Pieniądze nie rosną na drzewach

Okładka książki Pieniądze nie rosną na drzewach Paul Mason
Okładka książki Pieniądze nie rosną na drzewach
Paul Mason Wydawnictwo: Debit biznes, finanse
48 str. 48 min.
biznes, finanse
Money doesn't grow on trees
Debit
2015-01-01
2015-01-01
48 min.
Patrycja Zarawska

Okładka książki Badanie wartości szacunkowych w praktyce rewizji finansowej Anna Staszel, Paweł Zieniuk
Badanie wartoś... Anna Staszel, Paweł...
Okładka książki B2B E-commerce. Podręcznik menedżera Justyna Skorupska, Piotr Truszkowski
B2B E-commerce... Justyna Skorupska, ...
Okładka książki Instalacje fotowoltaiczne w systemie elektroenergetycznym. Jakość dostaw energii elektrycznej. Warunki techniczne przyłączenia instalacji PV Zbigniew Hanzelka, Krzysztof Piątek
Instalacje fot... Zbigniew Hanzelka, ...
Okładka książki Inwestowanie w wartość. Od Grahama do Buffetta Erin Bellissimo, Mark A. Cooper, Bruce C. Greenwald, Judd Kahn, Tano Santos
Inwestowanie w... Erin Bellissimo, Ma...
Okładka książki Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi Javier Blas, Jack Farchy
Świat na sprze... Javier Blas, Jack F...
Okładka książki AI w strategii. Rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu Dariusz Jemielniak, Aleksandra Przegalińska
AI w strategii... Dariusz Jemielniak,...
Okładka książki Bankructwa. Tom 3. Przedsiębiorstwa i konsumenci Andrzej Tokarski, Maciej Tokarski
Bankructwa. To... Andrzej Tokarski, M...

Świetne ekonomiczne wytłumaczenie dla dzieci

Świetne ekonomiczne wytłumaczenie dla dzieci

Ciekawy poradnik dla dzieci, choć I dorosli czasem mogą się czegoś nauczyć.

Ciekawy poradnik dla dzieci, choć I dorosli czasem mogą się czegoś nauczyć.

Zainteresowałam się tą książką, ponieważ ciekawiło mnie, jak autorzy chcą wyjaśnić dziecku tytułowy problem.
Muszę powiedzieć, że nieźle im poszło!
Poradnik ten zawiera bardzo rzeczowe i praktyczne wskazówki jak oszczędzać. Ponadto rozjaśnia wiele pojęć związanych z - mówiąc bardzo ogólnie - pieniędzmi i robi to w sposób zrozumiały i prosty.
Warto podsunąć tę pozycję pociesze; w szczególności, gdy marzy jej się jakaś rzecz i nie wie jak ugryźć temat jej kupna.

Muszę powiedzieć, że nieźle im poszło!
Warto podsunąć tę pozycję...

Pieniądze są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. To dzięki nim jesteśmy w stanie przetrwać. Spotykamy je dosłownie na każdym kroku. Bowiem żeby zaopatrzyć lodówkę w produkty żywnościowe, zapełnić szafę nowymi ubraniami, bądź po prostu spełniać swoje marzenia o dalekich podróżach potrzebne są nam pieniądze. Nie ma niczego za darmo, za wszystko niestety trzeba płacić. Jak je zdobyć? Jak nimi prawidłowo rozporządzać? O tym dowiemy się z praktycznego poradnika autorstwa Paula Masona.

Książka skierowana jest głównie do dzieci starszych oraz młodzieży. Jednakże i osoby dorosłe mogą wynieść nie mały pożytek z lektury tego poradnika. Zawiera on bowiem szereg przydatnych informacji z wielu dziecin związanych z pieniędzmi. Czego się zatem dowiemy? Poznamy historię pieniądza oraz bankowości. Dowiemy się, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze poprzez prawidłowe sporządzanie planów finansowych i prowadzenie domowego budżetu. Zrozumiemy czym są pożyczki oraz kredyty i jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa z nimi związane. Dla młodszych czytelników napotkamy wskazówki, w jaki sposób można uzbierać środki finansowe na kupno wymarzonych gadżetów. Odpowiednie rozporządzanie własnym kieszonkowym uczy dzieci oszczędzania oraz prawidłowego podejścia do własnych pieniędzy. Dodatkowo w poradniku znajduje się prosty quiz, po rozwiązaniu którego dostaniemy odpowiedź na to, czy jesteśmy osobami rozrzutnymi, skąpymi czy też potrafimy odpowiednio równoważyć nasze wydatki. Poradnik napisany jest w prosty i w pełni zrozumiały sposób. Już dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą potrafiły zrozumieć większość informacji znajdujących się na jego kartach. Ilustracje wykonane przez Mike'a Gordona w zabawny i przemyślany sposób dopełniają treści zawartych w poradniku. Na końcu znajduje się poręczny słowniczek definicji oraz index, dzięki którym szybko i sprawnie odnajdziemy interesujące nas treści w książce.

