Przewodnik Bieszczady

turystyka, mapy, atlasy
Bosz
2015-01-01
2001-01-01

Okładka książki Beskid Dukielski. Przewodnik Wojciech Krukar, Stanisław Kryciński, Paweł Luboński
Beskid Dukiels... Wojciech Krukar, St...
Okładka książki Bieszczady. Przewodnik Paweł Luboński, Jan Jacek Swianiewicz, praca zbiorowa
Bieszczady. Pr... Paweł Luboński, Jan...

Mimo, iż to wydanie z bieżącego (2016) roku, przewodnik sprawia wrażenie "przepisanego" z poprzednich edycji, bez sprawdzenia zmian w terenie, przez co, przynajmniej w kilku miejscach, podaje informacje, które mogą wprowadzić w błąd.

Płyta nagrobna Fieronii z Dubrawskich Orlickiej z Chmiela od paru ładnych lat nie stoi oparta o ścianę cerkwi, a została przeniesiona w specjalne, zadaszone miejsce. Kamiennej płaskorzeźby ze Smolnika przedstawiającej św. Michała Archanioła walczącego z Szatanem raczej legalnie obejrzeć się nie da, bo okoliczny teren trafił w ręce prywatne i został solidnie ogrodzony. "Stromy [do podejścia] stok Krzemienia" (szlak niebieski na Bukowe Berdo) stracił już swą stromiznę na rzecz przeciwerozyjnych drewnianych schodków. O podobnych wypadałoby również wspomnieć przy opisie wycieczki z Wołosatego na Tarnicę. "Za Mucznem droga się psuje" - pisze Luboński o drodze Stuposiany - Tarnawa i ma rację. Ale ta droga jest w fatalnym stanie już od placówki Straży Granicznej w Stuposianach. Z kolei na odcinku od Tarnawy do torfowiska przynajmniej już w 2011 był nowy asfaltowy dywanik (co prawda na szerokość jednego auta, ale zawsze...). Na Przełęczy Wyżniańskiej (informacja powielona z innego przewodnika) próżno szukać tablicy pamiątkowej poświęconej spotkaniu dwóch ekip budowlanych realizujących Wielką Obwodnicę Bieszczadzką, bo znajduje się ona na Przełęczy Wyżnej! Razi także naniesiona na mapkę błędna nazwa "Jeziora Myczkowskiego" (powinno być: Myczkowieckiego),wielokrotnie przytaczany przymiotnik "grekokatolicki" (uważany za niepoprawny ukrainizm),tudzież parę literówek.

Dodatkowo na minus samo wydanie - nieporęczny format i klejone strony. Na plus - jednak sporo przydatnych informacji, dobrze opisane trasy, w tym również te poza utartymi i oznakowanymi szlakami, oraz klimatyczne fotki.

• Bieszczady
  • Przewodniki