Kiedy życie wywraca się do góry nogami. Wioletta Piasecka „Bez planu B”

LubimyCzytać
20.04.2021

W pogoni za codziennością tracimy z oczu to, co powinno być dla nas najważniejsze. Gubimy balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Znacie to skądś? Najnowsza powieść Wioletty Piaseckiej to historia zaczerpnięta z życia wzbogacona intrygującymi bohaterami i przepowiednią tajemniczej wróżki. Dwie powiązane ze sobą bohaterki i ich perypetie pozwolą spojrzeć na świat z różnych perspektyw oraz zrozumieć, co jest tak naprawdę ważne i stanowi punkt odniesienia. O tym, że warto być przyzwoitym i doceniać to, co daje nam los, pisze w niezwykle budującej powieści Wioletta Piasecka. 

Kiedy życie wywraca się do góry nogami. Wioletta Piasecka „Bez planu B”
Reklama

Na życiowym zakręcie

Bez planu BTrudno jest przygotować się na zmiany, zwłaszcza na takie, które przychodzą znienacka. Kiedy w firmie zjawia się nowy właściciel, ludzie zaczynają drżeć o swoje stanowiska. I słusznie, bowiem nowy szef zaczyna wprowadzać swoje porządki, począwszy od zmiany warunków zatrudnienia. Oszołomiona brakiem kompetencji mężczyzny i wyjątkowym chamstwem, Ewa nie zamierza negocjować i odchodzi z firmy. Dni pozbawione pracy wypełnia rozmyślaniem o życiu. Czuje się dziwnie, brak zawodowych obowiązków powoduje uczucie pustki i smutku. W jednej chwili straciła sens istnienia, poczucie bezpieczeństwa i nadszarpnęła własne ego. Drogo urządzone mieszkanie w prestiżowej dzielnicy zaczyna ją przytłaczać, tym bardziej, że nie ma w nim nikogo, z kim mogłaby dzielić swoje troski. Poczucie samotności potęguje również zachowanie matki, która zamiast ukoić żal córki i dać czas na oswojenie się z nową sytuacją, niemal zmusza Ewę do natychmiastowego szukiwania nowej pracy. Dziewczyna od razu przystępuje do działania, ale poddaje się po kilkunastu rozmowach kwalifikacyjnych bez efektu. Brak awaryjnego planu na życie oraz poczucie beznadziejności powodują, że coraz częściej wieczory spędza z butelką wina.

„To bezmyślne siedzenie z podwiniętymi pod tyłek nogami, z kieliszkiem wina w dłoni stało się jej strefą komfortu, poza którą nienawidziła wychodzić. Jej życie ostro zahamowało, wyrzucając ją poza nawias. I to bez ostrzeżenia. Nie wiedziała, co począć z nieoczekiwanie otrzymanym czasem. Początkowa wiara w nowe możliwości zatrudnienia ulatniała się wraz z każdą kolejną rozmową kwalifikacyjną, aż sięgnęła dna”.

W tym samym czasie Renata przejmuje stanowisko Ewy. Współpraca z nowym szefem nie układa się najlepiej, ale strach przed utratą posady jest na tyle duży, że postanawia zrobić wszystko, by jak najdłużej zostać w firmie. Nawiązuje romans z prezesem Siąpałą i godzi się donosić na współpracowników. Jej arogancja i pewność siebie przesłaniają jej rzeczywisty obraz sytuacji, ale już wkrótce Renata boleśnie przekona się, do czego mogą doprowadzić kłamstwa i intrygi.

Wioletta Piasecka

Punktem zwrotnym w życiu obu kobiet jest przypadkowa wizyta u wróżki z okazji urodzin Ewy. Karty nie są łaskawe, a przepowiednia nieźle namiesza im w głowach. Odtąd wszystkie wydarzenia będą postrzegały przez pryzmat złej przepowiedni.

„Nic nie dzieje się bez przyczyny, wszystko, czego doświadczamy, ma głębszy sens i hartuje nas do nowego zadania. Nigdy nie wiemy, co czeka nas za zakrętem życia. Ty, kochana, znalazłaś się na rozdrożu. Uważnie wybierz drogę, bo od tego wiele zależy. – A co powiesz na to, że moja droga może za chwilę się skończyć?”