"Pieniądze nie rosną na drzewach" to ciekawa pozycja. Nie znajdziemy w niej gotowych sposobów na poprawę swoich finansów, a jedynie wartościowe wskazówki, które po wprowadzeniu w życie z pewnością pomogą nam zapanować nad finansowym bałaganem, jaki czasem pojawia się w życiu każdego człowieka. Zatem jeśli pragniecie zrozumieć niuanse dotyczące prawidłowego rozporządzania własnymi pieniądzmi, to dzieło pana Paula Masona rzuci nieco światła na ten temat. Warto podarować tę książkę starszakom i nastolatkom. Już od wczesnej młodości powinny zrozumieć, że zdobycie pieniędzy wymaga nakładów pracy i że nie warto nimi szastać na prawo i lewo, gdyż w ten sposób z pewnością do niczego dobrego nie dojdą w swoim życiu.

Moja ocena: 4/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/03/190-pieniadze-nie-rosna-na-drzewach.html

Pieniądze nie rosną na drzewach! Takim stwierdzeniem wielu rodziców kwituje niekończące się prośby dzieci: o nową lalkę, samochód, klocki, sukienkę, spodnie, komórkę, aparat, rower itd. Ręka do góry, kto z was tego nie zna? Ja na przykład, kiedy przychodzę po mojego syna do przedszkola, słyszę codzienną formułkę: mamo, co masz dla mnie? Trudno takiemu maluchowi wytłumaczyć, że mamusia nie ma pieniążków na zabawki każdego dnia. Przecież dla niego nawet małe, złote grosze to oznaka niesamowitego bogactwa. Potem jednak przychodzi wiek szkolny, dziecko chce dostawać kieszonkowe, a kiedy ono topnieje po dwóch dniach od wypłaty, zaczyna się biadolenie i naciąganie.
Czy jest sposób, aby wytłumaczyć dziecku, nastolatkowi fakt, że nasza portmonetka ma dno i że nie ma takie szansy, aby cała ciężko zarobiona przez tatusia pensja została przeznaczona na zachcianki dziecka? A może dobrym rozwiązaniem jest postawienie sprawy jasno i wprowadzenie małolata w podstawy ekonomii?
Do takich wniosków doszli autorzy książeczki Pieniądze nie rosną na drzewach. To taki poradnik dla starszych dzieci, młodzieży, a czasem i dorosłych. Wyjaśnia w bardzo przystępny sposób zawiłości ekonomiczne i pozwala dojść kochanej młodzieży do jakże rozsądnego wniosku, że pieniądze nie rosną na drzewach.
Na początek, wasze dziecko dowie się skąd pieniądze wzięły się na świecie, jak to się stało, że powstały instytucje bankowe, co to znaczy zarządzać swoimi pieniędzmi i jak robić to umiejętnie. Wiadomo dzisiejszy świat właściwie kręci się na pieniądzach i każdy z jego obywateli potrzebuje ich, żeby móc funkcjonować. Tylko czy naprawdę potrzebujemy aż tyle? Autorzy ilustrują nasze potrzeby za pomocą prostej piramidy, u podstawy której znajduje się zaspokajanie potrzeb niezbędnych do przetrwania, natomiast najwyżej zostały usytuowane wszelkie ekstrawagancje, których tak naprawdę w ogóle nie potrzebujemy, ale marzy nam się ich posiadanie. Każdy człowiek gdzie indziej kreśli swoją granicę, jednak trzeba mi zgodzić się z autorami, którzy twierdzą, że mało jest ludzi, ograniczających się do zaspokajania tylko tych potrzeb, które są niezbędne do przetrwania. Oczywiście wyłączam tutaj grupę ludzi, która z powodów finansowych jest do tego zmuszona.
