Koniec King Konga

Okładka książki Koniec King Konga Krystyna Evert Vaedke
Okładka książki Koniec King Konga
Krystyna Evert Vaedke Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys historia
historia
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1958-01-01
1958-01-01
II wojna światowa

Fascynująca historia szpiegowska. "King Kong" to pseudonim Christiana Lindemannsa, brawurowego przywódcy holenderskiego ruchu oporu, który okazał się (?) szpiegiem hitlerowskim.
Książeczka stanowi "opracowanie" książki holendersko/angielskiego oficera kontrwywiadu - Oreste Pinto, który doprowadził do zdemaskowania King Konga. Pinto zwrócił uwagę na Lindemannsa gdy ten arogancko usiłował wyprowadzić z obozu internowania dwie zatrzymane tam kobiety. Ostro skarcony za swe zachowanie okazał jednak zaskakującą, tchórzliwą wręcz pokorę, nie licującą z jego "nieustraszoną" legendą i zasługami.
Od tego zdarzenia kontrwywiad rozpoczął rozpracowanie King Konga. Okazało się, że wiele akcji z jego udziałem zakończyło się całkowitym niepowodzeniem i rozbiciem kierowanych przez niego oddziałów, z których on sam często był jedynym ocalałym.
Najgorsze, tuż przed wezwaniem do złożenia szczegółowych wyjaśnień Lindemanns oddelegowany został z ramienia holenderskiego ruchu oporu do współdziałania z aliantami przy desancie w Arnhem. Desant ten, jak wiadomo, zakończył się całkowitą katastrofą, w dużej mierze z uwagi na "nieoczekiwane przybycie silnych wojsk niemieckich.
Tego było już za wiele, King Kong został zaraz po fiasku operacji zatrzymany.
W więzieniu Lindemanns dramatycznie podupadł na zdrowiu (pewnie mu w tym ktoś pomógł),schudł, osłabł, miał napady epilepsji, częściowo został sparaliżowany. Przyznał się on do współpracy z Niemcami, ale jego akta zostały przez przywództwo holenderskie "zagubione", przez co nie udało się doprowadzić do procesu skazującego. Holendrzy obawiali się skandalu i upadku legendy bohaterskiego oporu antyhitlerowskiego. Temat się sam rozwiązał, kiedy King Kong popełnił samobójstwo, połykając 80 tabletek aspiryny
"Si non e vero, e ben trovato" - nawet jeśli nieprawda, to dobrze opowiedziana, można powiedzieć po lekturze tego rewelacyjnego "tygryska". Dzisiejsze informacje podawane przez Wikipedię nieco różnią się w szczegółach - zwłaszcza niepotwierdzony jest udział King Konga w klęsce desantu pod Arnhem. Ale czyta się rewelacyjnie. Zdecydowanie 10/10

• Tygrysy
  • Historyczne