Ewolucja wizerunku męskiego homoseksualizmu w Japonii - w kulturze, literaturze i tekstach prawnych od okresu Edo do czasów współczesnych

Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: , ,

Żeby lektura tej książki miała sens, dała chociaż trochę czytelniczej przyjemności i zostawiła w głowie cokolwiek poza strzępkami kilku informacji, bo nawet nie wiadomości, spełniać należy jeden warunek - posiadać minimalną choćby wiedzę na temat kultury japońskiej, która pozwoli uporządkować chaos, który momentami wkrada się w książkę Wielichowskiej oraz dopowiedzieć sobie to, co autorka pomija albo zbywa kilkoma zdaniami.
Ci z czytelników, którzy do tej pory nie interesowali się Japonią i od "Ewolucji wizerunku..." zaczynają swoją przygodę z tym fascynującym krajem niech nie zrozumieją mnie źle - książka Wielichowskiej krzywdy nie zrobi, ale jako źródło rzetelnej wiedzy sprawdzi się raczej średnio.
Jak to zauważyła jedna z czytelniczek recenzujących wcześniej tę pozycję, jest to opracowanie objętościowo skromne, wręcz za skromne, aby nie dopuścić do pewnych zniekształceń przy omawianiu tak rozległego zjawiska kulturowego jak homoseksualizm. Nie pomaga nawet ograniczenie czasowe - śmiem twierdzić, że nieodległy schyłek Edo dzieli od współczesności więcej, niż dzieliłoby ten sam schyłek Edo od schyłku epoki Heian. Nawet przy najlepszej woli ze strony autorki nie sposób po prostu prześledzić wspomnianej ewolucji w pracy o tak skromnych wymiarach.
Jeśli więc ktoś po raz pierwszy styka się z tematem męskiego homoseksualizmu w Japonii przebrnie przez książkę Wielichowskiej co najwyżej okazjonalnie pomstując na pewne uogólnienia, nieścisłości albo zastanawiając się, skąd takie a nie inne proporcje opisu pewnych zjawisk (homoseksualizm w zakonach buddyjskich opisany znacznie bardziej szczegółowo niż jego odpowiednik w świeckiej - i skądinąd liczniejszej - grupie społeczeństwa).
Dla osób lepiej zorientowanych w temacie lektura opracowania Wielichowskiej może okazać się doświadczeniem raczej irytującym i zostawiającym uczucie niedosytu, zarówno po części historycznej, jak i poświęconej współczesnej japońskiej popkulturze.

Przy okazji osobiście byłam raczej zniesmaczona podejściem samej autorki, która podejmując temat seksualności jako takiej nie pokusiła się o choćby próbę definicji zjawiska względem płci/gender, bazując na potocznych przekonaniach i stereotypach, które nie do końca nadają się do opisania zjawisk zachodzących w kulturze opartej na wzorcach zgoła odmiennych.

Dyletant, składający tę książkę, który zostawił żywą paginę i numer strony na wakacie (jeszcze raz: ŻYWĄ PAGINĘ i NUMER STRONY na WAKACIE) zasługuje na to, żeby spłonąć w piekle, a komisji, która przyznała tej książce nagrodę w konkursie publikacyjnym wydawnictwa Kirin w tym miejscu serdecznie życzę nadsyłania lepszych prac.

Żeby lektura tej książki miała sens, dała chociaż trochę czytelniczej przyjemności i zostawiła w głowie cokolwiek poza strzępkami kilku informacji, bo nawet nie wiadomości, spełniać należy jeden warunek - posiadać minimalną choćby wiedzę na temat kultury japońskiej, która pozwoli uporządkować chaos, który momentami wkrada się w książkę Wielichowskiej oraz dopowiedzieć sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
587
28

Na półkach:

O tym, dlaczego ta publikacja mi nie przypadła do gustu pod względem merytorycznym piszę tutaj:

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/sara-wielichowska/ewolucja-wizerunku-meskiego-homoseksualizmu-w-japonii/cienka-broszurka

O tym, dlaczego ta publikacja mi nie przypadła do gustu pod względem merytorycznym piszę tutaj:

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/sara-wielichowska/ewolucja-wizerunku-meskiego-homoseksualizmu-w-japonii/cienka-broszurka

Pokaż mimo to

avatar
643
38

Na półkach: , ,

Książka cieniutka, ale zawiera dobry szkielet opisywanego tematu, zachęca do pogłębienia go.

Książka cieniutka, ale zawiera dobry szkielet opisywanego tematu, zachęca do pogłębienia go.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  112
 • Przeczytane
  43
 • Posiadam
  23
 • LGBT
  6
 • Chcę w prezencie
  4
 • Japonia
  3
 • Japonia
  2
 • Teraz czytam
  2
 • Seksuologia
  2
 • Japonica
  2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także