Historia czasu

2014-01-01
2014-01-01
Michał Kompanowski

NIE CZYTAĆ! NIE CZYTAĆ!

Napisany językim przystępnym, zbiór informacji o szeroko rozumianym czasie, można by uznać za literaturę uzupełniającą dla uczniów przełomu podstawówki i liceum, gdyby nie ogromna ilość błędów - uczynionych przez autorkę, tłumacza czy skład drukarski, mniejsza o to przez kogo. Niektóre z nich są tak rażące, iż zastanawiałem się nad celowością dalszego czytania tej "książki". Bellona, jako przeciętne merytorycznie wydawnictwo, najbardziej oszczędza na korekcie: to nie pierwsza, nie druga i nawet nie trzecia ich publikacja, zasługująca na miano literackiego bubla.

Przykłady: przemieszanie er, okresów i epok geologicznych w tabeli (s. 17),stężenie CO2 w atmosferze Kabonu takie samo jak teraz, pochówki zmarłych dopiero w neolicie (chowano już w górnym paleolicie),najstarsze drzewo to sosna w Kalifornii, równonoc wiosenna 21-22 maja, rok ma 265 dni, miesiące styczeń i luty wprowadzono w V w. pne a kilka stron dalej - ok. 700 r. pne, Rzym założono w 735 r. pne, ustanowienie przez Konstantyna niedzieli dniem wolnym ponieważ Bóg po stwarzaniu odpoczywał siódmego dnia, rok 2000 jako początek milenium ...może wystarczy.

Warto spojrzeć na "fachowców" ze stopki redakcyjnej: Agata Paszkowska-Pogorzelska - redaktor prowadzący, Sylwia Kompanowska - redakcja, Elżbieta Bryś - opracowanie techniczne, Joanna Proczka - korekta... konsulatacja/korekta merytoryczna - brak.

Trzymać się od tej książki jak najdalej!!!

NIE CZYTAĆ! NIE CZYTAĆ!

Książkę czyta się szybko. Zawiera ciekawostki na temat czasu i tego, jak był postrzegany w przeszłości i jak będzie postrzegany w przyszłość. Dla osób, które interesują się tą tematyką ta książka będzie oczytwista, ale dla mnie - osoby nie zajmującej się czasem - jest interesująca.

Bardzo fajna ksiazka, traktujaca o rzeczy banalnej, a jednak niezwykle waznej. Proste polaczenie historii mierzenia czasu z mnostwem ciekawostek z nim zwiazanych. Pisana nienaukowym jezykiem, szybko sie czyta. Dla kazdego, kto nie potrzebuje akademickiej wiedzy a krotkiego streszczenia o historii czasu.

Pełna ciekawostek z wielu dziedzin nauki, szybko się czyta.

Pełna ciekawostek z wielu dziedzin nauki, szybko się czyta.

Autorka tej książki miała moim zdaniem świetny pomysł na tytuł i pierwszy rozdział ale po tym, jak znalazła pewnego wydawcę uznała, że już nie musi się starać i po prostu wypełniła puste strony. Do pociągu, tramwaju czy do parku, kupiona "na szybko" jeszcze ujdzie ale stanowczo, nie jest to lektura poważna. Nazwałbym to zbiorem ciekawostek, które do momentu były ciekawe.

Bardzo ciekawa pozycja. Można dowiedzieć się wielu informacji. Książkę czyta się szybko, a wiedza sama wpada do głowy. Polecam

Zbiór najróżniejszych ciekawostek na temat czasu. Mnóstwo informacji. Troszkę matematyki, astronomii, techniki, fizyki. To książeczka o historii postrzegania oraz mierzenia czasu na przestrzeni dziejów w pigułce.

• 2016
  • Książki z którymi mieszkam

Dodaj cytat z książki Historia czasu