Dziwni

Fabryka Słów
The Peculiar
literatura dziecięca
2013-10-11

Nie spodziewałam się, że ta pozycja będzie tak drastyczna. Otwarte zakończenie sugeruje, że książka będzie miała kontynuację.

🤔 Dziwni
▫️
"Dziwni" książka wydana przez 16 letniego pisarza.
Nie oczekiwałam jakiegoś zachwytu lub czegoś podobnego i nie zdziwiłam się była taka sobie według mnie.
Okładka bardzo rzuca się w oczy.
Ilustracji niestety w książce brak przez co nie było jakiegoś zachwytu.
Jedynie po każdym rozdziale była taka sama ilustracja co na okładce.
Nie mówię, że w każdej książce...

No cóż.. Było to moje drugie podejście do tej książki. Kupiłam ją lata temu, przypadkiem wpadła mi w ręce. Kiedy zaczęłam ją czytać coś mi w niej nie grało i odłożyłam na półkę. Teraz zabrałam się za nią drugi raz. Niby przeczytałam do końca, ale czy to udana lektura? Nie.
Książka ma mało dialogów, a dużo opisów. Czytałam już takie książki i nie były złe, ale tutaj te...

Początek książki był naprawdę nudny i męczący. Mniej więcej od połowy fabuły zaczyna się dziać coś ciekawego... Choć nadal nie jest to porywające. No i to zakończenie clifhangerem... Cała lektura była "dziwna". Punkty daję chyba głównie za to, że to debiut - i to debiut napisany i wydany przez młodego chłopca.

Książka jest niezwykła, jeśli patrzy się na nią przez pryzmat:
1. Młodego wieku autora;
2. Osobliwego pomysłu;
Język autora jest zdecydowanie barwny, stara się utkać taką opowieść by czytelnika... No właśnie! Powinien czytelnika wciągnąć, lecz ja nudziłam się jak mops. Podczas całej historii nie znalazłam niczego, co by mnie przy niej zakotwiczyło. Może kiedyś powrócę,...

Ta książka jest ,, Dziwna '' ...

Świat przedstawiony w książce jest wyjątkowo nietypowy. Do miasta Bath przybyły bajkowy stworzenia - gnomy, chochliki, feyry itp. Pomiędzy nimi, a ludźmi stoczyła się bitwa, po której człowiek przywrócił w mieście porządek. Bajkowe stworzenia dostosowały się do norm ludzkich i zaczęły żyć jak one, porzucając magiczne zdolności. Bath stało się ponownie normalnym angielskim...

Jak dla mnie początek obiecujący, całkiem ciekawa fabuła którą zniszczyła sama końcówka... no cóż czasami tak bywa że autorowi zaczyna brakować pomysłu na zakończenie książki i w tym wypadku tak właśnie się stało.
Co nie zmienia faktu że oddaje pokłon 16 latkowi, ja w jego wieku czegoś takiego bym nie stworzył, brawo.

Niektórzy mogą sądzić, że skoro książkę napisał nastolatek, to będzie to książka słaba, że fabuła będzie denna i tym podobne, a ja powiem że tak nie jest. Książka jest świetna. Przykre jest natomiast to, że FS nie wydało kolejnych tomów i można je dostać jedynie w wersji angielskiej. Mimo wszystko polecam. :)

Nie będę powtarzał po innych czytelnikach, że autor "Dziwnych" miał zaledwie... I tak dalej, i tak dalej. Nie będę też czepiał się autora, że jego bohaterowie nie mają głębi, jest sporo niedociągnięć. Za to powiem, że cholernie zazdroszczę temu chłopakowi talentu i sukcesu. Prawdopodobnie wielu członków Lubimy Czytać, tak jak i ja, pisze lub próbuje pisać. Większość z nas...

Dyskusje

• 2013