Błąd

Wydawnictwo Ha!art
2013-12-16
2013-12-16
Arkadiusz Wierzba
Horror komiks sensacja kryminał.

Nic ciekawego, kreska zupełnie nie porywająca, a fabuła tym bardziej. Szczerze odradzam, pomimo pozornie atrakcyjnych cech książki.

Co łączy japońską mitologię, amatorską botanikę i środkowo europejskie dworce kolejowe? Czy można zawrzeć w jednej opowieści elementy horroru i filozofii, okraszając to wszystko intrygami i zagadką?

Taki właśnie jest Błąd, komiks autorstwa Vojtěcha Maška, na podstawie powieści Marka Šindelka, w którym za stronę graficzną odpowiadali Matěj Lipavský i Pure Beauty.

Gdy Krzysztof Warjak zdecydował się na udział w przemycie cennej japońskiej rośliny, jego życie uległo zmianie, chociaż nawet sam mógł nie być tego świadomy. To właśnie punkt wyjścia, jednak przedstawiona w Błędzie historia nie jest tak prosta, toczy się bowiem równocześnie w kilku miejscach i ramach czasowych, przeplatając się ze sobą i skutecznie gubiąc początek opowieści.
Historia bazowana na powieści Marka Šindelki jest głównym atutem komiksu. Już od pierwszych stron wciąga, w miarę trwania jedynie budując coraz większe napięcie i zaskakując w najmniej spodziewanych momentach. Jej odbiór musi jednak być świadomy, autorzy nie zawsze podają odpowiedzi w oczywisty sposób, a poszatkowana chronologia wzmacnia uczucie zagubienia czytelnika.

Całość recenzji: http://www.artefakty.pl/recenzja-blad/

Gdy...

Rysunki zrobiły na mnie spore wrażenie, zaś przedstawiony świat mocno przygnębił. Historia była taka sobie, ale w sumie po przeczytaniu byłem zadowolony.

Czeski komiks – nikt nic nie wie?

W tytule pozwoliłam sobie sparafrazować znane powiedzenie. A co w Polsce wiemy o komiksach autorstwa naszych sąsiadów zza południowej granicy? Niewiele, bo i opowieści rysunkowych czeskich twórców ukazuje się na naszym rynku stosunkowo mało, chociaż w ostatnich latach ta tendencja wydaje się wyraźnie słabnąć.

Błąd jest kolejną z nielicznych historii rysunkowych czeskich autorów, która została wydana w Polsce. Dla mnie to pierwsze spotkanie z komiksem pochodzącym z tego kraju i po jego lekturze stwierdzam, że raczej nie ostatnie.

Już pierwszy rzut oka na okładkę pozwala sądzić, że wewnątrz czeka niebanalna historia. Stylizowany czerwony kot znajdujący się na białym tle przypomina uliczne graffiti namalowane sprayem na ścianie. Poniżej czarne, proste i schematyczne litery składają się na krótki tytuł. Okładka i ilustracja są oszczędne, dzięki czemu, paradoksalnie, bardziej rzucają się w oczy i wyróżniają wśród innych pozycji.

Główny bohater opowieści to Krzysztof Warjak, botanik-amator, którego zainteresowanie roślinami obejmuje także ich przemyt. Na jego celowniku znajduje się wiele cennych i zagrożonych gatunków kwiatów. Odbył wyprawy po całym świecie w poszukiwaniu rzadkich okazów, jednak postanawia, że wyprawa do Japonii po roślinę o szczególnych właściwościach i przewiezienie jej do Europy będzie jego ostatnim zleceniem. Po wykonaniu tego zadania zamierza wreszcie wieść zwyczajne i spokojne życie u boku ukochanej kobiety. Niestety, jak to czasem bywa, sprawy mocno się komplikują…

Dalszy ciąg recenzji znajdziecie tutaj: http://geek-woman.blogspot.com/2014/05/bad-v-masek-m-sindelka-m-lipavsky-pure.html

Czeski komiks – nikt nic nie wie?

Błąd jest kolejną z...

"(...)"Błąd", będący adaptacją nieopublikowanej w Polsce powieści Marka Šindelki, to dekadencka, nihilistyczna historia, ukazująca świat bliższy temu, jaki kreował w swoich filmach David Cronenberg. Z jednej strony to połączenie thrillera noir i horroru, z drugiej, metaforyczna opowieść naznaczona piętnem egzystencjalizmu. Botanik-przemytnik, podczas wykonywania kolejnego zlecenia, wplątuje się w znacznie niebezpieczniejsza aferę niż się spodziewał. Coś przerażającego podąża jego tropem, torturując i mordując ludzi, którzy mogą wiedzieć gdzie aktualnie przebywa. Wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się coraz więcej o przeszłości bohatera a galeria postaci gromadząca się wkoło intrygi stopniowo zaczyna się powiększać. Co ciekawe, ze względu na pojawiającą się na drugim planie parę policjantów zajmujących się sprawą tajemniczych zabójstw, czeski komiks zaczyna mieć sporo wspólnego z popularnym ostatnio serialem "True Detective". "

Do przeczytania całego tekstu zapraszam na Arkham: http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2014/06/bad.html

istoria opowiedziana przez Šindelkę i Mašekę jest na wskroś nihilistyczna. Nigdzie nie pali się żadne, choćby małe, światełko nadziei. Zarówno świat materialny, jak i świat wartości, rozpada się na naszych oczach. Demontaż jest wszechogarniający, dotyczy natury i kultury. Wszystkie elementy ciążą i opadają powoli w pustkę. Pod kategorię pustki/próżni można podciągnąć także zakończenie albumu, a właściwie jego brak, pointa rozmywa się w powietrzu, wątki zmierzają do finału, który odjeżdża w siną dal pędzącym pociągiem. Postaci przypominają chochoły, „wydrążonych ludzi” poruszających się niczym zombie po „sennym królestwie śmierci” – chociaż nazwisko T.S. Eliota nie pada nigdzie, to jestem przekonany, że w referencjach jest naturalnym przywołaniem.

- - -
więcej można przeczytać tu: