

Pokaż mimo to

avatar
381
226

Na półkach:

Kulturę Liberalną trzeba cenić za ciekawe inicjatywy i ważne głosy w debacie publicznej. Ta książka jest takim głosem. Problem poruszony przez autorkę jest pierwszorzędnej wagi. Tak, potrzebujemy humanistyki we wszelkich aspektach życia. Tak, potrzebujemy poważnej reformy edukacji i wychowania, aby budować społeczeństwo obywatelskie oraz wyzwolić się od presji komercjalizacji i utylitaryzmu. Żeby było śmiesznie, właśnie domykamy w Polsce neoliberalne przekształcenie naszej edukacji tzw. reformą nauki! Autorka nazywa taki system "starym", dla nas jest nowy i niedobry i wiemy, jaką wartość miał jeszcze "starszy". W książce jednak szwankuje ujmowanie zjawisk w ciągach przyczynowo-skutkowych i w "długim trwaniu". W moim odczuciu jest ona nawet jak na esej-manifest niestety słabo udokumentowana, jednostronna, powierzchowna i zaślepiona w swoim liberalnym przekonaniu o posiadaniu recepty dla świata... Zawsze jest to samo. Znika (albo jest nader podejrzliwie traktowana) rodzina jako podstawowe środowisko miłości, więzi i wprowadzenia w świat. Tradycja jest zawsze obiektem odniesienia krytycznego, a nie broń Boże nośnikiem wzorów i afirmacji. Znika zakorzenienie w małych ojczyznach (przepraszam, o lokalności jest coś w posłowiu!). O wychowaniu we wspólnocie obywatelskiej własnego narodu i państwa (model republikański) cisza - celem jest wychowanie obywatela świata. Humanistyka zawiera mnóstwo ciekawych i twórczych dyscyplin, tylko na klasyczne wykształcenie miejsca brak. Jesteśmy otwarci i dyskutujemy, tylko że mamy się obyć bez pojęcia prawdy. I oczywiście ani słowa o katastrofalnej kondycji zideologizowanej postmodernistycznej humanistyki. Itd. itp. Ale dość złośliwości. Przeczytajcie, bo warto się pospierać w słusznej sprawie.

Kulturę Liberalną trzeba cenić za ciekawe inicjatywy i ważne głosy w debacie publicznej. Ta książka jest takim głosem. Problem poruszony przez autorkę jest pierwszorzędnej wagi. Tak, potrzebujemy humanistyki we wszelkich aspektach życia. Tak, potrzebujemy poważnej reformy edukacji i wychowania, aby budować społeczeństwo obywatelskie oraz wyzwolić się od presji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
58
19

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka, słuszna diagnoza współczesnej edukacji humanistycznej. Nussbaum opiera się co prawda na przykładach sobie znanych (USA i Indie),ale wskazuje na problemy, które można odnieść bez problemu do polskiej szkoły i polskich uczelni (brak nauki krytycznego myślenia, brak nacisku na edukację obywatelską, stygmatyzowanie tematyki politycznej, błędne postrzeganie kultury wysokiej jako przeznaczonej jedynie dla "elit"). Każdy polonista, historyk, wykładowca nauk humanistycznych powinien zajrzeć do tej książki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to manifest, przyczynek do refleksji, nie pełnoprawna praca naukowa.

Bardzo ciekawa książka, słuszna diagnoza współczesnej edukacji humanistycznej. Nussbaum opiera się co prawda na przykładach sobie znanych (USA i Indie),ale wskazuje na problemy, które można odnieść bez problemu do polskiej szkoły i polskich uczelni (brak nauki krytycznego myślenia, brak nacisku na edukację obywatelską, stygmatyzowanie tematyki politycznej, błędne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
83

Na półkach: ,

Dobra rzecz, skierowana głownie do tych, którzy mają wątpliwości co do potrzeby kształcenia humanistycznego i artystycznego (albo do tych, co muszą kogoś o tej potrzebie przekonywać i poszukują dobrych argumentów). Nussbaum pokazuje wieloaspektowy wpływ tychże nauk na kształtowanie człowieka jako obywatela, członka wspólnoty, świadomego współtwórcy współczesnej kultury.
Ten manifest wzbudził na świecie spore zainteresowanie. Szkoda, że w Polsce nie odbił się szerszym echem.

Dobra rzecz, skierowana głownie do tych, którzy mają wątpliwości co do potrzeby kształcenia humanistycznego i artystycznego (albo do tych, co muszą kogoś o tej potrzebie przekonywać i poszukują dobrych argumentów). Nussbaum pokazuje wieloaspektowy wpływ tychże nauk na kształtowanie człowieka jako obywatela, członka wspólnoty, świadomego współtwórcy współczesnej kultury.
Ten...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4209
151

Na półkach:

Kryzys to słowo klucz w rozważaniach Marthy Nussbaum. Poważny kryzys dotyka w świecie zachodnim (a także w Polsce, czego wyrazem jest m.in. powstanie Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej) kształcenie humanistyczne, będące niezbędnym elementem formowania obywateli współczesnych państw demokratycznych. Dlaczego jest ono niezbędne? Ponieważ bez humanistyki nie będzie możliwe budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Bez humanistyki nie będzie możliwe pielęgnowanie różnego rodzaju wartości, które czynią nas świadomymi obywatelami, członkami społeczności, ludźmi wreszcie, podmiotowymi osobami, a nie przedmiotami w technokratycznym świecie. Bez nauk humanistycznych nie będzie możliwe zrozumienie coraz bardziej komplikującej się, płynnej rzeczywistości, komplikującego się świata, zwłaszcza świata istot ludzkich. Bez nich nie będziemy potrafili rozwiązać najpoważniejszych kryzysów XXI wieku. Z najbardziej palących współcześnie wymieńmy: odwrót społeczeństw od demokracji w kierunku rządów autorytarnych, terroryzm, kryzys klimatyczny, wojny i fale migracji. Czy humanistyka ma cokolwiek wspólnego, przykładowo, z ekologią? Otóż ma. Wystarczy przypomnieć, że według wielu obserwatorów i komentatorów bez wydanej przez papieża Franciszka encykliki „Laudato Si” szczyt klimatyczny w Paryżu nie odniósłby sukcesu. Bez humanistyki nie da się budować kultury dialogu. Bez niej pogrążać się będziemy w kolejnych, coraz ostrzejszych konfliktach, lokalnych i globalnych, politycznych, wyznaniowych, rasowych. Troska o sferę humanistyki jest jednym z kluczowych czynników warunkujących naszą przyszłość.

http://ohistorii.blogspot.com/2016/06/nie-dla-zysku.html

Kryzys to słowo klucz w rozważaniach Marthy Nussbaum. Poważny kryzys dotyka w świecie zachodnim (a także w Polsce, czego wyrazem jest m.in. powstanie Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej) kształcenie humanistyczne, będące niezbędnym elementem formowania obywateli współczesnych państw demokratycznych. Dlaczego jest ono niezbędne? Ponieważ bez humanistyki nie będzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    9
  • Studia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2019
    2
  • Filozofia, etyka
    1
  • 2018
    1
  • Zasługują na uwagę!
    1
  • Kapitalizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów


Podobne książki

Przeczytaj także