rozwińzwiń

Pamięć kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w cywilizacjach starożytnych

Okładka książki Pamięć kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w cywilizacjach starożytnych Jan Assmann
Okładka książki Pamięć kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w cywilizacjach starożytnych
Jan Assmann Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Seria: Communicare - historia i kultura historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Communicare - historia i kultura
Tytuł oryginału:
Das kulturelle Gadaechtnis. Schrift, Erinnerung und politische Identitaet in fruehen Hochkulturen
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323518839
Tłumacz:
Anna Kryczyńska
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4
2

Na półkach: , ,

Książkę można określić jednym słowem - arcydzieło.

Jan Assmann - niemiecki egiptolog i historyk starożytności - napisał znakomitą monografię na temat problemów pamięci kulturowej.

Jak pokazuje ten badacz, pamięć kulturowa służy budowaniu tożsamości grupowych. Przemienia się ona w mit, który staje się fundamentem tożsamości danej grupy.

Społeczeństwa - pisze historyk - konstruują wyobrażenia samych siebie i reprodukują określoną tożsamość, wytwarzając pewną kulturę pamięci.

Erudycja Assmanna budzi podziw, porusza się on swobodnie po wielu teoriach na temat pamięci kulturowej, zahaczając o etnologię, sociologię czy nawet teorię komunikacji. Poza tym przedstawia egzemplifikację przedstawionych tez na trzech studiach przypadków - tj. Egiptu, Grecji i Izraela (wszystko oczywiście w starożytności).

Drugie wydanie książki właśnie wyszło, więc jest okazja zdobyć egzemplarz!

Książkę można określić jednym słowem - arcydzieło.

Jan Assmann - niemiecki egiptolog i historyk starożytności - napisał znakomitą monografię na temat problemów pamięci kulturowej.

Jak pokazuje ten badacz, pamięć kulturowa służy budowaniu tożsamości grupowych. Przemienia się ona w mit, który staje się fundamentem tożsamości danej grupy.

Społeczeństwa - pisze historyk -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , ,

Wiek XX przyniósł wzmożone zainteresowanie naukowców tematem pamięci i praca J. Assmanna jest jedną z ważniejszych powstałych w tym nurcie badawczym monografii. Niemiecki badacz zajął się w tej książce powstawaniem zbiorowej pamięci wśród ludów starożytnych i jej oddziaływaniem na wytworzenie się wśród nich politycznej (i religijnej) tożsamości. Pierwsza część pracy stanowi teoretyczne wprowadzenie do tego zagadnienia, natomiast druga zastosowanie wypracowanego modelu na kilku przykładach: Egiptu, Izraela, Mezopotamii oraz Grecji. Dużo miejsca zajmuje w tej pracy rola pisma jako formy przekazu pamięci. Ładnie wyeksponowane zostały różnice między kanonami (to ważne pojęcie w tej monografii) Żydów oraz Greków. Dla mnie dużo było w tej książce rzeczy nowych i dużo się z niej dowiedziałem, zwłaszcza o kulturze starożytnego Bliskiego Wschodu. Najbardziej jednak podobał mi się rozdział o Izraelu i Księdze Powtórzonego Prawa.

Tomasz Babnis

Wiek XX przyniósł wzmożone zainteresowanie naukowców tematem pamięci i praca J. Assmanna jest jedną z ważniejszych powstałych w tym nurcie badawczym monografii. Niemiecki badacz zajął się w tej książce powstawaniem zbiorowej pamięci wśród ludów starożytnych i jej oddziaływaniem na wytworzenie się wśród nich politycznej (i religijnej) tożsamości. Pierwsza część pracy stanowi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
434
141

Na półkach:

Gdy ktoś zabiera się za temat związany z kulturą, do tego w czasach dawniejszych - wtedy zawsze podchodzę do takich rzeczy z dystansem. Metodologia historii - bo w tej kategorii chyba trzeba zamknąć książkę, choć jest to być może zbyt wielkie uproszczenie - nigdy nie była moją mocną stroną, choć intryguje; ale każdy z nią kontakt skutkuje mniejszym lub większym zniechęceniem.
Tutaj zniechęcenie było jak najmniejsze, nawet więcej, całkiem nieźle książkę się czyta. Assmann pisał klarownie, klarownie też zostało to przetłumaczone. Oczywiście, zdarzają się wywody z całą masą mądrych słów i stwierdzeń, w które trzeba się bardziej wczytać, jednak wszystko zmierza w zamierzonym przez Autora kierunku.
Dobrze, że ta teoretyczna część została potem podparta pewnymi historycznymi przykładami, które w jakiś sposób unaoczniają to, co zawarł Assmann w części wcześniejszej.
Choć czasem miałem wrażenie, że poszczególne rozdziały mało konkretnie mają się do siebie, ale po lekturze całej książki widać - mniej lub bardziej - do czego dążył badacz.
Można się z Assmannem zgadzać lub nie; ja się tak naprawdę na tym nie znam, ale po lekturze tej pozycji jestem bardziej skłonny uwierzyć Assmannowi o istnieniu takiej "pamięci kulturowej".

Gdy ktoś zabiera się za temat związany z kulturą, do tego w czasach dawniejszych - wtedy zawsze podchodzę do takich rzeczy z dystansem. Metodologia historii - bo w tej kategorii chyba trzeba zamknąć książkę, choć jest to być może zbyt wielkie uproszczenie - nigdy nie była moją mocną stroną, choć intryguje; ale każdy z nią kontakt skutkuje mniejszym lub większym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  56
 • Przeczytane
  24
 • Posiadam
  5
 • Teraz czytam
  2
 • Starożytność
  2
 • Antropologia
  2
 • Ulubione
  2
 • Historia
  2
 • Społeczeństwo na przestrzeni dziejów
  1
 • Dyplom
  1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne