Kwiatożercy

Karolina Wilamowska
literatura piękna proza węgierska
Inne

Ocalić źdźbło trawy

Przeczytanie tej powieści zajęło mi kilka miesięcy. To jedna z najbardziej oryginalnych historii, jaką w życiu czytałam. Nie jestem pewna, czy dobrze ją zrozumiałam. Z chęcią wrócę do niej za kilka lat, aby znaleźć w niej coś nowego, co przemówi do mnie w inny sposób, niż teraz. Język baśniowy, utrzymany w konwencji nieco onirycznej, jednocześnie był dosyć dynamiczny. "Kwiatożercy" to powieść historyczna, dzięki której można poczuć klimat dziewiętnastowiecznego Szegedu, który był kolorowy, wielokulturowy, pachnący kwiatami, krwawy, brudny, żywy. Językiem przypominała mi trochę twórczość Marqueza lub Schulza. Jest to bardzo wymagająca i długa lektura, której nie poleciłabym każdemu ze względu na jej wymagającą fabułę.

Ta powieść historyczna wniosła dużo dla mnie oderwać się ciężko było od niej,fabuła sama w sobie ciekawa,zaskakująca akcja i trzymała mnie w napięciu książka zdecydowanie w mój gust trafiła,chwytająca za serce.
Fajna i rewelacyjna lektura spędziłam super czas przy książce.

Fajna i rewelacyjna lektura spędziłam super czas przy książce.

Dawno już nie miałam możliwości przeczytania powieści tak fascynującej, wspaniałej, onirycznej, po prostu perfekcyjnej. Kocham w niej każde słowo, każdy pojawiający się przed oczami obraz. Uwielbiam mitologię Cyganów, przepowiednie Kocmadonny, łzy Klary, opowieści o kwiatach Imrego, gwałtowność Petera. Uwielbiam ten świat, zakochałam się w nim do granic. A teraz czuję rozkoszną pustkę i ogromną satysfakcję. Polecam serdecznie!

Książka długa, trudna, wymagająca skupienia i czasu, najpierw na wnikliwe czytanie, potem na gruntowne przemyślenie. Nie będę odwoływać się do streszczenia i prezentacji bohaterów. Doskonale zrobiła to przede mną Sylwia. http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/5640/ocalic-zdzblo-trawy Pozwolę sobie od razu na omównienie:
Kwiatożercy to długa i wielowymiarowa powieść Węgra Laszlo Darvasi, chronologicznie i stylistycznie nawiązująca do wcześniejszych epok. Na planie chronologicznym do okresu węgierskiej Wiosny Ludów, kiedy to ludzie zagubieni w zmieniającej się gwałtownie rzeczywistości żyją na styku realizmu i świata baśni, świata natury, reprezentowanego przez baśniowo-mityczne postaci i świata poezji, gdzie słowo ma większą moc tworzenia rzeczywistości niż realne działanie. Rewolucja to kres starego świata i śmierć poezji, w której "... słowa mogą wszystko. Jeśli zechcą mogą odpowiedzieć świat od początku, opisać go na nowo...." (s.272) Śmierć starego świata to narodziny nowej, brutalnej rzeczywistości, opartej na chłodnym racjonalizmie i będącej kresem wyobraźni. [...] Ta sama historia opowiadana jest raz po raz, zawsze z innej perspektywy, zmieniają się jej główni bohaterowie i ich droga do wolności. Ograniczeniem - więzieniem jest jednak dla nich nie historia, a własne szaleństwo, pragnienia i emocje. Podstawowym kryterium decyzji bohaterów jest ich indywidualizm i egocentryzm.[...]Trudne relacje pomiędzy nimi, a także pomiędzy nimi a światem zewnętrznym wyraża cygańska mądrość: "odkąd coś istnieje, odtąd tego nie ma." Znika więc poezja, baśń, świat natury, a sami ludzie są uwikłani w sieć skomplikowanych relacji i uczuć: niezwykłych, trudnych i niezgodnych z powszechną normą.
Wszystkie cztery ( pięć razem z Gilagógiem) główne postaci to konstrukcje wewnętrznych opozycji: ducha i poezji w opozycji do seksualności i biologiczności. Rozdarcie wewnętrzne bohaterów ma tu główne źródło. Dominujące okrucieństwo wyraża nieokiełznany erotyzm, symbolizowany przez kwiaty. Stąd też pytanie o kwiaty jest pytaniem o wymiarze erotycznym. Ale kwiaty i ich obecność to też symbol bólu i śmierci. Kwiaty rosną na polach bitew i rozkwitają w ranach.[...]Kwiatożercy to historia bez happy-endu, bez ocalenia i zbawienia. Chrystus odrzuca krzyż, człowiek zostaje sam pośród zdeptanych, odrzuconych praw natury i staje się bezwolną igraszką losu.

Całość tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2015/09/kwiatozercy-laszlo-darvasi.html

Kwiatożercy to długa i wielowymiarowa...

• Literatura węgierska
  • 2016
  • Wymienię
  • Grzecznie czeka na swoją kolej :)

Dodaj cytat z książki Kwiatożercy