Oczywiście nie ma nic złego w tym, że pragniemy rzeczy, które ułatwiają albo uprzyjemniają nam życie, tylko nie wolno ich mylić z potrzebami niezbędnymi do przeżycia. Po prostu trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć dość.
No dobrze, skąd wziąć w takim razie pieniądze na wymarzony rower, albo na kilka książek, które dziecko koniecznie chce przeczytać? Połową sukcesu jest tutaj plan finansowy. Po pierwsze trzeba się zastanowić czego chcemy (to raczej nie jest trudne),a następnie opracować plan, który pomoże nam zdobyć pieniądze na ten cel. Plan jest tak prosty i przejrzysty, że czytając, zastanawiałam się, dlaczego sama z niego nie korzystam.
Książka odpowiada w dosyć wyczerpujący sposób na wiele ciekawych pytań. Podpowiada naszym milusińskim jak załatać dziurę w budżecie i to nie jest sposób typu: mama daj mi drugie kieszonkowe, bo mam pilne wydatki. Podaje kilka dobrych rad na to, jak oszczędzać z głową, a następnie mądrze wydawać (także o tym, że promocje nie zawsze wychodzą nam na dobre).
Bardzo podoba mi się, że autorzy poruszyli obszerne zagadnienie niezależności finansowej. Tutaj będą mogli skorzystać z porad nawet przyszli studenci, którym przyjdzie się utrzymać w obcym mieście za niewielkie pieniądze. W sposób zrozumiały nawet dla laików przedstawiono zawiłości związane z założeniem konta bankowego i wszelkich operacji, które dzięki niemu możemy wykonać. Nasza wkraczająca w dorosłe życie pociecha dowie się, co to jest kredyt, jakie są jego rodzaje, przed czym się wystrzegać zawierając umowę kredytową, co to są odsetki, wcześniejsza spłata, rzeczywista stopa oprocentowania i takie tam przyjemności (dlaczego ja nie miałam tej książki, kiedy z mężem kupowaliśmy mieszkanie?). Pod koniec lektury zdziwić was może (ale tylko początkowo) rozdział, z którego jasno wynika, że pieniądze jednak rosną… tyle, że nie na drzewach, a w banku na lokacie, w postaci kapitału włożonego do firmy, inwestycji biznesowych i jeszcze w wielu innych przypadkach. Ważne jest to, że wszelkie trudne pojęcia, jak dywersyfikacja, podatek czy inflacja, zostały wyjaśnione w bardzo przystępny sposób, logiczny dla średnio wyrośniętego malca.
Jestem zdziwiona jak prosto i przyjaźnie można objaśnić zawiłości ekonomiczne i na tak niewielkiej przestrzeni, poruszyć tyle interesujących tematów. Czytanie uprzyjemniają zabawne ilustracje, a najważniejsze rzeczy wyróżnione zostały tłustym drukiem, dzięki czemu łatwo trafić na interesujący nas temat. I wreszcie argument, dzięki któremu nawet zatwardziały przeciwnik czytanie z chęcią sięgnie po tę pozycję:
Młodzieży, ta książka ma tylko czterdzieści osiem stron, w co wliczyłam końcowy test sprawdzający zdobytą wiedzę oraz przydatny słowniczek trudniejszych pojęć.
Polecam młodym i ich rodzicom!

