Verte

Helena Mniszkówna Wydawnictwo: Pryzmat Cykl: Literatura polskiego romansu: Helena Mniszkówna (tom 11) literatura obyczajowa, romans
Pryzmat
Literatura polskiego romansu: Helena Mniszkówna (tom 11)
literatura obyczajowa, romans
1992-01-01

Zaczęłam czytać tą powieść z nastawieniem na typowy lekki romans. I rzeczywiście, gdyby spojrzeć na nią tylko jednowarstwowo, można powiedzieć, że spełniła moje oczekiwania. Znalazłam jednak w tej lekturze coś więcej niż tylko romantyczną miłość czy czasem trochę zbyt egzaltowane dialogi wewnętrzne głównej bohaterki. Dzięki dobremu studium psychologicznemu postaci,...

Plus za kresowe smaczki, od pewnego momentu jednak powieść straszliwie nudna. Przeczytałam ją z ciekawości - to moja pierwsza książka Mniszkówny, jednak przedstawienie psychologiczne postaci bardzo toporne i nieprzekonujące. Rozterki głównej bohaterki i jej osobowość były dla mnie denerwujące, od pewnego momentu książkę trudno doczytać do końca.

Ciężko jest mi ocenić jakkolwiek tą książkę, gdyż z jednej strony zawiera przepiękne opisy przyrody, dogłębne analizy uczuć i przemyśleń bohaterki, z drugiej zaś strony "dwoistość" Elży Gorskiej była momentami przerażająca, zabawna i denerwująca. Nie wiedziałam czy jej współczuć czy potępiać. Będąc z Tomkiem tęskniła za Arturem, Rivierą, Anglią oraz będąc z Arturem tęskniła...

• Helena Mniszkówna
  • Romans