Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry'ego Thorne'a

Okładka książki Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry'ego Thorne'a J. Michael Cleverley
Okładka książki Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry'ego Thorne'a
J. Michael Cleverley Wydawnictwo: Replika biografia, autobiografia, pamiętnik
Born a Soldier. The Times and Life of Larry Thorne
Replika
2014-01-01
2014-01-01
Jan Stanisław Zaus

Okładka książki Historia Do Rzeczy 19 (09/2014) Jochen Böhler, J. Michael Cleverley, Jerzy Dziewulski, Marek Gałęzowski, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Wiktor Suworow, Remigiusz Włast-Matuszak, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Jochen Böhler, J. M...

Bohater tej książki był wybitnym i bardzo niekonwencjonalnym żołnierzem. Z przyjemnością czytałem o jego dokonaniach. Jednak po przeczytanie tej pozycji czuję pewien niedosyt. Ocena byłaby wyższa gdyby autor zawarł więcej opisów akcji przeprowadzanych przez Larrego widzianych oczami ich uczestników. Czułem niedosyt zwłaszcza jeśli chodzi o jego służbę w armii amerykańskiej.

Dobra ksiażka,opisująca dzieje nieprzeciętnego żołnierza jakim był Lauri Törni ( Larry Thorne) żołnierza trzech armii fińskiej, niemieckiej ( w której odbył jedynie przeszkolenie w Waffen SS jak i Gestapo ) oraz amerykańskiej . Ksiażka zawiera podłoże polityczne jak i społeczne które warunkowały decyzję podejmowane przez bitnego Fina . Walki z Sowietami, ucieczka z kraju przed komunistycznymi represjami , obywatelstwo amerykańskie i dalsza służba z sukcesami w siłach specjalnych USA aż po jej tragiczny koniec.

Ciekawa pozycja jednak sporo w niej historycznych i geopolitycznych błędów.

Ciekawa pozycja jednak sporo w niej historycznych i geopolitycznych błędów.

Wyjątkowo słabo napisana. Dla opisu kilku akcji nie warto czytać kilkuset stron.

Kiepsko opisane wyczyny tak walecznego żołnierza, jakby wojskowy kucharz to opisywał.

Z powodu zainteresowania historią II wojny światowej oraz wydarzeniami, które nastąpiły po niej, sięgnąłem po książkę J. Michael’a Cleverley’a Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a. Autor skupia się w niej na postaci wybitnego żołnierza fińskiego Lauriego Törni (ang. Larry Thorne) i wydarzeniach związanych z jego życiem. Dlatego też interesowało mnie to, co jest tak niesamowitego w tej osobie, iż poświecono jej nie tylko tą książkę, ale również inne.

Ta dość obszerna pozycja podzielona jest na wstęp oraz siedemnaście krótkich rozdziałów, w których chronologicznie ujęto wydarzenia z życia Larrego Thorne. Od jego narodzin w 1919 roku w Karelii po zaginiecie podczas akcji wojskowej „Shining Brass” na szlaku Hồ Chí Minha w Wietnamie w 1965 roku i pogrzeb na waszyngtońskim Cmentarzu Arlington w 2003 roku. Ujęto w nich przede wszystkim najważniejsze wydarzenia związane z jego historią, jako żołnierza oddanego swemu rodzinnemu krajowi jak również walce z komunistami. Począwszy od II Wojny Świtowej – Wojny Zimowej i Wojny Kontynuacyjnej między Związkiem Sowieckim, a Finlandią, podczas których zasłyną, jako odważny, wręcz szalony dowódca drużyny, i który zawsze szedł na czele swoich ludzi. Poprzez szkolenia w III Rzeszy, w których brał udział, aby lepiej służyć swojemu krajowi, a które, jako pewnego rodzaju skaza, stały się m.in. powodem jego późniejszych problemów po zakończeniu II wojny światowej. Poprzez ucieczkę z Finlandii, w której za przyczyną Związku Sowieckiego ścigano osoby zaangażowane w walkę z komunistami, przez Wenezuelę do Stanów Zjednoczonych. Skończywszy zaś na wstąpieniu do Armii Stanów Zjednoczonych i udział w działaniach NATO w Europie oraz wojnie w Wietnamie, w której jako oficer sił specjalnych – Zielonych Beretów zaginął podczas akcji.

Ukazując losy i postać Larrego Thorne J. Michael Cleverley opisuje również tło historyczne towarzyszące wszystkim wydarzeniom. Daje to możliwość prześledzenia przyczyn, jakie mogły stać za działaniami głównego bohatera oraz skutków, jakie na jego sytuacje wywarły wpływ. Jednakże autor książki, w nielicznych miejscach upraszcza tło historyczne lub pomija drobne szczegóły. Jednak nie umniejsza to całości dzieła.

Pełna recenzja na:

Książka "Urodzony żołnierz" to ciekawie napisana historia Lauri Törniego, bohatera dwóch narodów, fińskiego i amerykańskiego. Autor prowadzi nas przez życie bohatera i konflikty w których brał udział i w których zyskiwał sławę dokonując wręcz niezwykłych czynów.
Dużym plusem książki jest sama jej tematyka. Historia żołnierza walczącego w wojnie zimowej. Możemy bliżej poznać ten konflikt tak słabo znany w naszym kraju, o którym książki ukazują się niezwykle rzadko. Autor zwięźle przedstawia kolejne losy Lauri Törni, nie wdając się jak często bywa w tego typu książkach w zbędne przemyślenia i rozważania.
Minusem książki jest opis ówczesnej historii, autor upraszcza wiele rzeczy i wydarzeń, przez co do książki wkrada się chaos. Autor poświęcił też mniejszą uwagę służbie bohatera w Waffen SS. Nie wspomniał też za co został odznaczony Krzyżem Żelaznym (przy odznaczeniach fińskich czy amerykańskich zamieszczone były dokładne opisy).
Mimo mankamentów książka jest godna uwagi i polecenia.

• Militaria&Intel
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Wietnam
  • POPULARNO-NAUKOWE