ISIS. Państwo Islamskie. Brutalne początki armii terrorystów

Okładka książki ISIS. Państwo Islamskie. Brutalne początki armii terrorystów Benjamin Hall
Okładka książki ISIS. Państwo Islamskie. Brutalne początki armii terrorystów
Benjamin Hall Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Inside ISIS : the brutal rise of a terrorist army
Muza
2015-11-18
2015-11-18
Paweł Wolak
ISIS terroryzm islam

Świetna, bardzo pouczająca książka, która nawet laikom potrafi rzetelnie przedstawić świat radykalnego islamu. Co ważne, stroni od emocjonalnego podejścia czy oceniania obcej sobie mentalności, mimo że przecież był naocznym świadkiem wielu opisywanych zdarzeń. Aż się prosi, by powstało wydanie drugie uzupełnione, bo przecież islamscy ekstremiści nadal istnieją i działają, choć uwaga świata zwrócona jest obecnie w inną stronę.

Kilka książek o terrorystach z ISIS mam już za sobą i ta jest najlepsza. Autor prosto, logicznie i bez lania wody opisuje genezę powstania i funkcjonowanie Państwa Islamskiego. Hall w miarę przekrojowo starał się ukazać działalność terrorystow i opisał w niej trochę geopolityki w której główną rolę odgrywają USA, metod rekrutacji nowych członków i indoktrynacji, egzekucji i terroru, metod finansowania oraz wykorzystania internetu do szerzenia terrorystycznej doktryny. Rozdziały nie są za długie ale napisane naprawdę w ciekawy sposób. Bardzo dobra książka. Polecam.

Książka tylko dla osób, które są już zorientowane w realiach bliskowschodnich konfliktów. Jeśli takiej wiedzy komuś brakuje, tą pozycją będzie znudzony i spotęguje ona jego zagubienie w gąszczu obco brzmiących nazwisk i nazw miejscowości i regionów.

Dałam najwyższą ocenę za fakty, bo czytając te autentyczne historie zawarte w książce, nie myślałam o stylu, o sposobie przekazania tej okrutnej prawdy, tylko o treści, która poraża, sieje strach i na zawsze zostanie w pamięci.
Polecam! Warto znać filozofię państwa ISIS.

Polecam! Warto znać filozofię państwa ISIS.

Bardzo fajny wstęp do zrozumienia również obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza dla mniej zorientowanych w temacie, opowiada dużo o genezie ISIS.
Przy okazji mogę polecić "Po Kalifacie" Pawła Pieniążka jako kontynuację wątku

Przy okazji mogę polecić "Po Kalifacie" Pawła Pieniążka jako kontynuację wątku

Benjamin Hall przenosi nas do wnętrza jednej z najbardziej brutalnych organizacji naszych czasów.
Na podstawie osobistych doświadczeń i przeprowadzonego śledztwa dziennikarskiego ukazuje nam Miasta kontrolowane przez dżihadystów. Ich system finansowania, więziennictwa , politykę obozów rekrutacyjno-szkoleniowych, werbowanie ludzi czyli wszystko to co przyczyniło się do utorowania im drogi do "władzy" . "Tzw. Państwo Islamskie" i wszystko co z nimi związane to w ostatnim czasie trudny i niewygodny temat.... Książka warta uwagi aczkolwiek ciężko się czyta słowa spisane przez Pana Benjamina...

„Moja książka zabierze czytelnika do wnętrza tak zwanego państwa islamskiego, do kontrolowanych przez terrorystów miast, do ich obozów szkoleniowych i więzień. Opowiem historię bitew, które utorowały ISIS drogę do zwycięstwa. Opiszę proces rekrutacji nowych bojowników, propagandę władz tego quasi-państwowego tworu, jego finanse i politykę. Krótko mówiąc, pokażę czytelnikowi, jak wygląda ten świat od środka”.