Szukając tego, co ważne

Życie pisze różne scenariusze, nie zawsze są to komedie romantyczne, o czym dotkliwie przekonają się bohaterki Piaseckiej. Zasadniczo obie sięgną dna, ale każda z nich spojrzy na życiową lekcję zupełnie inaczej. Sytuacje, w jakich znalazły się bohaterki powieści świetnie odzwierciedlają problemy, z jakimi przychodzi mierzyć się nam samym. Ileż to razy doświadczaliśmy zwątpienia w to, co robimy czy dokąd zmierzamy, ile razy życie pokazało, że nic nie jest pewne na sto procent? Czy zawsze mamy w zanadrzu awaryjny plan? A może dopiero w chwili twardego lądowania nachodzi nas refleksja, że mogliśmy postawić na innego konia. Podobnie jest z naszymi bohaterkami.

Ewa, przekonana, że karta śmierci jest przeznaczona dla niej, będzie zastanawiać się nad sensem życia. Zacznie zdawać sobie sprawę z tego, że nie dokonała niczego wartościowego i zapragnie to zmienić. Efektem tych refleksji będzie podróż pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, która wleje w jej serce nową nadzieję.

Wioletta Piasecka

Renata, chorobliwie zazdrosna o innych, nie potrafi docenić tego, co już dostała od losu. Gdy na własne życzenie przyjdzie jej zmierzyć się ze stratą rodziny i bezpieczeństwa, załamana będzie mieć pretensje do całego świata. Zaślepiona nienawiścią, straci z oczu to, co najważniejsze i dopiero gdy upadnie naprawdę nisko, zrozumie, że kluczem do naprawienia swojej życiowej sytuacji jest ona sama, a zmiany wymaga przede wszystkim jej stosunek do ludzi.

„No właśnie! Wdzięczna! Nienawidzę być nikomu za nic wdzięczna – powiedziała cicho, ale dobitnie. – Od dziecka musiałam być komuś za coś wdzięczna. Już ta wdzięczność mi uszami wychodzi. Wdzięczność jest wspaniałym uczuciem dla osoby obdarowującej. Winduje jej ego i poczucie własnej wartości, ale dla obdarowanego jest przekleństwem. Nieumiejętnie ofiarowana pomoc może przynieść więcej szkody niż pożytku”.

Wioletta Piasecka w powieści „Bez planu B” zdaje się mówić, że brak awaryjnego planu na życie nie zawsze musi oznaczać porażkę. Warto zaufać swojej intuicji, a czasem nawet po prostu zdać się na los. Doceniajmy to, co już mamy, korzystajmy z naszych zasobów. Pielęgnujmy takie wartości jak rodzina, miłość, przyjaźń bowiem w chwilach zwątpienia, to właśnie one dadzą nam poczucie bezpieczeństwa, stabilności i przynależności do świata.

[bd]

Książka jest już dostępna w sprzedaży internetowej.

Przeczytaj fragment powieści „Bez planu B” Wioletty Piaseckiej

Bez planu B

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Artykuł na podstawie książki „Bez planu B” Wioletty Piaseckiej we współpracy z wydawnictwem Szara Godzina

Reklama

komentarze [7]

Sortuj:
34
22
21.04.2021 23:13

Świetny artykuł.


269
165
21.04.2021 12:37

Miałam okazję już czytać książkę BEZ PLANU B. Jestem pewna, że Czytelnicy polubią nowe bohaterki Ewę i Renatę. Miło wspominam też pierwszą książkę Autorki dla dorosłych Czytelników PRZYJDZIE POGODA NA MIŁOŚĆ. Wioletta Piasecka to ciepła, życzliwa i troszkę szalona w pozytywnym znaczeniu osoba. W głowie ma mnóstwo pomysłów na kolejne historie. Łączy prawdziwe życie z...

więcej

2044
153
20.04.2021 21:02

Śliczny artykuł. Powieść w planach zakupu.


Reklama
218
139
20.04.2021 20:46

Przepiękny artykuł, już nie mogę się doczekać kiedy przeczytam książkę.


1
1
20.04.2021 20:19

Już się nie mogę doczekać aż jutro odbiorę swój egzemplarz. Cudowna autorka, będzie super się czytało


7
7
20.04.2021 19:33

Jutro wybieram się po książkę, nie mogę doczekać się, pozdrawiam


3040
4
20.04.2021 12:24

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd