Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość

Okładka książki Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość
Blake MastersPeter Thiel Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
MT Biznes
2015-01-01
2015-01-01

Okładka książki Rework Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Ocena 7,0
Rework Jason Fried, David ...
Okładka książki Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji Ed Catmull, Amy Wallace
Ocena 7,8
Kreatywność S.... Ed Catmull, Amy Wal...

Ciekawe historie powstania różnych start-upów i ich analizy. Książkę łatwo się czyta i jest dosyć krótka, jej przesłanie jest proste - żeby zbudować coś wielkiego, warto znaleźć oryginalną nisze i dążyć w niej do monopolu.

Jeżeli ktoś szuka podręcznika mówiącego krok po kroku jak zbudować firmę, to nie jest książka dla niego, o czym zresztą autor wspomina na samym początku.

A czym jest ta książka? Zbiorem przemyśleń Thiela, jednego z najbardziej kontrowersyjnych przedsiębiorców w Dolinie Krzemowej, na temat zakładania i rozwijania biznesu. Od wyboru branży, poprzez to jak należy myśleć o rynku, po budowę zespołu i exit z biznesu. Sporo insightów z perspektywy nie tylko biznesmena, ale również przedsiębiorcy który zainwestował w dziesiątki, jeżeli nie setki, startupów.

Znając reputację Thiela, spodziewałem się steku kontrowersji. Spotkało mnie zaskoczenie, bo w rzeczywistości książka jest stosunkowo wyważona. Widoczny jest punkt widzenia foundera, np. w opinii na temat monopoli, ale całość nie jest rażąca. Nie uderza również w motywacyjne nuty typu "jesteś zwycięzcą, jesteś diamenten, zakładaj firmę", a w każdym razie nie bardziej niż powinna książka dotycząca zakładania firm.

Sam mam alergię na poradniki mówiące o tym jak zostać milionerem, ale tą książkę uważam za wyjątkowo strawną, a przy tym całkiem wartościową. Stąd ocena 8/10.

Pod względem formy książka przyjemna, lekko się czyta. Czytałem w oryginale, język prosty.

Trochę więcej się spodziewałem po książce jednego z założycieli PayPal, jednego z pierwszych inwestorów w fb, regularnego anioła biznesu. Ale nie żałuję czasu spędzonego na lekturze tego trochę pamiętnika, trochę podsumowania doświadczeń i obserwacji inwestora w startupy. Autor twardo i konkretnie pokazuje ryzyka działalności startupów zarówno od strony założyciela jak i inwestora. Analizuje na przykladach prawdziwych firm co się może nie udac, jakie cechy daja szanse powodzenia biznesu i jak otoczenie działalności startupów może wplywac na ich powodzenie lub upadek. Podstawowa teza, która wybrzmiewa z tej książki, to dla sukcesu firmy kluczowa jest unikalna propozycja, która byłaby czymś w rodzaju kwantowego skoku (quantum leap) w obszarze produktu, rynku, rozwiązania, adresowania potrzeb klienta, a najlepiej mieszanką tego wszystkiego.

„Zero to one” to niestety zbitek truizmów i chaotycznych, niezbyt powiązanych ze sobą przemyśleń. Mimo, że zdecydowałem się na lekturę bez wyobrażenia czym ta książka powinna być, i nie miałem co do niej żadnych konkretnych oczekiwań, mocno się rozczarowałem. Myślę, że głównie dlatego, że jej ocena w różnych serwisach jest dość wysoka i napisała ją osoba, po której spodziewałbym się ciekawszego sposobu myślenia i więcej pragmatyzmu.

O startupach przeczytałem już kilka książek (Niskobudżetowy Startup, Startup w 7 dni, Startup bez pieniędzy). Książkę Zero to one postanowiłem przeczytać ponieważ polecał ją Elon Musk i nie żałuje bo jest to zdecydowanie najlepsza pozycja o startupach jaką do tej pory przeczytałem. Dla mnie ciekawym momentem w książce był fakt, że autor w pewnym momencie konfrontuje się z poglądami Gladwella z jego książki Poza Schematem. Sekrety ludzi sukcesu więc dla osób, które ją czytały temat ten może okazać się równie ciekawy. Zdecydowanie polecam.

Kilka ciekawych historii i wskazówek ale w większosci ta książka to coachingowy bełkot.

Część książki czytało się ciężko, ale w drugiej połowie było ciekawiej. Częściowo wiele rzeczy wcześniej czytałam/dowiedziałam się, przez co trochę było nudy. Ale mimo to fajna książka, tłumaczy proste rzeczy o których czasem każdemu się zapomina. Myślę, że jest to interesująca mimo wszystko pozycja.

Na półkach: , , , , , ,

Książka mimo podtytułu "Jak budować przyszłość" dotyczy dość wąskiego obszaru - jest swoistą instrukcją jak założyć start-up nastawiony na ogromne zyski, będący monopolistą w swej branży i mający siedzibę najlepiej w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. Peter Thiel, który sam na swoim koncie ma wiele biznesowych osiągnięć, dzieli się z czytelnikami siedmiopunktową listą zasad, którymi należy się bezwzględnie kierować, aby odnieść sukces i zostać na rynku. Strategia Thiela i opowieść o kilku firmach, których był częścią jest bardzo ciekawa i wzbogacająca. Doświadczenie autora w zarządzaniu i inwestowaniu jest zdecydowanie imponujące. Wierzę jednak, że jest w książce miejsce na polemikę z twórcą i zasady, którymi się kieruje nie są jedyną kombinacją, która pozwala na prosperujący interes. A tym bardziej nie jedyną, która pozwala na budowanie lepszej przyszłości. Mimo wszystko jak najbardziej polecam pozycję do własnej refleksji!

Zapraszam na swojego bloga: https://melodiaslow.blogspot.com/

Pozycję nabyłem dość spontanicznie, na podstawie pochlebnych opinii i zachęcającego pierwszego rozdziału. Być może moje błędne wyobrażenie o tej książce zaważyło na ocenie. Miałem nadzieję znaleźć w niej opis mechanizmu zakładania firmy, sposoby zarządzania zespołem i zdobywania klientów przedsiębiorstwa. Żadnej z tych rzeczy się niestety nie doczekałem.

Książka jest napisana raczej z perspektywy inwestora a nie przedsiębiorcy. Autor na podstawie własnych doświadczeń stara się określić cechy firm które osiągają sukces. Muszę przyznać, że da się z lektury wyciągnąć parę mądrych wniosków, jednak ogólną ideę można by streścić w paru zdaniach. Chodzi przede wszystkim o to, żeby otwierając startup od początku dążyć do monopolu na niszowym rynku. Zdaniem autora konkurencja zabija innowacyjność. Zaserwowana wiedza to ogólniki, które w żadnym razie nie poprowadzą czytelnika "za rączkę" w kierunku założenia własnej firmy. Otwiera ona jednak oczy na kilka mechanizmów rynkowych o których faktycznie warto wiedzieć otwierając działalność.

Książka jest...

Mądrość tej książki można streścić w kilku zdaniach, nie jest kopalnią wiedzy, ale nie żałuję, że przeczytałam. Można dzięki niej się trochę obyć z klimatem startupów i nieco poszerzyć horyzonty.

Peter Thiel Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość Zobacz więcej