Ja, eunuch

Okładka książki Ja, eunuch Ćamil Sijarić
Okładka książki Ja, eunuch
Ćamil Sijarić Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
204 str. 3 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klub Interesującej Książki
Tytuł oryginału:
Konak
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
204
Czas czytania
3 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Danuta Cirlić-Straszyńska
Tagi:
literatura czarnogórska literatura jugosłowiańska
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1047
999

Na półkach: , , , , ,

Powieść z lat siedemdziesiątych minionego stulecia autorstwa jugosłowiańskiego twórcy Ćamila Sijarića. Pisarz pochodził z czarnogórskiej części regionu Sandżak, zamieszkałego w większości przez Słowian mówiących po serbskochorwacku ale wyznających islam, bądź potomków tychże, co podkreśla jego imię. Mieszkał i tworzył w Sarajewie i nie dożył rozpadu Jugosławii i konieczności opowiedzenia się po jednej ze stron wielu konfliktów.
Akcja rozgrywa się w latach trzydziestych XIX stulecia w Belgradzie, w chwili powstania autonomicznego księstwa serbskiego i powolnego wycofywania się z tamtych terenów przez Turków. Pierwszoosobowa narracja jest snuta przez Aliję, eunucha (haduma) pochodzącego z Akova, czyli obecnego Bijelego Polja (miejsca narodzin autora). Bohater, stary i wykształcony nadzoruje harem zubożałego tureckiego spahisa w podupadającej rezydencji miejskiej, zwanej konakiem. Siłą rzeczy występuję mnóstwo orientalnego, zeslawizowanego słownictwa dotyczącego instytucji świata muzułmańskiego, nie tylko religijnych, ale i świeckich, wyjaśnionych w słowniczku na końcu powieści
Fabuła książki jest tak skonstruowana, że można czytać ją zarówno dosłownie, jako powieść historyczną osadzoną w konkretnym miejscu i czasie, jak i symbolicznie, bądź to w postaci zderzenia dwóch kultur czy cywilizacji, bądź też starego z nowym bądź zupełnie jako moralitet w historycznym i do tego jeszcze orientalnym kostiumie. To jest niewątpliwie jej zaletą. Drugą stanowi orientalny styl snucia narracji – pełen dygresji, dywagacji i niedopowiedzeń, z nie do końca dokładnymi opisami, wariantami wydarzeń czy też wizjami ze snów. Ale ie wszystkim to będzie odpowiadać. Osobom nie obznajomionym z kulturą Orientu może wydać się dziwnym, że autor uczyniła narratorem eunucha. Jednakże to dzięki temu zabiegowi czytelnik może obserwować zarówno męską jak i kobiecą część konaku i ich mieszkańców oraz ich rozmowy i przemyślenia. W pełni sprawni seksualnie mężczyźni nie mieli bowiem w kulturze muzułmańskiej żadnego kontaktu z obcymi kobietami.
Ciekawe jest również porównanie upadającej, niczym próchniejący konak, kultury tureckiej w północnej części Bałkanów z rodzącym się państwem serbskim. Marazm i inercja ustępują chłopskiej sile i anarchii, ale okrucieństwo i korupcja pozostają bez zmian.
Bardzo ciekawa powieść, szczególnie dla miłośników prozy Mešy Selimovića, Ismaila Kadare czy Orhana Pamuka, ale nie tylko.

Powieść z lat siedemdziesiątych minionego stulecia autorstwa jugosłowiańskiego twórcy Ćamila Sijarića. Pisarz pochodził z czarnogórskiej części regionu Sandżak, zamieszkałego w większości przez Słowian mówiących po serbskochorwacku ale wyznających islam, bądź potomków tychże, co podkreśla jego imię. Mieszkał i tworzył w Sarajewie i nie dożył rozpadu Jugosławii i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    5
  • Orient
    1
  • Może kiedyś przeczytam
    1
  • Poszukiwane
    1
  • Sprzedam
    1
  • . KIK
    1
  • Literatura bałkańska
    1
  • KIK
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ja, eunuch


Podobne książki

Przeczytaj także