Okładka książki Milczenie. Tajne stosunki Kościoła Katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową. Od papieża Pawła VI do kardynała Bergoglia.
Horacio Verbitsky Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
El silencio
Prószyński i S-ka
2013-05-07
2013-05-07
Data 1. wydania:
2005-03-01
Andrzej Flisek, Małgorzata Klimek (2)
Argentyna dyktatura historia Argentyny junta kościół katolicki sensacje tajemnice XX wiek

więcej Więcej

To jedna z tych książek, która pokazuje, że zimna wojna nie była walką dobra ze złem, gdyż faktem jest że USA wspierała wiele brutalnych dyktatur, w tym i omawianą juntę. Niestety, także i Kościół (w tym przypadku argentyński) nie ustrzegł się tego typu postawy ze względu na dominację kręgów konserwatywnych, które były za wojskiem.

Książka o współpracy kleru argentyńskiego z tamtejszą juntą, która krwawo rządziła krajem w latach 1976-83: porywała, torturowała, skrycie mordowała tysiące ludzi. Kościół zaś cicho lub otwarcie juncie sprzyjał, nigdy nie zaprotestował przeciwko bestialstwom. Książka jest chaotycznie i mętnie napisana; czyta się bardzo ciężko. Mimo to stanowi ważne świadectwo zbrodni...

Kościół katolicki ma w swojej historii wiele czarnych i niegodnych kart - wystarczy wspomnieć inkwizycję, pomoc udzielaną nazistom w ucieczkach do Ameryki Południowej, wciąż nierozliczoną sprawę pedofilii. Książka Horatio Verbitskyego traktuje o kolejnej skazie na wizerunku tej instytucji - mianowicie cichej współpracy z juntami wojskowymi. Rzecz dotyczy Argentyny i czasów...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

recenzja: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/milczenie-horacio-verbitsky-proszynski-i-s-ka-2013.html

Dzisiejsza recenzja będzie krótka bo o takiej książce nie da się pisać wiele. Myślę, a właściwie to jestem prawie pewna, ze jedną z przyczyn wydania, choć nie najważniejszą było wybranie kardynała Bergoglio na papieża. Papież Franciszek sprawia wrażenie osoby, która chce wprowadzić zmiany w Kościele Katolickim i sprawić, że będzie on lepiej postrzegany niż jest teraz....

• Chcę w prezencie
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt