Elegia renesansowa. Przemiany gatunku w Polsce i w Europie

Okładka książki Elegia renesansowa. Przemiany gatunku w Polsce i w Europie Grażyna Urban-Godziek
Okładka książki Elegia renesansowa. Przemiany gatunku w Polsce i w Europie
Grażyna Urban-Godziek Wydawnictwo: Universitas językoznawstwo, nauka o literaturze
407 str. 6 godz. 47 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
407
Czas czytania
6 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
8324204660
Tagi:
Filologia klasyczna Neolatynistyka Renesans Elegia Jan Kochanowski Klemens Janicki Genologia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty Drugie nr 2 / 2019 Łukasz Cybulski, Andrzej Dąbrówka, Magdalena Górska, Janusz S. Gruchała, Mariusz Kazańczuk, Anna Kochan, Jarosław Nowaszczuk, Joanna Partyka, Marek Prejs, Redakcja pisma Teksty Drugie, Kinga Siewior, Dariusz Śnieżko, Grażyna Urban-Godziek, Witold Wojtowicz, Marek Zaleski
Ocena 0,0
Teksty Drugie ... Łukasz Cybulski, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Elegia renesansowa, podobnie zresztą jak literatura nowołacińska w ogóle, nie jest zbyt dobrze znana w Polsce. Bodaj czy nie bardziej od bariery językowej odstręcza od niej przekonanie o braku oryginalności, czy jej epigońskim wobec elegików antycznych charakterze. Monografia Grażyny Urban-Godziek częściowo wypełnia lukę w opracowaniu tej problematyki, acz w moim odczuciu trochę jej zabrakło, by stworzyć w miarę pełny obraz gatunku na gruncie polskim i europejskim.

Autorka w swojej pracy podjęła się zajęcia bardzo ambitnego, bowiem postanowiła nie tylko przedstawić elegię renesansową, ale też ukazać antyczne początki tego gatunku oraz zarys dotyczącej go myśli genologicznej. Z tego też względu pierwsza część pracy ukazuje greckie i rzymskie korzenie elegii humanistycznej, druga zaś poświęconą jej refleksję genologiczną. Zapewne dla osób niebędących filologami klasycznymi wprowadzenie to będzie interesujące, ale dla tych czytelników, którym lepiej znana jest tradycja antyczna, ma ono bardzo ogólny i odtwórczy charakter. Niewątpliwie wprowadzenie to jest potrzebne, ale oceniam je jedynie jako poprawne, nie wyżej.

Oczywiście lepiej wypada część trzecia poświęcona stricte elegii renesansowej. Grażyna Urban-Godziek omawia tutaj różne jej podtypy oparte o trzy tematyczne wątki elegijne znane z literatury antycznej (najlepiej oczywiście z Owidiusza): amores, tristia, heroides. Szczególną zaletą tej książki jest to, że Autorka ukazuje bogate tło, na jakim wykwitła polska elegia renesansowa reprezentowana przez Janickiego i Kochanowskiego. Dobrze jest ujrzeć ich utwory w kontekście do jakiego należą. Praca ta pokazuje dobrze pewne aspekty dręczącego humanistów problemu imitacji (szerzej pisała o tym w swej monografii "Naśladowanie i twórczość" A. Fulińska).

Myślę, że najbardziej praca ta spodoba się polonistom, którzy nie mają zbyt wiele kontaktu z łacińską twórczością autorów staropolskich, a którzy chcieliby ponadto poznać trochę tradycję antycznej elegii. Dla filologa klasycznego "Elegia renesansowa..." będzie pewnie mniej interesująca, zwłaszcza w swej partii początkowej. Z pewnością jednak i obu tym grupom, a także "zwykłym" miłośnikom literatury spodoba się zamieszczony na końcu aneks z przekładami kilkunastu przykładów renesansowej elegii spolszczonych przez Elwirę Buszkiewicz. Mimo pewnych braków (dużo literówek, a do tego dwója z łaciny za sformułowanie "magistra amoris coniugali"!) praca jest na pewno wartościowa i cieszę się, że miałem okazję natknąć się na tę pozycję.

Tomasz Babnis

Elegia renesansowa, podobnie zresztą jak literatura nowołacińska w ogóle, nie jest zbyt dobrze znana w Polsce. Bodaj czy nie bardziej od bariery językowej odstręcza od niej przekonanie o braku oryginalności, czy jej epigońskim wobec elegików antycznych charakterze. Monografia Grażyny Urban-Godziek częściowo wypełnia lukę w opracowaniu tej problematyki, acz w moim odczuciu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    3
  • Starożytność
    1
  • Nowożytność
    1
  • Owidiusz
    1
  • Medio- i neolatynistyka
    1
  • Neofilologie
    1
  • Renesans
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Polonistyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Elegia renesansowa. Przemiany gatunku w Polsce i w Europie


Podobne książki

Przeczytaj także