Recenzję rozpoczęłam od słów samego autora książki, w których szkicuje nam zarys tego czym właściwie jest jego publikacja i w jakim celu powstała. Ten krótki wstęp autora odnaleziony w Internecie w zupełności wystarczył, aby zachęcić mnie do podjęcia wyzwania jakim od początku było dla mnie ukończenie tej książki. Decydując się na przeczytanie tej publikacji wiedziałam, że nie będzie to łatwa i przyjemna lektura. Chciałam jednak znaleźć odpowiedź na dręczące mnie pytania dotyczące jednej z najgroźniejszych organizacji terrorystycznych, która stworzyła „pseudo państwo” dla realizacji swoich celów. Uważam, że zawsze lepiej znać nawet najgorszą prawdę, niż żyć w nieświadomości. Podjęty trud owocuje i myślę, że będzie nadal owocował konkretną wiedzą i głębszym zrozumieniem współczesnej historii.

Książka „ISIS. Państwo islamskie” dotyka jednego z najpoważniejszych dramatów dzisiejszego świata. Trudno pojąć jak straszne zbrodnie popełniane są obecnie każdego dnia na terytorium Syrii i sąsiadujących z nią krajów. Relacje z mediów są wstrząsające. Jak to możliwe, aby powstało tak silna organizacja terrorystyczna w tak krótkim czasie? Kim są „dzihadyści” i jaki jest naprawdę ich cel? Dlaczego z każdym dniem Państwo Islamskie rośnie w siłę? Na te pytania i wiele innych znalazłam odpowiedź w publikacji Beniamina Halla.

Autorem książki jest młody dziennikarz, który przede wszystkim w ostatnich latach zajmuje się problematyką Bliskiego Wschodu. W swojej relacji jest bardzo wiarygodny, wiele wydarzeń opisuje bezpośrednio z linii frontu. Będąc często dosłownie „pod obstrzałem” realizuje swoje dziennikarskie powołanie relacjonując prosto z serca wydarzeń.

Autor dokonuje gruntownej analizy powstania, przyczyn i skutków obecnej działalności Państwa Islamskiego. Stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego siła ISIS wciąż rośnie pomimo ogólnego protestu całej reszty świata. Demaskuje prawdziwe intencje przywódcom innych krajów i nie obawia się wytykać im błędów. Dokładnie opisuje strukturę państwa, sposoby rekrutacji nowych bojowników i źródła finansowania organizacji. Informacje czerpie z licznych wywiadów przeprowadzonych zarówno z byłymi członkami ISIS, jak i ich ofiarami – często uchodźcami, którzy musieli uciekać z rodzinnych domów, aby ocalić życie. Opisy licznych tortur, morderstw, masowych zbrodni i gwałtów na kobietach, a nawet dzieciach (!) to ta część książki przez którą trudno przebrnąć, ale myślę, że ważne jest, aby być świadomym jak bardzo daleko są w stanie posunąć się pseudo islamiści. Pomiędzy poszczególnymi rozdziałami wplecione zostały historie kilku osób, głównie dziennikarzy i pracowników organizacji charytatywnych, którzy ponieśli śmierć z rąk bojowników ISIS. O ich egzekucjach najczęściej dowiadywaliśmy się z telewizji, bądź z Internetu.

Tematyka opisywanej przeze mnie książki bardzo blisko dotyka problemu wolności religijnej. Tym bardziej, że duży procent osób cierpiących w wyniku działalności ISIS to chrześcijanie. Autor uświadamia czytelnika, że wyznawcy ISIS to fanatycy, którzy wypaczyli wszelkie zasady wyznawanej przez nich religii – islamu i przekształcili je na własny użytek. Ich działania bardzo trafnie określa jako „pokrętną ideologię”. Pokazuje, że religia jest dla terrorystów jedynie przykrywką dla określonych przez nich działań, a wszystkie zasady są dla nich bardzo płynne, w zależności od tego co jest im aktualnie na rękę. Na podstawie przytoczonych w książce przykładów łatwo wywnioskować, że dla „dżihadystów”, najważniejsze nie są przekonania religijne, w które pozornie ślepo wierzą, ale po prostu pieniądze i władze. Ideologia, którą głoszą jest jedynie „usprawiedliwieniem dla ich czynów” i sposobem na rekrutację nowych bojowników. Z relacji naocznych świadków, często mieszkańców objętych wojną wynika, że terrorystów z ISIS bardzo niewiele łączy z rdzennym islamem.

