Dogmatyka katolicka

Okładka książki Dogmatyka katolicka
Gerhard Ludwig Müller Wydawnictwo: WAM religia
856 str. 14 godz. 16 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2015-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-01
Liczba stron:
856
Czas czytania
14 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327710895
Tłumacz:
Wiesław Szymona OP
Tagi:
Religia /Teologia /Dogmatyka
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
421
421

Na półkach: ,

Jasne, że nie ogarnąłem wszystkiego. Zresztą nie jest to konieczne, gdyż chrześcijaństwo jest bardzo prostą religią. A tu mamy naukę. Dogmatykę - naukę o podstawowych prawdach wiary. Rozwój doktryny Kościoła służy do bardziej poprawnego interpretowania i wyjaśniania prawd obecnych od początku w Objawieniu. Mamy tu tak wiele poruszonych tematów, że mogę tylko napomknąć o niektórych. Antropocentryzm teologii protestanckiej vs teocentryzm katolickiej. Gniew Boga - objawieniem Jego świętości przeciwnej grzechowi. Wspólnota wierzących jako podmiot przepowiadania. Sensus fidei - intuicyjne wyczucie poprawnej interpretacji twierdzeń wiary. Sensus fidelium - ogólnokościelna skuteczność sensus fidei. Co sprzyja nieomylności w przekazywaniu Tradycji. Nie ma innej religii monoteistycznej niż izraelicka i wywodzące się z niej. Wylanie Ducha Świętego w czasach ostatecznych - Nowa Pięćdziesiątnica. Ma przywrócić i udoskonalić przymierze Boga ze swym ludem. Bóg Ojciec wskrzesił Jezusa z martwych przez Ducha Świętego. Przez co "przyznał się" do Niego. Bóg dokonuje cudów tam, gdzie (jeszcze) jest wiara. Misją Jezusa zgromadzenie Ludu Bożego, gdyż to Jezus oczyszcza świątynię. Pismo Święte - Słowo Boże w słowie ludzkim. Nawet jeśli człowiek pod natchnieniem Bożym - nie jest biernym narzędziem, działa zgodnie ze swoimi uzdolnieniami. Urząd Nauczycielski Kościoła służy Słowu Bożemu i ma Go słuchać. W Jezusie Bóg wystawił się na sprzeciw grzeszników. Kult obrazów wiąże się ze zbawczym znaczeniem człowieczeństwa Chrystusa. Zaprzeczanie Filioque jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu (może dlatego w prawosławiu nie ma takich Objawień jak w katolicyźmie). Maryja jako Coredemptrix … problematyka. Po przejściu przez mękę zmartwychwstały Pan okazuje się także Sędzią. Przeciwnik będzie usiłował wyrzucić Boga ze świątyni. (2 Tes 2,4) a pojawienie się błędnych nauk oznacza początek czasów ostatecznych (Ap 12,15 kojarzy mi się). Odniesienie do Euzebiusza z Cezarei i jego Praeparatio evangelica - śladów poznania Boga przed Chrystusem. (ciekawe czy mogłoby to odnosić się też do Quetzalcoatla i Wirakoczy?). Kościół pielgrzymujący na ziemi z Kościołem w Niebie tworzy jedną communio sanctorum. Kościół jest solą ziemi, światłem świata i Miastem położonym na Górze. Każda celebracja liturgiczna jest działaniem Chrystusa-Kapłana i Jego Ciała, czyli Kościoła. Eucharystia jest ofiarą Krzyża. Jak to się ma do stwierdzenia Lutra, który uważał, że gdy upadnie Msza, upadnie papiestwo i protestanckiej koncepcji kapłaństwa powszechnego? Jeśli chodzi o odpusty, to zarówno Sobór Laterański IV, jak i Trydencki wzywały do umiarkowania w tej kwestii. To oczywiście tylko wyjątki, gdyż tu mamy wszystko ujęte kompleksowo, z przedstawieniem różnych stanowisk. Na pewno poszerza horyzonty.

Jasne, że nie ogarnąłem wszystkiego. Zresztą nie jest to konieczne, gdyż chrześcijaństwo jest bardzo prostą religią. A tu mamy naukę. Dogmatykę - naukę o podstawowych prawdach wiary. Rozwój doktryny Kościoła służy do bardziej poprawnego interpretowania i wyjaśniania prawd obecnych od początku w Objawieniu. Mamy tu tak wiele poruszonych tematów, że mogę tylko napomknąć o...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dogmatyka katolicka


Reklama
zgłoś błąd