Źródło: juliaorzech.blogspot.com

Edukacja finansowa dla dzieci? To wcale nie pomyłka. Jeżeli od pierwszych klas szkoły podstawowej będziemy uczyć dzieci tego, jakie znaczenie w ich życiu ma i będzie miał pieniądz, to jest spora szansa na to, że jako dorośli będą lepiej sobie radzić z wydatkami. O tym, że pieniądze nie spadają z nieba powszechnie wiadomo. Ale jednak, nie każdy jest rekinem finansowym. Jak w tym świecie odnajdują się dzieci?

Współczesna cywilizacja bez pieniędzy w zasadzie nie istnieje. Koledzy naszych dzieci mają nowe gry, laptopy, telefony, palmtopy, czytniki e-booków, a to wszystko kosztuje. Ubrania, kosmetyki, gadżety to także rzeczy do kupienia za niemałą gotówkę. Jeżeli, drodzy rodzicie, chcemy by nasze dzieci uczyły się zarządzania nawet niewielkimi funduszami, jak kieszonkowe, musimy je nakierować na odpowiednią lekturę. Nieprzypadkowo mam przed sobą książkę z Wydawnictwa Debit, traktującą o tej materii. "Pieniądze nie rosną na drzewach" to lektura bardzo ciekawa!

Książka porusza całą gamę mechanizmów finansowych. Dowiemy się z niej po co wymyślono pieniądze i jak sobie ludzie radzili zanim wprowadzono waluty umowne. Każdy będzie mógł się zastanowić ile potrzeba mu pieniędzy, co jest niezbędne do życia a co jest tylko luksusem. Przemyśleć będzie można swoje nawyki finansowe - zbytnią rozrzutność czy też pogłębiające się sknerstwo. Bardzo pomocny będzie tutaj quiz, bo przecież sami możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak sobie radzimy z naszymi finansami. Kolejne rozdziały pomogą budować nam nasze plany finansowe, bo na pewno je mamy. Jak dążyć do ich zrealizowania? Co zrobić, gdy nie mamy niezbędnych funduszy? Książka to także rzeczowe rady dotyczące oszczędzania. Mało tego, to wskazówka do wydawania z głową!

Ponadto z książki dowiemy się:
- z czym się wiąże niezależność finansowa,
- o historii bankowości oraz dlaczego dobrze jest mieć konto w banku, - co to jest kredyt,
- jakie karty pożerają pieniądze,
- jak unikać niepotrzebnych pożyczek,
- że pieniądze jednak mogą rosnąć...
- o ryzyku, zysku, podatkach...AUUUĆ!,
- inflacji,
- że kiedyś dostaniemy emeryturę...uffff ;)

Na końcu sprawdzimy wiedzę o finansach, rozwiązując quiz. Pomocą będzie nam służyć także słowniczek zawarty na przedostatnich stronach. Śmiało można napisać, że to książka dla dzieci od lat 8, ale... niejeden rodzic powinien ją przeczytać! Dodatkowa zachęta to zabawne, dosłowne rysunki.

Ponoć pieniądze szczęścia nie dają. Czy na pewno? A , gdy już je mamy, to jak niby produktywnie zarządzać, by sprawnie nasze finanse funkcjonowały? Jestem świadoma, że terminy typu: dywidendy, inflacja, czy chociażby dywersyfikacja są, tak obco brzmiące. A wielu z Was, zapewne te terminy po prosty nudzą. Wierzcie mi, mnie jako ekonomistce również te zagadnienia często świszczą w uszach.

Niestety pieniądze, to coś, co w naszym życiu codziennym jest elementem niezbędnym. Zewsząd słyszę zdania "Liczy się kasa". Jest w tym ziarno prawdy. Obecnie panuje wszech
ogarniający kryzys gospodarczy, który "zjada" nasze środki finansowe.
Dlatego tak ważne jest, by posiadać tak niezbędną umiejętność- zarządzanie własnymi pieniędzmi. Nieodzowne jest. by wiedzieć, co właściwie kryje się pod terminem "zarządzanie pieniędzmi".

I dlatego, chciałabym Wam dziś podsunąć pomysł na uzupełnienie swojej ekonomicznej wiedzy. I na pewno nie w postaci żadnego wyszukanego podręcznika akademickiego lub poradnika, jakiegoś profesora. Chciałabym Wam polecić fajną, mało obszerną , lecz bogatą w treść książkę pt. "Pieniądze nie rosną na drzewach".
Jest to książka o ekonomicznym dbaniu o naszych finansach. Jest ona napisania bardzo prostym, rzeczowym, doskonale zrozumiałym( nawet dla największego laika) językiem. Opatrzona jest w humorystyczne ilustracje , adekwatnie pokazujące zachowanie zwykłego człowieka.

Autorzy tejże pozycji poruszają takie zagadnienia jak: ile potrzeba nam pieniędzy, czy jesteśmy dusigroszami czy może rozrzutnikami, pułapki kart kredytowych, pożyczek, podatki, emerytura i wiele innych, tak potrzebnych w dzisiejszych czasach.

Jak wspominałam książka nie jest obszerna. Ma zaledwie 48 strony. Czy to mało, dużo? Nie wiem. Wiem jednak, to , że autorzy nie chcieli przytłamsić czytelnika, a zainteresować budżetem domowym i pomóc, by nie popadać w czyhające na nas ekonomicznych pułapek.

Co mnie się bardzo podobało w tej pozycji, to to, że książka nie ma formy podręcznika, jest kolorowa, z wieloma ciekawymi, śmiesznymi obrazkami (niektóre poniżej),ma twardą, trwałą okładkę oraz na końcu książki jest mały quiz oraz słowniczek najciekawszych terminów i indeks, który pozwala wrócić szybko do szukanej kwestii. Książka jest godna polecenia, nawet tym , którzy z ekonomia mają na bakier. Dowiecie się z niej, jak założyć konto bankowe, jak rozsądnie korzystać z produktów finansowych proponowanych przez banki i jak z głową oszczędzać, by spełnić marzenia. Polecam

• Otrzymana do zrecenzowania
  • Dziecięca biblioteczka
  • Literatura dla młodzieży
  • Posiadam - przeczytane
  • Literatura dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Pieniądze nie rosną na drzewach