„Muzułmanie to dobrzy ludzie, byli naszymi sąsiadami. Nie mamy pojęcia kim są ludzie z ISIS, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie co oni myślą. Chcemy tylko żyć. Chcemy spokoju i bezpieczeństwa.”

Śledząc relacje z telewizji, prasy czy z Internetu można odnieść wrażenie, że problem Syrii i krajów Bliskiego Wschodu jest na tyle odległy, że nie dotyczy bezpośrednio nas, mieszkających w centrum bezpiecznej Europy. Tymczasem lektura pozwala spojrzeć szerzej na zaistniały problem. Powstanie i ciągły wzrost Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie dotyka każdego z nas. Nie można oddzielić się od tych wydarzeń. Nieustannie, każdego dnia ginie tam przecież ogromna liczba niewinnych ludzi. Kolejnym ogromnym problemem obok śmierci wielu tysięcy mieszkańców ziem objętych walkami jest wielki „exodus” uchodźców przybywających do Europy, który tak znacznie nasilił się w ciągu ostatnich miesięcy.

„Opisując skalę tragedii, naprawdę trudno jest przesadzić. Wszystkie obrazy, które znamy z mediów nie są w stanie oddać grozy sytuacji. Mamy do czynienia z największym exodusem ludności od czasów II wojny światowej, a liczba uchodźców wciąż rośnie.”

Książka Beniamina Halla to pozycja, którą z pewnością warto przeczytać. Autor nazywa w niej rzeczy po imieniu i pomaga zrozumieć problem istnienia państwa ISIS, stanowiącego obecnie zdecydowanie jedno z największych zagrożeń dla całego świata. Warto po nią sięgnąć, aby uświadomić sobie, że walkę z nim trzeba podjąć już TERAZ, z całych sił, o czym wielokrotnie przypomina autor książki, tak aby nie było za późno. Pierwszym krokiem do włączenia się w naszą osobistą walkę może być głębsze zrozumienie, dążenie do poznania prawdy, a później jej rozgłaśnianie.

Świetna książka w dość przystępny sposób tłumacząca zawiłości konfliktów na
Bliskim Wschodzie. W wiadomościach dość chaotycznie i wyrywkowo traktuje się temat. Nie można się połapać kto z kim, dlaczego, od kiedy i właściwie o co walczy. W jeden dzień, bo tyle mi zajęła ta ciekawa książka, mogłam się choć trochę zorientować się w sprawie i zrozumieć co to jest ISIS, jak działają, na jakich terenach, jakie są ich metody, źródła finansowania itd. Szczerze zainteresowały mnie fragmenty opisujące kraje ościenne i ich polityka, udział w konfliktach. Czyta się dobrze i wciąga, przeraża. Od dłuższego czasu próbowałam zająć jakieś stanowisko w sprawie uchodźców szczególnie z Syrii. Muszę powiedzieć, że choć żal mi tych ludzi i nie jest obojętny ich los, to po lekturze tej książki w dalszym ciągu mam opory co do ich przyjmowania w Europie. Książka opisuje dramat cywilów w rejonach objętych konfliktem, opisuje także w jaki sposób terroryści mogą zagrażać bezpieczeństwu naszego kontynentu. Niestety książka udowadnia, że przyjmując uchodźców bez oporu do krajów europejskich sami wystawiamy się na ataki terrorystów. Książka otwiera oczy na wiele spraw, których nie widzimy lub nie chcemy widzieć.

