Jess Walter – autor powieści afirmujących życie

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.02.2022

Jeden z najoryginalniejszych głosów młodej literatury amerykańskiej, autor bestsellerów, zdobywca nagrody Edgara Allana Poe. Poznajcie Jessa Waltera, autora wydawanego w Polsce przez Poradnię K.

Jess Walter – autor powieści afirmujących życie

Jess Walter rozpoczął karierę pisarską w 1987 roku jako reporter dla „The Spokesman-Review”, lokalnej gazety w swoim rodzinnym mieście. W wywiadzie dla „Tampa Bay Times” mówił:

Pochodzę z robotniczej rodziny i nadal mieszkam w moim rodzinnym mieście, Spokane. Zostałem ojcem w wieku 19 lat, więc musiałem utrzymać siebie i rodzinę. Zacząłem jako dziennikarz, i uwielbiałem dziennikarstwo

Fabułę debiutanckiej książki, wydanej w 1995 roku „Every Knee Shall Bow”, oparł na własnym reportażu o głośnej w USA sprawie 11-dniowego oblężenia przez agentów federalnych domu rodziny Weaverów.

Przez pierwszych kilkanaście lat, podejmując próby pisania beletrystyki, utrzymywał się z dziennikarstwa, ghostwritingu i scenopisarstwa.

Jess Walter zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Edgara Allana Poe dla książki „Citizen Vince” z 2005 roku. Był również finalistą National Book Award za wydaną w 2006 roku książkę „Strefa zero”.


„Piękne zgliszcza”. Powieść, która afirmuje życie

Opublikowana w 2012 roku powieść „Piękne zgliszcza” przez 69 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Historia rozpoczyna się w 1962 roku na malowniczym wybrzeżu Morza Liguryjskiego, w Porto Vergogna, rybackiej wiosce składającej się z kilku domów i skromnego hotelu Wystarczający Widok. Jego właścicielem jest dwudziestoletni Pasquale Tursi. Pasquale marzy o tym, aby odziedziczony po ojcu hotel zaczęli odwiedzać amerykańscy turyści, którzy chętnie odpoczywają w pobliskich kurortach Cinque Terre. Gdy więc do Porto Vergogna przypływa piękna aktorka Dee Moray, Pasquale stwierdza, że „życie to dobitny przykład działania wyobraźni”. Dee opuściła plan filmowy Kleopatry. W kręconej w Rzymie produkcji wszech czasów, gra niewielką rolę u boku Elizabeth Taylor. 

Pół wieku później, w studiu filmowym w Hollywood, pojawia się Włoch poszukujący kobiety, która przed laty mieszkała w jego hotelu.

Niezwykle romantyczna oda do szalonej miłości.
New York Times

Jess Walter, zabierając nas w tę międzykulturową podróż, łączy urzekające włoskie krajobrazy z blichtrem amerykańskiej fabryki snów, prostotę życia z pogonią za sukcesem, umierające piękno i trwałą miłość.

Piękne zgliszcza to powieść pełna zachwycającego humoru, dowcipu i zjadliwego sarkazmu na Hollywood i jego „przemysł”.
The Washington Times

Bohaterami „Pięknych zgliszcz” są niedoskonałe, ale fascynujące postaci: cyniczny producent filmowy i jego ambitna asystentka, mierzący się z niemocą twórczą pisarz, niespełniony muzyk i wreszcie Richard Burton, ten Richard Burton! Autor umiejętnie splata ich losy, tworząc poruszającą opowieść o miłości, marzeniach i przemijaniu.

Powieść, która afirmuje życie, ale nie jest przesłodzona. Wspaniała zabawa.
Kirkus Reviews

Pewnego razu w Ameryce

Inna wydana w Poradni K powieść Jessa Waltera, „Stracone miliony”, opowiada historię braci Giga i Ryana Dolanów i ich prób poszukiwania lepszego życia na początku XX wieku, czasów burzliwych antykapitalistycznych wystąpień robotników i walk sufrażystek o prawa kobiet. Zmagania braci z trudnościami ekonomicznymi i ograniczeniami „amerykańskiego snu” rezonują z rzeczywistością współczesnej Ameryki.

Jess Walter, zapytany, co zainspirowało go do napisania „Straconych milionów”, odpowiedział: „Niesprawiedliwość ekonomiczna, pocztówki z 1909 roku, brutalny i skorumpowany idiotyzm lat Trumpa, choroba Alzheimera mojego ojca, amerykański Zachód, rzeka przed moim domem, bezdomny facet w mojej alejce, Regtime E.L. Doctorowa i wreszcie kontrakt na książkę, który podpisałem”.

Jess Walter zaprasza polskich czytelników do lektury „Straconych milionów” i „Pięknych zgliszcz” 

W 2020 roku powieść Waltera „Stracone miliony” zdobyła tytułu książki roku według: „Bloomberga”, „Boston Globe”, „Chicago Public Library”, „Chicago Tribune”, „Esquire, Kirkus”, „New York Public Library”, „New York Times Book Review” (Historical Fiction), „NPR’s Fresh Air”, „O Magazine”, „Washington Post”, „Publishers Weekly”, „Seattle Times”, „USA Today”.

Przeczytaj fragment książki Piekne zgliszcza”:

Piękne zgliszcza

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książki dostępne na www.poradniak.pl

Artykuł sponsorowany.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
John_Doe 07.02.2022 19:05
Czytelnik

Epopeja godna Marqueza 😂. Czy Wy już do reszty oczadziali. Jakiegoś "no name" porównujecie do zdobywcy Nobla???????

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela_Jobko 10.02.2022 15:15
Czytelnik

Polecam lekturę "Pięknych zgliszcz" i zweryfikowanie czy porównanie z Marquezem jest zasadne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 10.02.2022 16:07
Czytelnik

@Ela_Jobko Pani Elu, proszę się odblokować gdyż nie wiem jakie ksiązki Pani czyta 😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 07.02.2022 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post