Dotyk śmierci

Okładka książki Dotyk śmierci Charles Williams
Okładka książki Dotyk śmierci
Charles Williams Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Seria z Puzzlami kryminał, sensacja, thriller
Seria z Puzzlami
C&T Crime & Thriller
2011-03-09
2011-03-09

„Dotyk śmierci” Charlesa Williamsa to amerykański kryminał noir, który przedstawia historię człowieka uwikłanego w sytuację pozornie bez wyjścia, ukazujący cenę za marzenia o oszałamiającym bogactwie.

„Cała sprawa była wystarczająco zwariowana, żeby człowiek zaczął się zastanawiać. A suma tak wysoka, że nie dało się o niej zapomnieć.”

Lee swego czasu był sławnym futbolistą, obecnie zmaga się z nieciekawą sytuacją materialną. Przypadek styka go z kobietą Dianą James, która składa mu propozycję- zarobek z połowy zawrotnej sumy 120 tysięcy dolarów. Tę oto kwotę ukradł z banku jego pracownik pan Butler, po czym zaginął. Diana jest przekonana, że został zamordowany przez swoją żonę i teraz ona ma pieniądze. Wystarczy tylko ją lekko przycisnąć… Banalnie proste, czyż nie?

„Patrzę tylko, czy pasujesz do obrazka. I myślę, że się nadasz, pod każdym względem.”

Co ciekawe w tej intrydze pierwsze skrzypce gra przebiegła femme fatale- kobieta fatalna, którą jest pani Butler. Twarda jak stal, zima jak lód, skryta, bezwzględna, pełna aroganckiej pogardy wobec tego, co inni o niej myślą. Mimo, że jest celem w całym tym „zamieszaniu”, zachowuje zimną krew.

Charakterystyka bohatera oscylującego między dobrem a złem wydaje się celowo odrobinę niespójna. Eksponuje przede wszystkim sprzeczność pomiędzy jego cynizmem i żądzą fortuny, a jego kodeksem honorowym i obawami. Przygotowuje tym samym dogodny fundament mającej się wydarzyć wydarzeń, gdzie Lee utkwi sam w bagnie, które przy każdym ruchu wciąga go coraz głębiej. Odzywa się w nim pragnienie ucieczki, to, by nie zatrzymać się ani na chwilę, ale wizja pieniędzy na wyciągnięcie ręki i trzymane kluczyki do fortuny są namacalne, wydają się realne. O tym, co się zdarzyło, stara się nie myśleć, wtedy może przestanie istnieć. Jednak czy od pewnych rzeczy da się uciec wystarczająco daleko? Czy świat nie jest za mały? Przy końcu atmosfera robi się gęsta od wyrafinowanego pojedynku między nim a panią Butler- Lee odchodzi od zmysłów od samego myślenia co może być prawdą, a co kłamstwem. „Godziny muszą mijać tak, jak mijają w piekle”. A zakończenie całej tej intrygi wprawia w zdumienie zarówno bohatera, jak i czytelników.

Książka jest napisana prostym stylem, w dialogach znajdziemy dawkę ironii, akcja pędzi do przodu, nie ma zastojów- bohatera zaskakują coraz to inne, zmieniające się jak w kalejdoskopie wydarzenia, nie dając mu chwili wytchnienia. Z pewnością historia z haczykiem, niebanalna oraz z końcowym przesłaniem.

Pierwsze spotkanie z twórczością Charlesa Williamsa uważam za udane. Dobrze skonstruowana intryga z zaskakującym zakończeniem to ewidentny plus. Nie znajdziemy tu jednak analizy psychologicznej bohaterów- tylko Lee jako narrator zdradza nam swoją motywację, uczucia i to, co myśli, natomiast inni pozostają dla nas zagadką, a szkoda bo pani Butler jest wielce intrygująca. Do lektury zapraszam miłośników czarnych kryminałów.

Lee swego czasu był sławnym...

Dwie piękne kobiety sporo namieszają w życiu głównego bohatera.
Obie, delikatnie mówiąc, mijają się z prawdą, a on będzie musiał złożyć swój los w ręce jednej z nich.
Rzecz idzie o pieniądze, jakich on nie widział na oczy, ale czy kiedykolwiek je zobaczy?

Sporo zastanawiałam się nad oceną tej książki.
Od razu trzeba wyjaśnić, że nie jest to literatura wysoka.
Gdy zaczniemy oceniać tę książkę przez pryzmat powyższego zdania od razu zauważa sie w niej wiele pozytywów.

Książka to klasyczny kryminał.
Czyta się ją szybko.
Pozbawiona jest rażących błędów, a sama akcja jest bardzo logiczna.
Nie ma tu wszechwiedzącego narratora, więc i czytelnik nie staje się wszechwiedzący. Zaczynamy widzieć świat oczami głównego bohatera i do końca nie wiemy kto mówi prawdę (choć trzeba przyznać, że po przeczytaniu książki ma się poważne wątpliwości co do tego, kto tu był głównym bohaterem).

Więcej nie zdradzę.
Dodam tylko, że zamykając "Dotyk śmierci" szeroko się uśmiechnęłam.

Daję zasłużone 5. Ale tylko 5.

Dwie piękne kobiety sporo namieszają w życiu głównego bohatera.

Sporo zastanawiałam się nad oceną tej książki.
Od razu trzeba wyjaśnić, że nie jest to literatura wysoka.
Gdy...

Dość ciekawa. Umilała mi czas spędzony w szpitalu.

Dość ciekawa. Umilała mi czas spędzony w szpitalu.

• Kryminały
  • Literatura
  • Dostałam w prezencie
  • 2016
  • Mam e-booka
  • 2017
  • Kryminalnie

Dodaj cytat z książki Dotyk śmierci