Świetna książka w dość przystępny sposób tłumacząca zawiłości konfliktów na

To druga książka o Daesh, jaką przeczytałem w ostatnim czasie.
Napisana wartkim językiem, z ciekawymi zdjęciami i relacjami z obszarów objętych działaniami wojennymi w Syrii.
Przystępnie podane informacje, m.in. o tym, dlaczego 30.000 świetnie uzbrojonych (np. w czołgi Abrams) żołnierzy Nowej Armii Irackiej wiało, aż się kurzyło przed..... 2000 lekko uzbrojonych i jeżdżących pickupami bojownikami ISIS.
Jaka jest strategia walki bojowników, których według szacunków jest maksymalnie 31.000, a dominują na terenie porównywalnym z obszarem Wielkiej Brytanii.
Autor wskazuje źródła finansowania różnego gatunku i maści bojówek działających na terenie Syrii i Iraku oraz stara się wyjaśnić "kto jest kim" w tym konflikcie.
Jaką rolę odgrywa irański generał Kasem Soleimani, a jaką książę Bandar bin Sultan oraz o co "grają" Katarczycy.
Dlaczego okrutne kary, jak dekapitacja, kamienowanie czy obcinanie rąk są tak istotnym elementem działań propagandowych.
Jak wygląda życie codzienne na terenach opanowanych przez Daesh.
Na podstawie wywiadów z ludźmi biorącymi udział w tym konflikcie po każdej ze stron (i tu się przekonacie, ze tych stron jest duuużo więcej niż dwie lub trzy jak przedstawiają to massmedia) tłumaczy dlaczego niektórzy z bojowników z tzw. "umiarkowanej opozycji" bez żadnego problemu przechodzą na stronę ISIS lub lokalnych oddziałów Al-Kaidy.
Dzisiejsi sojusznicy są jutrzejszymi wrogami, a kto i dlaczego finansuje poszczególne ugrupowania, przeczytacie sami.
Na zachętę cytat z książki - Były szef saudyjskiego wywiadu książę Turki al-Faisal powiedział:

"Nie przeprowadzamy operacji wywiadowczych z prawdziwego zdarzenia, bo nawet nie potrafilibyśmy tego zrobić. Jedyne, co umiemy, to wypisywać czeki"

To druga książka o Daesh, jaką przeczytałem w ostatnim czasie.

Czytając ten reportaż, nie da się spokojnie zasnąć po odłożeniu książki na półkę. Wiele przerażających i niestety wciąż aktualnych faktów odnajdujemy tutaj. Po skończeniu na pewno dłuższy czas będę wybierać lżejszą lekturę.
Choć autor opisuje głównie wydarzenia mające miejsce w roku 2014 lub wcześniej, to mimo upływu 3 lat (czytam książkę w 2017) konflikt na Bliskim Wschodzie wciąż trwa, a jego efekty odczuwamy coraz bardziej też w Europie...
Przerażające jak okrutny może być człowiek i do jakich czynów może się posunąć: morderstwa, porwania, tortury, gwałty, pranie mózgów dzieciom... Długo by wymieniać. Całość przypomina czasy inkwizycji w Europie - pokrętna interpretacja Koranu, wyrwanie słów z kontekstu sprawiają, że zamiast dobra, które jest celem religii zyskujemy coś na kształt "państwa" rodem z Orwellowskiej prozy, gdzie dzieci donoszą na rodziców i nie ma miejsca do życia dla zwykłego obywatela...
Jakiś czas temu czytałam podobną pozycję, ale dotyczyła ona walki o Tybet. Tam też religia (w tym wypadku inna) wykorzystywana jest do politycznych celów i zamiast nieść pokój można było słyszeć nieraz relację o mnichach samobójcach podpalających się publicznie...
Wracając do oceny jednak samej książki. Oceniam jako dobrą, ponieważ autor opisuje tą historię zrozumiałym językiem, czyta się w miarę szybko i postanowił nie opisywać najdrastyczniejszych szczegółów, więc wiele oszczędził czytelnikowi, jednak pojawiają się opisy koneksji pomiędzy różnymi ugrupowaniami, które w mojej opinii przeładowały książkę informacjami. Uważam, że historię terroryzmu z krajów arabskich można było opowiedzieć zwięźlej i bardziej przejrzyście.

• 2015
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki ISIS. Państwo Islamskie. Brutalne początki armii terrorystów