Zbrodnia doskonała

Jere Hoar Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Sonia Draga
2006-01-01
2006-01-01
amerykańskie południe kryminał literatura amerykańska

O, święty Ćmoczłeku, toż to perełeczka!
Wiem, że czytanie noir bez kontekstu w 2020 to cringe i poruta, ale na szczęście zakradałam się w dzieciństwie do biblioteczki dziadków, by z wypiekami poczytać Chandlera i spółkę, obśliniałam na Ann Savage, a teraz namiętnie łupię w Fallouta (a Silver Shroud, fiend!),więc czuję się niejako rozgrzeszona.
Cudna pozycja, naprawdę, od eonów nie trafiłam na nic tak dobrego. Klasyczna historia, postaci o ostrych kantach, burbon i pożądanie, nawet piesełka dali w bonusie! Czegóż chcieć więcej, polecam tego Allegrowicza, no-prosz-państwa-naprawdę-że.
Biere. Z zachwytem.

O, święty Ćmoczłeku, toż to perełeczka!
Cudna pozycja, naprawdę, od...

Książka dobra, czytało się sprawnie i szybko, jednak dla mnie zbyt przewidywalna. Fajnie, że w "Zbrodni doskonałej" zbrodni pojawia się kilka. Główny bohater - człowiek z przejściami, jak można było się spodziewać, nie może ułożyć sobie spokojnego, normalnego życia. Jego miłość jest w związku małżeńskim. To właśnie wskazuje na to, jak losy potoczą się dalej.
Pomimo to, lektura dobra. Napisana prostym językiem, odnosząca się do lat współczesnych.

Pomimo to,...

Niebywale niedoceniona książka, aż nie mogę uwierzyć, że ma na LC zaledwie 6 gwiazdek z małym ogonkiem :).
Według mnie to bardzo zgrabna współczesna wariacja na temat czarnego kryminału z odpowiednią dawką dusznej atmosfery, fatalistycznych elementów i mizoginizmu, jednak bez popadania w przesadę i tępe naśladownictwo, bo doprawiona dość żywą akcją i napisana współczesnym językiem, bez nadmiaru irytujących wycieczek narratora w stronę ironicznych komentarzy protagonisty, tudzież szybko tracących świeżość dowcipów.
Bohaterowie mięsiści. Dialogi życiowe. Logika trzyma wysoki poziom, co w kryminałach cenię. Zwroty akcji jakościowo oraz ilościowo trafione w punkt.
Finał przewidywalny na ogólnym poziomie (wierność gatunkowa),lecz nie w szczegółach.
Koniec końców klimatyczna opowieść o ślepej miłości i złej kobiecie, które (uczucie i kochanka) pchają do zbrodni mężczyznę z natury... No właśnie, a może on sam się pcha, powodowany instynktem samozniszczenia i nie całkiem miłym charakterem?
Czego tu nie lubić? Ja mam niedosyt tylko co do jednego (dlatego nie 10 gwiazdek) - postaci drugoplanowe są dość płaskie, choć tak zaprojektowane, że potencjał miały ogromny. Mimo tego mankamentu BARDZO polecam miłośnikom dobrego kryminału, którzy nie potrzebują do szczęścia światowych spisków, strzelanin i protagonistów, co to się kulom nie kłaniają.

Książka napisana dosyć dobrze, nieźle mi się ją czytało, dosyć duszny klimat jak napisała osoba wyżej. Jednak ogólnie tak mocno schematycznie: on zakochany w niej nadal, ona piękna, ale mężatka, jak twierdzi nieszczęśliwa z mężem. No raczej tu wszystko praktycznie dla mnie było zbyt schematyczne. Schematy mi w niczym nie przeszkadzają generalnie, wiadomo, że wystąpią, ale jak jest ich za dużo, to już nie jest dla mnie zbyt dobrze. Są zwroty akcji, ale nie są po prostu jakieś zaskakujące, nie porywają w ogólnej ocenie. Dlatego moja ocena to 6/1-, niezła książka, można spędzić z nią wieczór, ale nie jest jakaś rewelacyjna, za dużo w niej schematów. Nieźle się czyta, bohaterowie w miarę ciekawi i to jest plus przyznaję. Jednak spodziewałam się więcej.

Kryminał w dusznym klimacie Południa Stanów. Bardzo dobry stylistycznie, sprawdziłby się jako audiobook albo scenariusz filmu z Bogartem. Skojarzenia z Faulknerem silniejsze niż z Chandlerem. Dla mnie ciut zbyt noir ale nadrabiał świetnym psim bohaterem.

Książka ukazuje jak trudno zaufać innym głównie kobiecie,bo One zawsze są przebiegłe, podstępne i dążą do celu choćby po trupach.

• Kryminał/Thriller/Sensacja

Jere Hoar Zbrodnia doskonała Zobacz więcej