Rosja. Dziedzictwo caratu i władzy radzieckiej

Edward Acton Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
Russia. The Tsarist and Soviet Legacy
historia
Janusz Stawiński
Rodowody Cywilizacji
Rosja ZSRR cywilizacja rosyjska kultura Rosji historia Rosji

Bardzo dobra książka, będąca dość nowatorską próbą wytłumaczenia zmian świadomości społecznej na terenie Rosji oraz jej korzeni. Co prawda od ponad 250 lat nie mamy do czynienia w historii z żadnymi faktycznie spontanicznymi (niesterowanymi) ruchami i rewolucjami, ale ja cenię poszukiwaczy i oponentów, którzy widać, że myśleli zanim coś napisali.

Bardzo dobry język,...

Pierwsza część, dotycząca zamierzchłej historii Rosji, znakomita. Druga, szczególnie ta opisująca XX wiek, zbyt ciężka. Czułem się czasami jakbym czytam sprawozdania ze zjazdów partii. Niektóre strony nie do przejścia, może to kwestia słabego tłumaczenia? Ale do XIX wieku pasjonująca lektura.

Dyskusje

• Historia
  • Cywilizacje
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • PRZECZYTANE 2018
  • Historia/biografie/konflikty/z historią...