Duchy Stalingradu

Okładka książki Duchy Stalingradu Krzysztof Janowicz
Okładka książki Duchy Stalingradu
Krzysztof Janowicz Wydawnictwo: Kagero Seria: Kroniki Wojenne militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Kroniki Wojenne
Kagero
2006-01-01
2006-01-01
II Wojna Światowa lotnictwo Związek Sowiecki front wschodni

Książka opowiada o zmaganiach powietrznych nad Stalingradem. Bardzo dobrze został uchwycony moment okrążenia 6. Armii przez wojska Żukowa. Powodem był brak odpowiedniego rozpoznania i wywiadu na tym odcinku frontu. W dalszej części poznajemy trudy zaopatrywania Armii przez lotnictwo transportowe Luftwaffe i przejście do niewoli pierwszego niemieckiego feldmarszałka, czyli Friedricha Paulusa.

Bardzo krótka książeczka autorstwa K. Janowicza opowiada o walkach powietrznych nad Stalingradem głównie pomiędzy siłami 4 Floty gen. von Richthofena i 8 Armii Powietrznej gen. Chriukina. Autor starał się oddać dramatyzm toczonych walk powietrznych, gdzieniegdzie posłużył się wspomnieniami, zasygnalizował nazwiska najlepszych pilotów jacy starli się nad Stalingradem (jak choćby por. H. Graf, który przekroczył liczbę 200 zwycięstw powietrznych, czy też dowódca JG3 Udet kpt. W. D. Wilcke). Czytającego uderza liczba zwycięstw odnoszonych przez niemieckich pilotów i nieprzebrane zasoby rosyjskiej gospodarki, które ciągle te straty uzupełniały. Autor również skrótowo pokazał rozwój uzbrojenia po obydwu stronach, w kilku zdaniach opisał stosowane taktyki, czy też poziom wyszkolenia, który był w przypadku Rosjan bardzo niski. Niestety to wszystko to jak napisałem "skrótowe" opisy, bo ta niewielka książeczka ma jedynie 60 str. Autor po wszystkich zagadnieniach przebiega ekspresowo. Do tego początek książki i opis walk powietrznych w trakcie operacji "Blau" to jeden wielki chaos, gdzie co chwila przywoływane są jakieś pułki lotnicze i piloci toczący walki. Czytelnikowi po takim chaotycznym opisie niewiele zostaje w pamięci. Dodatkowo Autor opisuje niby walki nad Stalingradem, gdy nagle wrzuca nam pobieżne opisy rozwoju np. broni pancernej (po co? sam nie wiem, bo opisy zupełnie do tej ksiażki nie pasują i znów są bardzo ogólnikowe). Po pierwszej części chciałem dać 2/10, ale na szczęście druga część książeczki jest już nieco lepsza. Mamy troszkę bardziej uporządkowany opis walk nad samym miastem (od drugiej połowy sierpnia 1942 r.) i wyniszczających bombardowań. Końcowy rozdział dot. mostu powietrznego jaki miał zaopatrywać oblężoną 6 Armię jest zdecydowanie najmocniejszą stroną tej książeczki, choć ciągle to powtarzam, temat jest potraktowany skrótowo. Autor oddał bohaterską postawę pilotów niemieckich Ju52, He111 czy też Fw200 którzy podjęli się niemożliwego do wykonania zadania dostarczania ok. 500t zaopatrzenia dziennie dla wojsk Paulusa. Z książeczki wyziera dramat pilotów, dramat ewakuowanych rannych, rosnąca przewaga Rosjan (przewaga w ilości sprzętu, niekoniecznie jakości, czy też umiejętnościach pilotów) i ostateczna klęska na przełomie stycznia i lutego 1943 r. Mamy także ciekawe opisy walk o lotniska mieszczące się w kotle (Pitomnik czy też Gumrak). Ta druga połowa książeczki podnosi w moich oczach jej ocenę, ale ze względu na rozmiar pracy więcej jak 4/10 dać nie mogę. Do tego w przypadku książeczki nt. walk powietrznych można było pokusić się o dokładniejsze opisy sprzętu stosowanego przez walczące strony, czy też jakieś mapki z położeniem lotnisk w kotle oraz lotnisk z których odbywały się transporty do oblężonych jednostek niemieckich. Brakuje także sensownych podsumowań różnych etpów walk, ale nie podsumowań częściowych (jakiś wybrany miesiąc, pojedyncze jednostki),tylko podsumowań całościowych dla batalii nad Stalingradem.

Tylko umarli widzieli koniec wojny. Świadectwo zmagań dwóch potężnych armii.

Tylko umarli widzieli koniec wojny. Świadectwo zmagań dwóch potężnych armii.

• II wojna światowa
  • Kupione na nowym mieszkaniu