Dzieje Cyganów

Okładka książki Dzieje Cyganów
Angus Fraser Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji powieść historyczna
powieść historyczna
Rodowody Cywilizacji
The Gypsies
Państwowy Instytut Wydawniczy
2001-01-01
2001-01-01
Ewa Klekot
Cyganie Europa ludy migracje kultura cygańska

Kupiłem tę książkę, gdy na mojej peryferyjnej uliczce osiedlili się Cyganie. Wybudowali sobie niewielki domek i kiedy go zasiedlili w moim sąsiedztwie zrobiło się kolorowo. Gospodarzem niewielkiej willi był Krzysiek, młody Cygan. Po wypadku samochodowym poruszał się na wózku. Zaprzyjaźniliśmy się. Bywałem u nich od czasu do czasu. Gawędziliśmy, spieraliśmy się, a najczęściej śpiewaliśmy (i piliśmy wódkę w stężeniach przewidywalnych). Przede wszystkim oni śpiewali swoje cygańskie opowieści, których rzecz jasna nie rozumiałem.
Ta książka pozwoliła mi zbliżyć się do tej nacji. Kiedy o książce opowiedziałem Krzyśkowi bardzo chciał ją mieć (choć nie byłem pewien czy umie czytać).
Któregoś dnia zniknęli. Przez parę lat dom zarastał chwastami. Teraz mieszkają w nim nowi lokatorzy. Polacy. Nic o nich nie wiem. A „Prawdziwych Cyganów już nie ma..."

Wielki plus dla autora książki za przeprowadzenie "dochodzenia" lingwistycznego języka romani, w którym jest wiele zapożyczeń z innych języków w zależności jak następowała migracja. Ciekawy jest dział dotyczący prawodawstwa poszczególnych krajów w stosunku do Romów na przestrzeni kilkusetletniej historii, np. mało kto wie, że Cyganie byli również niewolnikami, stanowiącymi prywatną własność właścicieli.
Rzadko kiedy mówi się o eksterminacji Romów podczas II wojny światowej. Jednak Cyganie przetrwali i mimo tego, że nie żyją już w taborach i obumierają zwyczaje tj. noszenie przez kobiety długich, kolorowych spódnic oraz chust przykrywających włosy tworzą oni ciekawy obraz naszej rzeczywistości.

Dodaj cytat z książki Dzieje Cyganów